PL   |   EN
Energia dla ludzi, nie dla sieci. Spotkanie sieciujące w Żorach
04 kwiecień 2025

„Energia dla ludzi, nie dla sieci”. Spotkanie sieciujące w Żorach

Polska Zielona Sieć zaprasza na bezpłatne spotkanie sieciujące „Energia dla ludzi, nie dla sieci”, poświęcone rozwojowi energetyki obywatelskiej w Polsce. Podczas wydarzenia eksperci omówią jej potencjał dla gospodarstw domowych, samorządów i przedsiębiorców. Przedstawią też dostępne w Polsce formy współdzielenia energii oraz praktyczne aspekty zakładania spółdzielni energetycznych. Spotkanie odbędzie się 9 kwietnia 2025 r., w godz. 10.00 – 14.30 w Pałacu Baranowice w Żorach. Wydarzenie organizowane jest w ramach Regionalnego Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 (ROPT 2.0).
Raporty o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - nasze polecenia
03 kwiecień 2025

Raporty o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - nasze polecenia

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to instrument finansowy Unii Europejskiej, wspierający te regiony, w których proces transformacji energetycznej wiąże się z dużymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi. Polska jest największym jego beneficjentem – dostaniemy 3,85 mld euro, co stanowi prawie 20% całego budżetu Funduszu. Stosunkowo dużą pulę środków przypadających na nasz kraj tłumaczy obecność wielu kopalń węgla, które będą stopniowo wygaszane.
XVII edycja Krajowego Konkursu Energetycznego im. prof. Jacka Malko pn. Wszystko zależy od energii!  10. rocznica pamięci patrona
01 kwiecień 2025

XVII edycja Krajowego Konkursu Energetycznego im. prof. Jacka Malko pn. „Wszystko zależy od energii!” – 10. rocznica pamięci patrona

Ogłaszamy start XVII edycji Krajowego Konkursu Energetycznego im. prof. Jacka Malko „Wszystko zależy od energii!”. Tegoroczna edycja ma szczególny charakter, ponieważ przypada w 10. rocznicę śmierci patrona konkursu, wybitnego naukowca i energetyka, profesora Jacka Malko. Konkurs, organizowany przez Fundację Świadomi Klimatu, ma na celu kształtowanie świadomości energetycznej i ekologicznej wśród młodego pokolenia oraz wspieranie talentów naukowych. Chcemy zachęcić młodych ludzi do zgłębiania wiedzy na temat efektywnego zarządzania energią i ochrony klimatu.
W kierunku zrównoważonego bezpieczeństwa energetycznego. Europa potrzebuje nowej strategii
31 marzec 2025

W kierunku zrównoważonego bezpieczeństwa energetycznego. Europa potrzebuje nowej strategii

Unia Europejska stoi przed koniecznością opracowania nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego, która uwzględnia transformację energetyczną w kontekście dynamicznych zmian geopolitycznych. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie, zmiany polityczne w Stanach Zjednoczonych oraz rosnące napięcia na arenie międzynarodowej to sygnały, że Europa musi na nowo przemyśleć, jak budować odporność swojego systemu energetycznego na kryzysy. W odpowiedzi na te wyzwania Forum Energii, we współpracy z czołowymi europejskimi ekspertami, opracowało raport prezentujący nową wizję bezpiecznej, odpornej i zrównoważonej przyszłości energetycznej UE. Publikacja raportu zbiega się z okresem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która wyznaczyła bezpieczeństwo energetyczne jako jeden ze swoich priorytetów.
Wyzwania, sukcesy, dobre praktyki. Jak rozwijała się energetyka obywatelska w 2024 roku? [PUBLIKACJA]
28 marzec 2025

Wyzwania, sukcesy, dobre praktyki. Jak rozwijała się energetyka obywatelska w 2024 roku? [PUBLIKACJA]

Jakie tematy były istotne dla rozwoju energetyki obywatelskiej w 2024 roku? Jak poznać inspirujące dobre praktyki? Jak dowiedzieć się więcej o zmianach formalno-prawnych czy trendach, które warto obserwować? O tym wszystkim można przeczytać w pierwszym numerze rocznej publikacji Polskiej Zielonej Sieci „Siła społeczności. Energetyka obywatelska 2024”.
Nowe przepisy przyspieszą rozwój OZE?
27 marzec 2025

Nowe przepisy przyspieszą rozwój OZE?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad przepisami, które przyspieszą rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Część z nich znajduje się w skierowanym do Parlamentu projekcie ustawy zmianie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (kod RCL - UD162). Mówi on o tym jak powstaną tzw.: obszary przyspieszonego rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Inwestycje w CCS  koszt produkcji niskoemisyjnego cementu
24 marzec 2025

Inwestycje w CCS – koszt produkcji niskoemisyjnego cementu

Wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla (ang. CCS – Carbon Capture and Storage) to jedyna technologia, która pozwala na radykalne zmniejszenie emisji tego gazu w produkcji cementu. Póki co jej koszty są wysokie, ale według obliczeń Instrat już za 10 lat może być opłacalna.
Czy Polska straci miliardy z UE? To ostatni dzwonek aby o nie zawalczyć!
24 marzec 2025

Czy Polska straci miliardy z UE? To ostatni dzwonek aby o nie zawalczyć!

Jeżeli nie chcemy powtórki z Wałbrzycha, który stał się symbolem zaniedbań poprzedniej transformacji, a jednocześnie zależy nam na obywatelskim zaangażowaniu w regionach węglowych, to Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) powinien zostać utrzymany – to tylko niektóre z wniosków płynących z raportu Polskiej Zielonej Sieci i Instytutu Reform “Głosy z regionów objętych Funduszem Sprawiedliwej Transformacji”. Dokument zostanie zaprezentowany podczas konferencji „Półmetek Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – czego się nauczyliśmy, dokąd zmierzamy? Głosy z polskich regionów węglowych”, która odbędzie się 25 marca, w godz. 9.30-12.45 w Varso Place, przy ul. Chmielnej 73 w Warszawie.
Symulator inwestycji w zielone technologie  nowy projekt Fundacji Instrat
21 marzec 2025

Symulator inwestycji w zielone technologie – nowy projekt Fundacji Instrat

Fundacja Instrat rozpoczęła prace nad symulatorem inwestycji w zielone technologie. Narzędzie jest skierowane do osób, które rozważają instalację paneli fotowoltaicznych, magazynów energii, pomp ciepła czy zakup samochodu elektrycznego. Za jego pomocą będą mogły sprawdzić, czy w ich przypadku inwestycja będzie opłacalna i w jakim stopniu pozwoli ograniczyć emisje dwutlenku węgla. Użytkownicy będą mogli skorzystać z narzędzia za darmo. Projekt realizowany jest ze środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Wpływ energetyki słonecznej na środowisko
21 marzec 2025

Wpływ energetyki słonecznej na środowisko

Jak w uczciwy sposób przedstawić pozytywne i negatywne aspekty oddziaływania danego typu energetyki na środowisko biorąc pod uwagę wyrywkowe informacje, albo półprawdy funkcjonujące w obiegu publicznym? Warto przyjrzeć się faktom dotyczącym energetyki słonecznej wytwarzającej energię elektryczną (fotowoltaika, PV). #OZEŚwiadomi je znają. 
W kierunku dobrych i szybkich procedur środowiskowych dla OZE - podsumowanie warsztatów Instytutu Reform
18 marzec 2025

W kierunku dobrych i szybkich procedur środowiskowych dla OZE - podsumowanie warsztatów Instytutu Reform

Instytut Reform zorganizował 17 lutego 2025 r. kolejne warsztaty poświęcone obszarom przyspieszonego rozwoju energii ze źródeł odnawialnych (OPRO). Odbywające się w formule Chatham House spotkanie zgromadziło przedstawicieli administracji państwowej, inwestorów OZE, samorządowców, organizacji pozarządowych oraz środowisk eksperckich.
Instrukcja uzyskania statusu obywatelskiej społeczności energetycznej
17 marzec 2025

Instrukcja uzyskania statusu obywatelskiej społeczności energetycznej

Instrukcja uzyskania statusu obywatelskiej społeczności energetycznej przez istniejące stowarzyszenie rejestrowe, spółdzielnię, spółdzielnię mieszkaniową, wspólnotę mieszkaniową
Jakie wsparcie transformacji dla gospodarstw domowych?
17 marzec 2025

Jakie wsparcie transformacji dla gospodarstw domowych?

