PL   |   EN
Wyzwania i strategie ochrony wybrzeża Bałtyku w obliczu zmian klimatycznych
17 kwiecień 2025

Wyzwania i strategie ochrony wybrzeża Bałtyku w obliczu zmian klimatycznych

Wybrzeże nadmorskie stanowi strefę wpływu licznych interesów człowieka, począwszy od gospodarki morskiej, poprzez osadnictwo, turystykę, po działania związane z ochroną przyrody (Łabuz 2013). Nadmorska strefa brzegowa to przestrzeń nieustannej zmienności, gdzie nic nie pozostaje na długo w jednym miejscu. To teren, gdzie natura nie uznaje stałości, gdyż wszystko podlega jej rytmowi. Dotyczy to przede wszystkim wybrzeży wydmowych, które rozwijają się na dynamicznych barierach piaszczystych, zdolnych do zmiany swojego położenia (Łabuz 2013).
Targowiska żyją!
16 kwiecień 2025

Targowiska żyją!

Politykę żywnościową miasta tworzymy najczęściej małymi krokami, choć niekiedy zdarzają się duże skoki. Taki zadział się w pierwszy dzień wiosny obecnego roku (21.03.2025), gdy czterech zarządców Targowisk Miejskich we Wrocławiu podpisało wspólnie porozumienie o założeniu Gildii Zarządców Targowisk. Inicjatorem porozumienia jest Mariusz Sibila, zarządca Targowiska przy ul. Jemiołowej, a także aktywista i koordynator społeczności skupionej przy Bazarze Krótka Droga. Pozostałymi zarządcami którzy podjęli to wyzwanie to: Renard Zarzycki z Targowiska na Ptasiej, Paweł Szymczak z Targowiska Komandor oraz Mirosław Posłuszny zarządzający Targowiskiem przy ul. Niedźwiedziej. Co ważne, są to wszyscy zarządcy otwartych wrocławskich targowisk miejskich.
Zielone serce Europy: Międzynarodowy Park Karpaty  szansa czy utopia?
15 kwiecień 2025

Zielone serce Europy: Międzynarodowy Park Karpaty – szansa czy utopia?

Zapraszamy na pasjonującą rozmowę z Panią Aleksandrą Wiktor- koordynatorką kampanii Greenpeace, która od ponad roku koordynuje zbieranie podpisów pod apelem o ustanowienie Międzynarodowego Parku Karpaty. Dołącz do nas 23 kwietnia 2025 o godz. 10:00!
Zakopane nie powinno pobierać opłaty miejscowej od turystów  jest wyrok sądu
09 kwiecień 2025

Zakopane nie powinno pobierać opłaty miejscowej od turystów – jest wyrok sądu

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) potwierdził, że miasto Zakopane nie ma podstaw prawnych do pobierania opłaty miejscowej od turystów. Oddalenie skargi kasacyjnej Zakopanego kończy sprawę, którą zapoczątkował turysta Bogdan Achimescu w 2015 roku, wspierany przez Client Earth.
83 organizacje przyrodnicze apelują w Sejmie o powiększenie sieci rezerwatów
08 kwiecień 2025

83 organizacje przyrodnicze apelują w Sejmie o powiększenie sieci rezerwatów

Organizacje społeczne zaapelowały w Sejmie do polityków i polityczek o powiększenie sieci rezerwatów przyrody. Nowe rezerwaty mają być kolejnym krokiem ku osiągnięciu rządowego celu ochrony 20% najcenniejszych polskich lasów. Lasy Państwowe negatywnie zaopiniowały większość projektów rezerwatów zgłoszonych przez organizacje przyrodnicze.
Fundacja Centralna wygrywa sprawę o milion złotych za wskazanie winnych katastrofy w Odrze
07 kwiecień 2025

Fundacja Centralna wygrywa sprawę o milion złotych za wskazanie winnych katastrofy w Odrze

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Skarb Państwa musi wypłacić nagrodę w wysokości 1 miliona złotych Fundacji Centralnej, która wskazała osoby odpowiedzialne za zanieczyszczenie rzeki Odry w 2022 roku. Mimo, że Fundacja wskazała policji winnych katastrofy, ta nie chciała wywiązać się z przyrzeczenia. Dlatego Fundacja złożyła pozew w Sądzie na niedotrzymanie przyrzeczenia.
Sensacja zamiast wiedzy? Apel o odpowiedzialne dziennikarstwo
25 marzec 2025

