Udział w konferencji jest bezpłatny - REJESTRACJA.
W Unii Europejskiej działa ponad 9 tysięcy wspólnot energetycznych. Od małych, działających w jednej wiosce do ogromnych, skupiających dziesiątki tys. osób. W Polsce zarejestrowanych jest ich ponad 30 i z różnych powodów tylko niektóre mogą już wytwarzać energię. To sytuacja daleka od idealnej, zwłaszcza w Polsce, gdzie scentralizowana energetyka zawodowa, wciąż głównie oparta na węglu, generuje ogromne emisje CO2. Wspólnoty energetyczne mają do odegrania kluczową rolę zarówno nie tylko w sektorze energetycznym. To oddolna szkoła demokracji, która uczy dialogu, szukania konsensusu i aktywizuje mieszkańców.
Debata z udziałem polityków
Klimat dla energetyki obywatelskiej powoli się zmienia. Pionierzy przetarli pierwsze szlaki. Pojawia się też coraz więcej możliwości finansowania działalności m.in. z Funduszy Europejskich. Dostrzegają to politycy, a odnawialne źródła energii i spółdzielnie energetyczne, zyskują coraz większe znaczenie w programach politycznych. Dlatego jedynym z punktów programu konferencji będzie debata z udziałem parlamentarzystów i wysokich urzędników państwowych, których Polska Zielona Sieć zamierza zapytać o realizację wyborczych obietnic i plany na przyszłość. Na konferencji będą przedstawiciele m.in. Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Pionierzy energetyki obywatelskiej
Gośćmi konferencji będą też spółdzielcy, którzy mimo braku instytucjonalnego wsparcia i barier prawnych uparcie realizują wizje przyjaznego, oszczędnego i stabilnego państwa. Udział wezmą m.in. działacze z “Naszej Energii” z Mszany, “Sąsiedzi” z Pieniężna, “Biodar” z Ustronia Morskiego oraz “SES” ze Skawiny.
Konferencje Polskiej Zielonej Sieci o energetyce obywatelskiej to już niemal instytucja. Od lat gromadzą rzeszę entuzjastów zielonej energii, ekspertów i polityków. Będzie to doskonała okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz nawiązania cennych kontaktów.
źródło: Polska Zielona Sieć