PL   |   EN

Narada Obywatelska o Klimacie – podręcznik dla osób organizujących Narady

Narada Obywatelska o Klimacie  podręcznik dla osób organizujących Narady
Niniejsza publikacja ma na celu wspierać gminy w realizowaniu narad obywatelskich. Dowiecie się z niej o tym, czym są narady, jak je zorganizować i czym różnią się od zwykłych konsultacji społecznych.

Narada Obywatelska jest formą konsultacji społecznych, której celem jest wypracowanie jakościowych rekomendacji dotyczących określonego  zagadnienia. Efekt ten osiąga przez zaangażowanie losowo wybranej, różnorodnej grupy osób, która wspólnie przechodzi przez dwa etapy. W pierwszym, edukacyjnym, zapoznaje się z wiedzą ekspercką i działaniami urzędu, a w części deliberacyjnej samodzielnie wypracowuje społeczne rekomendacje dla władz gminy.

Spotkanie i rozmowa są sposobem na znalezienie społecznego kompromisu. Miasta i gminy już teraz znają i stosują szereg metod dialogu i partycypacji społecznej – rozwijają warsztat konsultacji społecznych, wprowadzają zielony budżet obywatelski. To, do czego chcemy Was zaprosić niniejszą publikacją, to działanie oparte na metodach deliberatywnych. 

Publikacja do pobrania na stronie Fundacji Pole Dialogu

Podręcznik powstał w ramach realizacji projektu „Narada Obywatelska o Klimacie” we współpracy z Fundacją Instytut na rzecz Ekorozwoju i Norsensus Mediaforum. 

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl