PL   |   EN

Popularne

Raport: Jak tworzyć Strefy Czystego Transportu
21 wrzesień 2022

Raport: „Jak tworzyć Strefy Czystego Transportu”

Sektor transportu jest źródłem blisko 1/3 globalnych emisji gazów cieplarnianych. Emisje z transportu pochodzą głównie ze spalania paliw kopalnych w samochodach osobowych i dostawczych, ciężarówkach, statkach, pociągach oraz samolotach. Ponad 90% paliw wykorzystywanych w tym sektorze to paliwa ropopochodne, do których należą przede wszystkim benzyna i olej napędowy.
Jak ukrócić import starych diesli?
25 październik 2021

Jak ukrócić import starych diesli?

Warszawski Alarm Smogowy złożył na ręce podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Adama Guibourge-Czetwertyńskiego analizę prawną pt. „Problem ograniczenia emisji spalin samochodowych w Polsce poprzez uregulowanie obrotu pojazdami używanymi, w szczególności z silnikiem Diesla”.
Wśród największych klimatycznych zagrożeń dla Polski są susze i niedobory wody pitnej
15 marzec 2022

Wśród największych klimatycznych zagrożeń dla Polski są susze i niedobory wody pitnej

Według opublikowanej pod koniec lutego drugiej części raportu Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) już w tej chwili nawet 3,6 mld ludzi na całym świecie odczuwa skutki zmian klimatycznych w postaci powodzi, suszy, klęsk żywiołowych, rekordowych upałów i pożarów.
Europejski Instrument Miejski (European City Facility, EUCF)
17 sierpień 2022

Europejski Instrument Miejski (European City Facility, EUCF)

EUCF - ostatni nabór wniosków: 9.06.2022 – 30.09.2022. Wywiad z Sylwią Słomiak - krajowym ekspertem EUCF.
Poprawa jakości życia w stosunku do rewolucji przemysłowej
05 październik 2021

Poprawa jakości życia w stosunku do rewolucji przemysłowej

Internet rzeczy i sztuczną inteligencję można wykorzystać do badania wzorców zachowań zwierząt, takich jak migracje, kojarzenia i nawyki żywieniowe. Technologie sztucznej inteligencji, takie jak widzenie komputerowe, umożliwiają nieinwazyjne monitorowanie tych gatunków. Zaawansowana sztuczna inteligencja i techniki wizyjne pomagają wykrywać zwierzęta na zdjęciach z kamer umieszczonych w celu śledzenia i badania ruchów zwierząt.
Spalarnie odpadów też szkodzą klimatowi
04 marzec 2021

Spalarnie odpadów też szkodzą klimatowi

Jedną z dość szeroko rozpowszechnionych technologii przetwarzania odpadów jest ich spalanie. W ostatnich latach zbudowano także szereg spalarni odpadów w Polsce, a kolejne są wciąż w planach. Spalarnie być może rozwiązują część problemów ze składowaniem odpadów, ale są częścią problemu o nazwie zmiana klimatu.
Co może przynieść zakaz sprzedaży kotłów gazowych?
14 lipiec 2022

Co może przynieść zakaz sprzedaży kotłów gazowych?

Raport Cool Products pokazuje, że zakaz stosowania kotłów na paliwa kopalne może w znacznym stopniu przyczynić się do osiągnięcia celów UE w zakresie energii i klimatu oraz że można zmniejszyć zależność od importu paliw kopalnych.
Polska w NECP Tracker
11 maj 2021

Polska w NECP Tracker

NECP Tracker pokazuje dane i cele dla Polski. Co możemy się dowiedzieć w zakresie ambicji naszego kraju do ochrony klimatu.
Czy Warszawa będzie na 100%?
11 luty 2022

Czy Warszawa będzie na 100%?

W zeszłym roku relacjonowaliśmy na portalu chronmyklimat.pl Warszawski Panel Klimatyczny. Okazało się, że reprezentatywna grupa warszawiaków poparła przejście miasta w 100% na OZE i 48 innych przyjaznych dla klimatu rekomendacji. Minął rok i przyszedł czas na powiedzenie „sprawdzam”.
Renowacja budynków - konieczne przyspieszenie przed trudną zimą
15 czerwiec 2022