Sensacja zamiast wiedzy? Apel o odpowiedzialne dziennikarstwo

W odniesieniu do publikacji medialnych na temat wilków, zawierających nieścisłości i manipulacje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot ponawia apel do dziennikarzy, redaktorów i wydawców o rzetelne i zgodne z naukową wiedzą przedstawianie Canis lupus – gatunku podlegającego w Polsce ścisłej ochronie prawnej. Sensacyjne doniesienia o wilkach nie tylko wprowadzają opinię publiczną w błąd, ale także mogą prowadzić do eskalacji konfliktów i kreowania fałszywego obrazu tych zwierząt.
Od lat nie było tak źle z poziomami rzek wiosną
19 marzec 2025

Od lat nie było tak źle z poziomami rzek wiosną

Rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów, zima jest niezwykle sucha i bezśnieżna. Choć przedwiośnie kojarzy się nam z rozlewiskami, w tym roku rzeki mają rekordowo niski poziom wody. Eksperci alarmują, że już teraz w części kraju mamy suszę hydrologiczną. Greenpeace zebrał dane z marcowych pomiarów niektórych polskich rzek – tak źle nie było od lat. Zdjęcia satelitarne i dane IMGW-PIB pokazują w jak złej sytuacji jesteśmy. Brak wody w rzekach o tej porze roku to dopiero wstęp przed niezwykle dotkliwą suszą, która może pogłębić się w lecie. Zimowa i wiosenna susza to oblicze kryzysu klimatycznego napędzanego przez spalanie węgla, gazu ziemnego i ropy.
Rusza zbiórka podpisów na rzecz wzmocnienia ochrony Odry
04 marzec 2025

Rusza zbiórka podpisów na rzecz wzmocnienia ochrony Odry

Trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy na rzecz przyznania osobowości prawnej rzece Odrze. To szansa na lepszą ochronę wód w Polsce. Projekt ustawy jest już w parlamencie, jednak aby wszedł pod obrady sejmu wolontariusze muszą zebrać sto tysięcy podpisów do końca kwietnia.
Jak (nie) zarządzać lasami, by pomagały znacząco zmniejszać skutki powodzi? Opinia Państwowej Rady Ochrony Przyrody
04 marzec 2025

Jak (nie) zarządzać lasami, by pomagały znacząco zmniejszać skutki powodzi? Opinia Państwowej Rady Ochrony Przyrody

Powodzie wywołane nagłymi i intensywnymi deszczami, z jakimi mieliśmy do czynienia w zeszłym roku, wymagają pilnych zmian w podejściu do gospodarowania lasami wodochronnymi. Szczególnie, że naukowcy przewidują, iż wywołane ludzką działalnością zmiany klimatu, będą powodowały jeszcze gwałtowniejsze i częstsze ulewy. Ma to szczególne znaczenie w górskich lasach, które zdaniem Państwowej Rady Ochrony Przyrody, w wielu wypadkach wymagają znaczącego ograniczenia gospodarki leśnej lub całkowitego jej wstrzymania. Czy to oznacza, że leśnicy są niepotrzebni? Wręcz przeciwnie.
Drewno zakrapiane krwią  konieczne natychmiastowe działania władz w sprawie nielegalnego importu z Mjanmy
26 luty 2025

Drewno zakrapiane krwią – konieczne natychmiastowe działania władz w sprawie nielegalnego importu z Mjanmy

Client Earth wzywa polskie władze do podjęcia natychmiastowych działań w sprawie importu drewna tekowego z Mjanmy (dawniej Birma). Import takiego surowca budzi poważne wątpliwości prawne, ponieważ narusza unijne przepisy dotyczące handlu drewnem, a jednocześnie przyczynia się do degradacji lasów i wspiera funkcjonowanie rządzącej w kraju junty wojskowej. W związku z tym zwróciliśmy się do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) o przeprowadzenie pilnej kontroli importerów tego surowca.
Buk z Dalkowa w konkursie European Tree of the Year
21 luty 2025