Proces transformacji energetycznej w Polsce jest często analizowany w sposób fragmentaryczny. Debata publiczna koncentruje się na pojedynczych programach dotacyjnych, ustawach lub usprawnieniach, co wynika z trudności oraz braku politycznego poparcia dla wdrażania systemowych i trwałych zmian w niedostosowanym do dynamicznego zarządzania systemie administracyjnym.
Polemika z artykułem Wojciecha Szymalskiego  ETS2 jako szansa, nie zagrożenie
12 marzec 2025

Polemika z artykułem Wojciecha Szymalskiego – ETS2 jako szansa, nie zagrożenie

ETS2, jako rozszerzenie systemu handlu emisjami, budzi wiele kontrowersji, głównie w kontekście jego wpływu na ceny paliw i koszty życia mieszkańców. Wojciech Szymalski w artykule “ Polscy politycy mogą obniżyć skutki ETS2”  przedstawia rozwiązania ograniczające obciążenia  ETS2 poprzez obniżenie krajowych podatków w cenach paliw emisyjnych. Rozważania te pomijają  kluczowy aspekt systemu i cel “nowego podatku jakim jest ETS2”  – możliwość wdrożenia narodowych mechanizmów redystrybucyjnych, które za sprawą ETS2  mają transformację energetyczną uczynić bardziej sprawiedliwą i akceptowalną  społecznie.
Społeczny kontrakt energetyczny dla gospodarstw domowych  pilnie potrzebny
12 marzec 2025

Społeczny kontrakt energetyczny dla gospodarstw domowych – pilnie potrzebny

Polski rząd jest pod presją cen energii. Rynek energetyczny w Polsce jest wart ponad 200 mld zł rocznie, ściera się na nim wiele sprzecznych interesów. Zasady tego rynku, m.in. kształtowanie cen niełatwo przełożyć na polityczny język. Kwestie dotyczące cen energii są idealnym podłożem do szerzenia dezinformacji, w rezultacie spada motywacja do transformacji energetycznej, a problemy się piętrzą. W tej analizie Forum Energii pokazuje, jak polski rząd może podejść do kwestii cen energii, żeby nie blokować potrzebnych zmian, a jednocześnie chronić odbiorców przed nadmiernymi kosztami. Publikacja skupia się na gospodarstwach domowych.
Dialog z interesariuszami: CZY UNIA ENERGETYCZNA WYTRZYMA PRÓBĘ CZASU?
11 marzec 2025

Dialog z interesariuszami: CZY UNIA ENERGETYCZNA WYTRZYMA PRÓBĘ CZASU?

Podczas seminarium eksperckiego, zorganizowanego w dn. 27 lutego 2025 r. w Warszawie przez współpracujące think tanki WiseEuropa i The Opportunity Institute for Foreign Affairs, przedstawiciele administracji publicznej, nauki, społeczeństwa obywatelskiego i mediów zastanawiali się, jaka będzie przyszłość projektu unii energetycznej w obliczu dynamicznych zmian na globalnym rynku energii oraz polityki klimatycznej. Wydarzenie zostało objęte patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE.
Jak aktualizacja KPEiK-u wpłynie na przyszłość Polski?  nowy brief Instytutu Reform
11 marzec 2025

Jak aktualizacja KPEiK-u wpłynie na przyszłość Polski? – nowy brief Instytutu Reform

Polska wciąż nie zakończyła prac nad dokumentami strategicznymi, w tym aktualizacją Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (aKPEiK). Rząd nie przedstawił także oficjalnego planu osiągnięcia ani pośredniego celu redukcji emisji (o 90% do 2040 roku), ani neutralności klimatycznej. Choć opóźnienia są widoczne, to nadal mamy szansę na skuteczną transformację. Kluczowe kroki to zakończenie prac nad strategicznym dla polskiej transformacji dokumentem, czyli aktualizacją KPEiK.
Jest szansa na tańszy prąd dla ludzi w Polsce! Na czym polega fenomen spółdzielni energetycznych?
10 marzec 2025

Jest szansa na tańszy prąd dla ludzi w Polsce! Na czym polega fenomen spółdzielni energetycznych?

Spółdzielnie energetyczne to rozwiązanie, które umożliwi mieszkańcom miast zostanie współwłaścicielami instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), a co za tym idzie, korzystanie z tańszej energii na co dzień.
Stworzone przez allblue.pl