Renowacja budynków - konieczne przyspieszenie przed trudną zimą

- Nie ma lepszego momentu, byśmy w Polsce zaczęli mówić o ograniczeniu zużycia energii przez budynki. Bruksela zaakceptowała Krajowy Plan odbudowy, którego kluczowym elementem jest właśnie efektywność energetyczna budynków. Mniejsze zużycie energii to już nie fantazja ekologów, tylko kwestia strategiczna. Energetyczna wojna trwa a w zimie będzie jej bardzo trudny moment – mówił Michał Kurtyka na konferencji Fali Renowacji „Skuteczna modernizacja budynków. Jak oszczędzać energię i obniżać jej koszty”.
Zbliża się termin Fit for 55
28 grudzień 2022

Zbliża się termin „Fit for 55”

Pakiet prawa klimatycznego „Fit for 55”, którego celem jest ograniczenie emisji CO2 w UE o 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r., zdominował agendę legislacyjną dotyczącą transportu w Brukseli w 2022 r.
Nasze wnioski do KPO
31 marzec 2021

Nasze wnioski do KPO

Prezentujemy główne tezy wystąpienia dr Wojciecha Szymalskiego podczas wysłuchania publicznego dotyczącego zielonej, zrównoważonej mobilności w Krajowym Planie Odbudowy. Wysłuchanie odbyło się 30 marca 2021 roku. Dr Szymalski wystąpił jako przedstawiciel strony społecznej. Jego wystąpienia można posłuchać w minucie -5:05 materiału video.
Pakiet gazowy Komisji Europejskiej
18 styczeń 2022

Pakiet gazowy Komisji Europejskiej

15 grudnia 2021 r. Komisja Europejska opublikowała pakiet dekarbonizacji rynku wodoru i gazu ("pakiet gazowy") wraz z przepisami dotyczącymi emisji metanu i charakterystyki energetycznej budynków, a także komunikat w sprawie zrównoważonego cyklu węglowego.
Debata: Zielona energia za Fundusze Unijne?
13 maj 2022

Debata: Zielona energia za Fundusze Unijne?

Jak zostaną rozdysponowane środki Unii Europejskiej na lata 2021-2027?  Proces planowania wydatkowania wkracza w decydującą fazę. Do konsultacji Komisji Europejskiej trafiły już fundusze krajowe, które planują ponad 5,8 mld EUR inwestycji w energię lub efektywność energetyczną. Oprócz nich mamy fundusze regionalne, według których 3,4 mld EUR ma trafić do sektora zielonej energii. Debata on-line na ten temat już 17 maja o godz. 11:00 na naszym portalu.
Zdrowie i życie seniorów coraz bardziej zagrożone przez kryzys klimatyczny
14 listopad 2022

Zdrowie i życie seniorów coraz bardziej zagrożone przez kryzys klimatyczny

W poniedziałek, 14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. To właśnie seniorzy należą do grup najbardziej narażonych na skutki zmiany klimatu — wynika z nowego raportu Koalicji Klimatycznej. Nasilanie się ekstremalnych zjawisk pogodowych spowodowanych zmianą klimatu oraz rosnąca liczba osób w wieku senioralnym są jednym z największych wyzwań sektora ochrony zdrowia w Polsce. Potrzebne są pilne działania władz publicznych.
Dzień Działania Paktu Klimatycznego | 29 czerwca 2021
23 czerwiec 2021

Dzień Działania Paktu Klimatycznego | 29 czerwca 2021

Razem możemy odwrócić los zmian klimatycznych, dokonując zmian w naszym własnym świecie – czy to w szkole, w pracy, w domu, czy w naszej szerszej społeczności. Wspólnie nasze działania zmienią nasze społeczeństwo, naszą gospodarkę i naszą planetę na lepsze
Dyskusja pełna wodoru  wnioski z debaty on-line
30 listopad 2021

Dyskusja pełna wodoru – wnioski z debaty on-line

Pod koniec października odbyła się na portalu chronmyklimat.pl debata on-line pt.:” Zielony, purpurowy, szary - wodór w gospodarce neutralnej dla klimatu”. Spotkanie było okazją do konfrontacji opinii pomiędzy polskimi i niemieckimi planami wykorzystania wodoru, a także do międzysektorowej dyskusji o przyszłości tego paliwa.
Dajmy naszym dzieciom nadzieję na przyszłość
08 kwiecień 2022

Dajmy naszym dzieciom nadzieję na przyszłość

Od wielu lat malujemy naszą przyszłość różnymi kolorami w nadziei, że będzie ona lepsza dla naszych dzieci. W obliczu wojny na Ukrainie i obrazów masakry w Buczy nie ma już kolorów do wykorzystania. Musimy dać naszym dzieciom jakąkolwiek nadzieję na przyszłość.
Stworzone przez allblue.pl