PL   |   EN
Zielona Transformacja Energetyki. Obejrzyj debatę na YT
23 kwiecień 2024

Zielona Transformacja Energetyki. Obejrzyj debatę na YT

25 marca eksperci, politycy i reprezentanci organizacji pozarządowych spotkali się na konferencji "Zielona Transformacja Energetyki w Polsce. Co dalej?" Rozmawiali o tym, co udało się zrobić w obszarze transformacji energetyki w ciągu pierwszych 100 dni pracy nowego rządu, a także jakie kluczowe wyzwania czekają sektor energetyki w najbliższym czasie.
Narzędzie edukacyjne o wysokim potencjale. O Symulatorze Polskiego Systemu Energetycznego podczas konferencji NCBR
22 kwiecień 2024

Narzędzie edukacyjne o wysokim potencjale. O Symulatorze Polskiego Systemu Energetycznego podczas konferencji NCBR

12 kwietnia br. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podczas konferencji dla przedstawicieli rządu, decydentów, ekspertów branży energetycznej oraz dziennikarzy zaprezentowało narzędzie edukacyjne – Symulator Polskiego Systemu Energetycznego. Umożliwia ono analizowanie różnych wariantów transformacji energetycznej Polski, z uwzględnieniem sposobu korzystania z energii po stronie odbiorcy.
Raport: Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce
18 kwiecień 2024

Raport: Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce

Celem raportu jest zdefiniowanie kluczowych czynników sukcesu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce oraz ocena zdolności i zdefiniowanie warunków jakie muszą spełnić krajowe podmioty, aby w jak największym stopniu uczestniczyć w tym procesie (maksymalizując udział tzw. local content).
Raport o stanie światowego przemysłu jądrowego
18 kwiecień 2024

Raport o stanie światowego przemysłu jądrowego

World Nuclear Industry Status Report to cykliczny, przekrojowy raport o stanie energetyki jądrowej na świecie. Najnowsze wydanie wskazuje na produkcja jądrowa odnotowuje największy spadek od dekady.
Raport Elektrownie gazowe i węglowe w kryzysie wodnym
11 kwiecień 2024

Raport "Elektrownie gazowe i węglowe w kryzysie wodnym"

Polski system wytwarzania energii i cała transformacja energetyczna są oderwane od kryzysu wodnego. Aż 5 z 10 planowanych elektrowni gazowych ma powstać na obszarach z deficytem wody – ostrzegają eksperci i przekonują, że pora na zmiany. W innym razie Polaków czekają problemy z wodą a także wzrost kosztów energii elektrycznej.
Budynki w pułapce gazowej
04 kwiecień 2024

Budynki w pułapce gazowej

Ceny energii elektrycznej i ciepła od wielu miesięcy pozostają jednym z najważniejszych tematów rozmów Polek i Polaków. Dzięki wprowadzanym w ostatnich latach mechanizmom mrożenia, wiele rodzin zostało tymczasowo ochronionych przed skutkami skokowego wzrostu cen energii. Rząd pracuje właśnie nad rozwiązaniami, które mają obowiązywać od drugiej polowy tego roku.
Energia jądrowa to niebezpieczne odwracanie uwagi
03 kwiecień 2024

Energia jądrowa to niebezpieczne odwracanie uwagi

Organizacja Climate Action Network (CAN) Europe opublikowała raport obalający mity związane z energią jądrową. Wyjaśnia on, dlaczego energia jądrowa jest niebezpiecznym czynnikiem odwracającym uwagę od przejścia na system energetyczny w pełni oparty na odnawialnych źródłach energii i grozi opóźnieniem pilnie potrzebnego wycofania się z paliw kopalnych.
Jak rozmawiać o atomie?
29 marzec 2024

Jak rozmawiać o atomie?

Temat atomu powrócił w kontekście zapowiadanych przez rząd planów budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Przy tej okazji przypominamy zapisy z debat organizowanych przez Instytut na rzecz Ekorozwoju przeszło dekadę temu. Wnioski płynące z tych spotkań o potrzebie społecznej debaty na ten temat wydają się wciąż aktualne.
Nowy raport potwierdza, że wydłużenie okresu eksploatacji elektrowni jądrowych nie jest konieczne do dekarbonizacji Europy
28 marzec 2024

Nowy raport potwierdza, że wydłużenie okresu eksploatacji elektrowni jądrowych nie jest konieczne do dekarbonizacji Europy

Odnawialne źródła energii, oszczędzanie energii i opcje elastyczne są w stanie zastąpić energię jądrową w koszyku energetycznym UE. Nowy raport podkreśla wykonalność stopniowego wycofywania starzejącej się europejskiej infrastruktury jądrowej i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku.
Elektrownia atomowa w Choczewie może zagrażać Bałtykowi
20 marzec 2024