Buk z Dalkowa w konkursie European Tree of the Year

Można już głosować na najciekawsze europejskie drzewo 2025 roku. W tegorocznym konkursie bierze udział piętnaście drzew z Europy, które zwyciężyły w plebiscytach krajowych. Polskę reprezentuje 300-letni buk rosnący w zabytkowym parku w Dalkowie nazywany Sercem Wzgórz Dalkowskich (Heart of the Dalkowskie Hills – NR 2 na liście plebiscytu). Drzewo zwyciężyło w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2024 organizowanego przez Klub Gaja. Zachęcamy do oddawania głosów na polskie drzewo – https://www.treeoftheyear.org/vote/heart-of-the-dalkowski-hills
Rusza zbiórka podpisów na rzecz wzmocnienia ochrony Odry
14 luty 2025

Rusza zbiórka podpisów na rzecz wzmocnienia ochrony Odry

Rusza zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy na rzecz przyznania osobowości prawnej rzece Odrze. To szansa na lepszą ochronę wód w Polsce. Projekt ustawy jest już w parlamencie, jednak aby wszedł pod obrady sejmu, wolontariusze muszą zebrać sto tysięcy podpisów do końca kwietnia - na co zgodę wydał marszałek sejmu.
Sąd rozstrzyga: prace regulacyjne na Odrze wykonano nielegalnie
07 luty 2025

Sąd rozstrzyga: prace regulacyjne na Odrze wykonano nielegalnie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdza, że Wody Polskie działały na Odrze nielegalnie, bez właściwej decyzji środowiskowej. Prawnicy i organizacje pozarządowe nie wykluczają konieczności rozbiórek oraz wykonania kompensat po wybudowaniu ostróg na dziesiątkach kilometrów rzeki.
Leśne farmy wiatrowe  niebezpieczeństwo dla przyrody
06 luty 2025

Leśne farmy wiatrowe – niebezpieczeństwo dla przyrody

Lasy Państwowe zapowiadają budowę farm wiatrowych na obszarach leśnych w ramach realizowanego od 2021 r. programu „Las Energii”. Ten kontrowersyjny pomysł spotkał się ze zdecydowanie negatywną opinią Państwowej Rady Ochrony Przyrody (PROP)1. O to jakie są zagrożenia tego projektu dla przyrody, co może się kryć za pomysłem leśników i czy jest on zgodny z zapisami Ustawy o lasach – pytamy dr. hab. Alka Rachwalda z Zakładu Ekologii Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz członka PROP.
Wsparcie interwencji na rzecz drzew
05 luty 2025

Wsparcie interwencji na rzecz drzew

Fundacja EkoRozwoju od wielu lat prowadzi punkt interwencyjny, w ramach którego udziela wsparcia merytorycznego i instytucjonalnego osobom podejmującym interwencje w sprawie drzew.
Czas najwyższy przejść do konkretów. Jak odbudować zasoby przyrodnicze w Polsce?
21 styczeń 2025

„Czas najwyższy przejść do konkretów”. Jak odbudować zasoby przyrodnicze w Polsce?

„Nature Restoration Law (NRL), czyli unijne prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych, stanowi kompleksową odpowiedź na kryzys środowiskowy i katastrofę klimatyczną. Ważne jest, aby środki przeznaczane na ochronę przyrody były wydawane mądrze” – podkreśla Marta Wiśniewska, wiceprezeska Polskiej Zielonej Sieci. Tematyce unijnego rozporządzenia, które weszło w życie w sierpniu 2024 roku, poświęcono konferencję „Natura Ratuje Ludzi – wdrażanie Nature Restoration Law w Polsce”. Wydarzenie odbyło się 14 stycznia 2025 roku w Warszawie. Organizatorem konferencji była Koalicja 10 proc., do której należy m.in. Polska Zielona Sieć.
Światowy Traktat Oceaniczny ma kluczowe znaczenie dla ochrony życia w oceanach
20 styczeń 2025

Światowy Traktat Oceaniczny ma kluczowe znaczenie dla ochrony życia w oceanach

Oceany są źródłem życia, wspierają utrzymanie bezpieczeństwa żywnościowego i są wspólnym dziedzictwem całej ludzkości, ale przemysłowe połowy, zanieczyszczenia i odwierty ropy pogłębiły kryzys oceaniczny.
Stworzone przez allblue.pl