PL   |   EN

Popularne

Dbanie o pieszych to zadanie także dla rządu
22 wrzesień 2022

Dbanie o pieszych to zadanie także dla rządu

W czwartek, 22 września przypada Dzień bez Samochodu, który kończy Europejski Tydzień Mobilności. Przy tej okazji, organizacje pozarządowe i samorządy przypominają, że każdy z nas jest pieszym, a zadbanie o bezpieczeństwo i komfort ruchu pieszego jest także zadaniem dla rządu. We wspólnym apelu wzywają premiera i ministrów odpowiedzialnych za transport do wprowadzenia rozwiązań, które przyniosą korzyści pieszym.
Jak ukrócić import starych diesli?
25 październik 2021

Jak ukrócić import starych diesli?

Warszawski Alarm Smogowy złożył na ręce podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Adama Guibourge-Czetwertyńskiego analizę prawną pt. „Problem ograniczenia emisji spalin samochodowych w Polsce poprzez uregulowanie obrotu pojazdami używanymi, w szczególności z silnikiem Diesla”.
Kraje UE płacą 9 miliardów Euro za rosyjskie paliwa kopalne podczas wojny z Ukrainą
16 marzec 2022

Kraje UE płacą 9 miliardów Euro za rosyjskie paliwa kopalne podczas wojny z Ukrainą

Kraje UE nadal importują z Rosji węgiel, ropę naftową i gaz kopalny o wartości około 600 mln EUR dziennie, wydając ponad 9 mld EUR na rosyjskie paliwa kopalne od czasu inwazji na Ukrainę 24 lutego, zgodnie z nowym narzędziem śledzącym uruchomionym przez Europe Beyond Coal.
Jak fale upałów pogłębiają ubóstwo energetyczne
19 sierpień 2022

Jak fale upałów pogłębiają ubóstwo energetyczne

Ubóstwo energetyczne to termin, z którym będziemy mieć coraz częściej do czynienia. Niestety jeszcze niewielu ludzi słyszało to określenie, a wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ubóstwo energetyczne może dotyczyć także i jego gospodarstwa domowego. Problem ten dotyczy gospodrstw domowych, które w powszechnym pojęciu nie zaliczają się do biednych. Zgodnie z powszechnie przyjmowanym terminem osoba uboga energetycznie nie jest tożsama z osobą ubogą ekonomicznie.
Poprawa jakości życia w stosunku do rewolucji przemysłowej
05 październik 2021

Poprawa jakości życia w stosunku do rewolucji przemysłowej

Internet rzeczy i sztuczną inteligencję można wykorzystać do badania wzorców zachowań zwierząt, takich jak migracje, kojarzenia i nawyki żywieniowe. Technologie sztucznej inteligencji, takie jak widzenie komputerowe, umożliwiają nieinwazyjne monitorowanie tych gatunków. Zaawansowana sztuczna inteligencja i techniki wizyjne pomagają wykrywać zwierzęta na zdjęciach z kamer umieszczonych w celu śledzenia i badania ruchów zwierząt.
Powtórne wykorzystanie surowców redukuje emisje gazów cieplarnianych
11 marzec 2021

Powtórne wykorzystanie surowców redukuje emisje gazów cieplarnianych

Segregując odpady być może często myślimy, że to nic wielkiego dla środowiska i w ogóle „po co?”. Tymczasem dobrze posegregowany opad może być przetworzony w nowy produkt z tego samego surowca, który my dzięki segregacji odzyskaliśmy. W przypadku większości odpadów ich ponowne przetwarzanie pozwala także na redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Podręcznik o obiegu zamkniętym i wykorzystywaniu wody w miastach
31 lipiec 2022

Podręcznik o obiegu zamkniętym i wykorzystywaniu wody w miastach

Aby sprostać wyzwaniu jakim jest zarządzanie wodą w mieście, w ramach projektu CWC, prezentujemy "Podręcznik w zakresie gospodarki wodnej o obiegu zamkniętym i wykorzystania wody w miastach" to zestaw narzędzi wspomagających podejmowanie decyzji, zawierający informacje na temat inteligentnego planowania, zarządzania, inżynierii i rozwiązań cyfrowych w zakresie oszczędzania i ponownego wykorzystania wody. E-podręcznik składa się z czterech katalogów tematycznych.
Niemcy mogą osiągnąć zerową emisję netto do 2045 r. przy zerowych kosztach netto
14 wrzesień 2021

Niemcy mogą osiągnąć zerową emisję netto do 2045 r. przy zerowych kosztach netto

Niemcy mogą przekształcić swoją gospodarkę w zerową emisję netto do 2045 r. przy zerowych kosztach netto, ponieważ przejście na zielone technologie otwiera nowe rynki i możliwości wzrostu, stwierdziła firma konsultingowa McKinsey.
Posłowie do PE daleko od porozumienia w sprawie połączenia sektora leśnego i rolnego w ramach LULUCF
14 luty 2022

Posłowie do PE "daleko" od porozumienia w sprawie połączenia sektora leśnego i rolnego w ramach LULUCF