Elektrownia atomowa w Choczewie może zagrażać Bałtykowi

PiS w przyspieszonym trybie przed utratą władzy we wrześniu 2023 r. wydał decyzję środowiskową na budowę elektrowni atomowej w Choczewie na Wybrzeżu Bałtyku. Niestety spośród pięciu wariantów, które były analizowane, wybrano jedyny, który miał otwarty obieg chłodzenia reaktorów w Bałtyku. Niesie to poważne zagrożenia, o czym świadczą dwie ekspertyzy naukowców z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie – prof. Jacka Piskozuba i prof. Karola Kulińskiego, które przedstawiamy dziennikarzom oraz opinii publicznej*. Na prośbę Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA zaktualizowali opinie, które przedstawiali inwestorowi i marszałkowi województwa.
Konferencja Zielona Transformacja Energetyki w Polsce. Co dalej?
18 marzec 2024

Konferencja "Zielona Transformacja Energetyki w Polsce. Co dalej?"

Polska, jako jeden z kluczowych graczy na mapie europejskiego sektora energetycznego, stoi w obliczu nieustannych zmian, zarówno technologicznych, jak i regulacyjnych. Celem konferencji jest analiza kolejnych działań zmierzających ku transformacji energetycznej w Polsce. W poniedziałek 25 marca spotkamy się w gronie interesariuszy ambitnej polityki klimatycznej i energetycznej Polski.
Fitfor55 to redystrybucja bogactwa do najuboższych
14 marzec 2024

Fitfor55 to redystrybucja bogactwa do najuboższych

Pakiet Fit for 55 zakłada nałożenie nowych opłat. Czy to oznacza dodatkowe koszty dla najuboższych gospodarstw domowych?
Trudne zadanie przed KPEiK. Czy UE wejdzie na ścieżkę 1,5C?
14 marzec 2024

Trudne zadanie przed KPEiK. Czy UE wejdzie na ścieżkę 1,5°C?

Pod koniec lutego br. stacjonarnie w Lublanie (oraz on-line) odbyła się międzynarodowa konferencja, podsumowująca stan prac nad planowaniem polityki klimatyczno-energetycznej w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej.
Jak pokonać smog? Jest lista postulatów dla rządu
13 marzec 2024

Jak pokonać smog? Jest lista postulatów dla rządu

Zapewnienie ciągłości finansowania programu Czyste Powietrze, prefinansowanie wymiany pieców dla najuboższych, atrakcyjne taryfy dla użytkowników pomp ciepła, znaczne zwiększenie liczby stacji monitorujących jakość powietrza, wprowadzanie stref czystego transportu. To przykłady propozycji, jakie FPPE oraz inne organizacje zajmujące się m.in. ochroną powietrza przekazały 28 lutego przedstawicielom rządu, w tym wiceministrowi klimatu i środowiska Krzysztofowi Boleście w czasie spotkania w ramach Okrągłego Stołu.
Czy pompa ciepła w starym domu się opłaca?
12 marzec 2024

Czy pompa ciepła w „starym” domu się opłaca?

Najnowsze badanie EEB potwierdza, że wysokotemperaturowe pompy ciepła działają niezawodnie nawet w domach, które nie zostały jeszcze wyremontowane.
Kongres Samorządów  relacja z panelu nt. bezpieczeństwa energetycznego
11 marzec 2024

Kongres Samorządów – relacja z panelu nt. bezpieczeństwa energetycznego

W dniach 4-5 marca w Mikołajkach odbywał się IX Europejski Kongres Samorządów. Poniżej prezentujemy relację z panelu z udziałem dr Wojciecha Szymalskiego, Prezesa Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Bardziej efektywne domy będą nasze
07 marzec 2024

Bardziej efektywne domy będą nasze

W Unii Europejskiej na państwa członkowskie zostały nałożone obowiązki wynikające z dyrektywy o standardach energetycznych dla budynków.
Zdążyć z transformacją  obszary przyspieszonego rozwoju OZE w Polsce - Raport Instytutu Reform
04 marzec 2024

„Zdążyć z transformacją – obszary przyspieszonego rozwoju OZE w Polsce” - Raport Instytutu Reform

Rozwój odnawialnych źródeł energii powinien przyspieszyć w całej Unii Europejskiej. Co do tego zgadzają się wszystkie państwa członkowskie. Argumentów za rozwojem energii słonecznej i wiatrowej nie brakuje. Przede wszystkim chodzi o uniezależnienie się od importu surowców energetycznych, zwłaszcza po inwazji Rosji na Ukrainę, ale też o redukcję emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.
Stworzone przez allblue.pl