PL   |   EN

Popularne

Walec klimatyczny z Unii
21 styczeń 2022

Walec klimatyczny z Unii

Podczas Sympozjum Izby Gospodarczej Gazownictwa tydzień temu pojawiła się teza, że Unia Europejska chce nas przystrzyc równo, to znaczy wszystkim narzucić takie same rozwiązania energetyczne. Teza ta została wyrażona w tonie sugerującym socjalistyczne podejście Unii do polityki klimatycznej. Postanowiłem polemizować z tą tezą.
REPowerYou
21 maj 2022

REPowerYou

W ostatnią środę (18.05.2022) Komisja Europejska pokazała nowe założenia planu odejścia od importu paliw kopalnych z Rosji, tzw: REPowerEU. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, są to działania przyspieszające główne kierunki transformacji energetycznej kierowanej potrzebą realizacji polityki klimatycznej. Spełniają się także nasze postulaty.
Na wyborach
01 kwiecień 2023

Na wyborach

Chciał-nie-chciał, jestem zmuszony kontynuować wątek Polityki oraz polityki*. Kolejne dni piszą bowiem dramatyczne sceny w tej powieści. W tym tygodniu dyskutowaliśmy na poważnie (Politycznie) o programie REPowerEU dla Polski w Ministerstwie ds. Funduszy i Polityki Regionalnej oraz niepoważnie (politycznie) o celach redukcji emisji w sektorze motoryzacyjnym w prasie, radiu i telewizji. Zobaczcie to moimi oczami.
Ostateczny triumf systemu korporacji
19 listopad 2022

Ostateczny triumf systemu korporacji

Nieco ponad 9 lat temu napisałem tekst, w którym opisałem Polski rząd – ówcześnie rząd PO – jako zakładnika państwowych przedsiębiorstw energetycznych*. Dziś państwowe korporacje mają się jeszcze lepiej i prawdopodobnie dalej będą rosły w siłę. Czy tylko one?
Do młodych
12 czerwiec 2021

Do młodych

Jak młodzi mogą pomóc w realizowaniu polityki klimatycznej i ochrony środowiska?
Kto będzie sędzią planów klimatycznych krajów?
14 grudzień 2021

Kto będzie sędzią planów klimatycznych krajów?

Kraje mają czas do końca przyszłego roku, aby zapewnić, że ich zobowiązania klimatyczne spełnią limit porozumienia paryskiego dotyczący globalnego ocieplenia. Ale kto sprawdzi, czy ich obietnice naprawdę się układają?
Zanieczyszczenie powietrza zagraża zdrowiu miliardów ludzi na całym świecie, ostrzega WHO
14 kwiecień 2022

Zanieczyszczenie powietrza zagraża zdrowiu miliardów ludzi na całym świecie, ostrzega WHO

Dziewięćdziesiąt dziewięć procent światowej populacji żyje w miejscach, które przekraczają normy jakości powietrza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zagrażając zdrowiu i powodując przedwczesne zgony, wynika z nowego badania opublikowanego w tym tygodniu.
Zielone budownictwo musi być przystępne cenowo
28 luty 2023

Zielone budownictwo musi być przystępne cenowo

Zmieniona dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków powinna zapewnić neutralność kosztową renowacji i nie karać grup o niskich i średnich dochodach, argumentują Sorcha Edwards, Christophe Robert, Freek Spinnewijn i Barbara Steenbergen.
Cząstki sadzy odkryte w mózgach płodów
13 październik 2022

Cząstki sadzy odkryte w mózgach płodów

Opublikowane właśnie wyniki badań rzucają nowe światło na to, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie człowieka w okresie prenatalnym. Okazuje się, że cząsteczki sadzy mogą przenikać przez łożysko do organizmu płodu, w tym do jego mózgu.
Stanowisko organizacji pozarządowych w sprawie programu FEnIKS
26 lipiec 2021