Unijni prawodawcy pracujący nad rewizją rozporządzenia w sprawie użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa (LULUCF) są podzieleni w sprawie pomysłu Komisji Europejskiej, aby połączyć sektor z przemysłem rolnym w 2030 roku.
Dylemat energetyczny Polski, Niemiec i Czech
15 czerwiec 2022

Dylemat energetyczny Polski, Niemiec i Czech

Redakcja EURACTIV.pl ma zaszczyt zaprosić Państwa na e-Konferencję międzynarodową “Dylemat energetyczny Polski, Niemiec i Czech”, które odbędzie się już 20 czerwca (poniedziałek) w godzinach 13:30-15:00.
Nasze wnioski do KPO
31 marzec 2021

Nasze wnioski do KPO

Prezentujemy główne tezy wystąpienia dr Wojciecha Szymalskiego podczas wysłuchania publicznego dotyczącego zielonej, zrównoważonej mobilności w Krajowym Planie Odbudowy. Wysłuchanie odbyło się 30 marca 2021 roku. Dr Szymalski wystąpił jako przedstawiciel strony społecznej. Jego wystąpienia można posłuchać w minucie -5:05 materiału video.
Bez zdecydowanych działań do 2030 podwoimy liczbę krajów doświadczanych przez ekstrema pogodowe
18 styczeń 2022

Bez zdecydowanych działań do 2030 podwoimy liczbę krajów doświadczanych przez ekstrema pogodowe

Emisje zaledwie pięciu gospodarek, Chin, USA, UE, Indii i Rosji, w latach 1991-2030 podwoją liczbę krajów doświadczających ekstremalnie gorących lat co dwa lata do 2030 r.
Tak zwani ekolodzy
14 maj 2022

Tak zwani ekolodzy

Pewien dziennik pisze, że tak zwani ekolodzy chcą zwiększenia ambicji klimatycznych, a ich postulaty stoją w sprzeczności z postulatami naukowców. Inna gazeta donosi, że organizacja ekologiczna blokuje od kilku lat przygotowanie linii kolejowej do lotniska Modlin. Pewien minister chciałby, aby organizacje pozarządowe obowiązkowo informowały o źródłach pochodzenia swoich środków finansowych. Ktoś inny zaleca, aby organizacje były lepiej zarządzane, bo są pożytecznymi idiotami dla wrogich nam sił. Oj, nazbierało nam się grzechów
Rozwój energii z wiatru kołem zamachowym polskiej gospodarki
22 czerwiec 2021

Rozwój energii z wiatru kołem zamachowym polskiej gospodarki

Energia z wiatru zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a jej rozwój to także szansa na nowe miejsca pracy dla tych, którzy dziś pracują w sektorze węglowym i jego otoczeniu – to niektóre wnioski z konferencji PSEW2021 Live Debate, podczas której przedstawiciele branży wiatrowej dyskutowali o przyszłości sektora z reprezentantami strony rządowej.
Gaz ziemny nie jest paliwem przejściowym(!)
08 grudzień 2021

Gaz ziemny nie jest paliwem przejściowym(!)

Zamiast być promowanym jako "paliwo przejściowe", gaz można lepiej opisać jako paliwo ostatniej szansy, z zastrzeżeniem, że nie jest jedyny: inne technologie rozwijają rolę równoważącą dla systemów energetycznych, pisze Julian Popov.
Dajmy naszym dzieciom nadzieję na przyszłość
08 kwiecień 2022

Dajmy naszym dzieciom nadzieję na przyszłość

Od wielu lat malujemy naszą przyszłość różnymi kolorami w nadziei, że będzie ona lepsza dla naszych dzieci. W obliczu wojny na Ukrainie i obrazów masakry w Buczy nie ma już kolorów do wykorzystania. Musimy dać naszym dzieciom jakąkolwiek nadzieję na przyszłość.
Paszport produktów cyfrowych UE będzie dotyczył również opakowania
06 październik 2022

„Paszport produktów cyfrowych” UE będzie dotyczył również opakowania

Chociaż opakowanie jako takie nie będzie regulowane jako odrębna kategoria produktów w ramach proponowanych przez UE zasad ekoprojektu dla codziennych towarów konsumpcyjnych, zostanie ono włączone do ogólnej oceny ich śladu środowiskowego, powiedział urzędnik UE.
Koalicja klimatyczna: Lex Izera to cios dla polskiej przyrody i ochrony klimatu
03 sierpień 2021

Koalicja klimatyczna: "Lex Izera" to cios dla polskiej przyrody i ochrony klimatu

Koalicja klimatyczna apeluje do Senatorów RP o odrzucenie tzw. “lex Izera”. Coraz częściej doświadczamy katastrofalnych skutków zmiany Klimatu, tymczasem polski rząd forsuje ustawę, zezwalającą na degradację środowiska, w tym wycinkę lasów, która przyczyni się do pogłębienia kryzysu klimatycznego i przyrodniczego. Organizacje pozarządowe wzywają do działań chroniących polską przyrodę, klimat i mieszkańców.
Stworzone przez allblue.pl