Stanowisko organizacji pozarządowych w sprawie programu FEnIKS

Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS) – największego w całej Unii Europejskiej programu w ramach nowej siedmioletniej perspektywy budżetowej. Obejmuje on ponad 25 mld euro [1] . Wraz z Krajowym Planem Odbudowy FEnIKS tworzy potężny strumień pieniędzy na walkę z kryzysem klimatycznym i realizację celów strategii Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ)
Zapraszamy na debatę - Krajowe strategie niskoemisyjne, a neutralność klimatyczna w Europie
12 listopad 2021

Zapraszamy na debatę - Krajowe strategie niskoemisyjne, a neutralność klimatyczna w Europie

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane przez Komisję Europejską do przygotowania krajowych, długoterminowych strategii niskoemisyjnych (nLTS). Strategie te mają przedstawiać planowane ścieżki transformacji klimatyczno-energetycznej dla poszczególnych państw.
Panorama regionalnych wydatków na transport z funduszy europejskich 2021-2027
29 marzec 2022

Panorama regionalnych wydatków na transport z funduszy europejskich 2021-2027

W dwa tygodnie po zgłoszeniu przez polskie regiony wszystkich funduszy europejskich do Komisji Europejskiej, dotarliśmy do pełnych wersji wszystkich 16 propozycji tych programów. Przedstawiamy, jak prezentuje się panorama wydatków na transport na lata 2021-2027 zaplanowanych przez regiony. Plan ten zmieni się już dość nieznacznie głównie na skutek negocjacji z Komisją Europejską.
Rower na łańcuchu
10 wrzesień 2022

Rower na łańcuchu

Poszczególne rządy w Polsce próbują udowodnić nam, że działają na rzecz wolności. Niestety wolność, jaką odczuwałem jeżdżąc na rowerze jako nastolatek dziś jest już nie do powtórzenia. Wcale nie dlatego, że nie jestem już nastolatkiem, ale dlatego, że ważniejsi ode mnie przypięli rower łańcuchem do stojaka i wyrzucili klucze.
Zapraszamy na debatę Zielony, purpurowy czy szary  wodór w gospodarce neutralnej dla klimatu
20 październik 2021

Zapraszamy na debatę „Zielony, purpurowy czy szary – wodór w gospodarce neutralnej dla klimatu”

Zbliża się kolejna debata online organizowana przez Instytut na Rzecz Ekorozwoju. Już 28 października o 11:00 spotkamy się z zaproszonymi ekspertami, by porozmawiać o przyszłości wodoru w gospodarce Europy – zwłaszcza Polski i Niemiec. W spotkaniu wezmą udział specjaliści z obu krajów.
Osoby starsze są nie tylko bardziej podatne na szkody ze względu na swój wiek
18 marzec 2022

Osoby starsze są nie tylko bardziej podatne na szkody ze względu na swój wiek

Skutki zmiany klimatu i ekstremalnych zjawisk pogodowych mogą dotknąć każdego, ale osoby starsze mogą być narażone na poważniejsze szkody.
SALE
09 sierpień 2022

Fast-fashion – wpływ mody na środowisko naturalne

Lato w pełni, w wielu sklepach kuszą nas atrakcyjne ceny ubrań na wyprzedażach, a nowe kolekcje wchodzą powoli do sklepów. Czy skuszeni szyldem SALE zastanawiamy się jak kupując kolejny ciuch degradujemy środowisko? Jak możemy ograniczyć wpływ mody na środowisko naturalne?
Te filmy zmieniają świat - podsumowanie Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych
30 wrzesień 2021

Te filmy zmieniają świat - podsumowanie Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych

VI edycja Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” przeszła do historii. Impreza odbywała się w formule hybrydowej i trwała 8 dni (17-24 września 2021), a każdego dnia uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w festiwalowych wydarzeniach. Najważniejsze jednak było oglądanie filmów. Internauci obejrzeli 45 krótkich filmików zgłoszonych do konkursu w ramach Festiwalu.
Stacja II linii metra - Księcia Janusza
21 styczeń 2021

II linia warszawskiego metra nie obniża emisji

W 2020 roku, bez fajerwerków ze względu na COVID-19, otwarto kolejne 3 stacje II linii metra. Niestety mimo, iż to bardzo sprawny środek transportu publicznego, jego budowa w Warszawie póki co nie przynosi ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Stworzone przez allblue.pl