PL   |   EN
Wojciech Szymalski na tle Grand Place w Brukseli, 30.05.2023
03 czerwiec 2023

Jedna podróż, wiele poglądów

Za 49 euro przejechałem całe Niemcy, aby ostatecznie dotrzeć do Brukseli. Tam, dzięki niemieckiej inicjatywie EUKI, w 3 dni poznałem wiele różnych poglądów na politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Kilkoma się z Wami podzielę. A wrażeniami z podróży na koniec.
Warszawska Masa Krytyczna 22 maja 2023 roku
27 maj 2023

Magiczne słowa prezesa (o autostradach)

Czemu politycy wspierają korki? Czemu politycy wspierają silnych? Naprawdę się dziwię. Przecież jeszcze niedawno lansowali się jako obrońcy biednych i uciśnionych. Darmowe autostrady i zakaz wyprzedzania dla ciężarówek to kwintesencja tej hipokryzji.
Darmowe autostrady to nie wolność
20 maj 2023

Darmowe autostrady to nie wolność

Autostrady w Polsce to tylko 2100 km dróg, z tego autostrady płatne to zaledwie 717 km. Wszystkich dróg publicznych w Polsce mamy ponad 425 tys. km. Wszystkim się wydaje, że zniesienie opłat dla samochodów osobowych na tych 717 km zbawi świat. Niestety nikt nie wpadł na pomysł, że w Polsce mamy płatnych także ponad 19 tys. km linii kolejowych - i wszystkie są płatne także dla pasażerów. Może to przepis jak wygrać wybory?
Billboard promujący małe elektrownie jądrowe przy jednej z ulic w Warszawie
13 maj 2023

Od atomu do baterii i z powrotem

Nie słabnie napięcie pomiędzy zwolennikami OZE oraz energetyki jądrowej. W jednym z komentarzy w internecie ktoś stwierdził, że choć można królika zaprząc do powozu, to nikt przecież nie zastąpi konia stadem królików. W domyśle - elektrownia jądrowa będzie lepsza niż setka instalacji OZE. Ciekawe porównanie, ale czy zgodne z naturalnym stanem rzeczy?
Wojciech Szymalski i Franklin Delano Roosevelt
22 kwiecień 2023

Prezenty od wujka z Ameryki

Są tacy wujkowie, co lubią rozdawać prezenty. Czasem robią to z dobrego serca, ale czasem, w przypływie dobrego humoru, może się okazać, że podłożą ci pod pupę trąbkę do pierdzenia. Albo #SMR*.
Prawie lato
15 kwiecień 2023

Prawie lato

Babie lato kojarzy prawie każdy z nas. To okres pod koniec lata, kiedy w powietrzu unoszą się zwiewne pajęczyny z młodymi pajączkami w poszukiwaniu swoich nowych domów. W związku ze zmianą klimatu powinniśmy też zacząć kojarzyć termin „prawie lato”. Dlaczego?
Na wyborach
01 kwiecień 2023

Na wyborach

Chciał-nie-chciał, jestem zmuszony kontynuować wątek Polityki oraz polityki*. Kolejne dni piszą bowiem dramatyczne sceny w tej powieści. W tym tygodniu dyskutowaliśmy na poważnie (Politycznie) o programie REPowerEU dla Polski w Ministerstwie ds. Funduszy i Polityki Regionalnej oraz niepoważnie (politycznie) o celach redukcji emisji w sektorze motoryzacyjnym w prasie, radiu i telewizji. Zobaczcie to moimi oczami.
Prywatyzacji Polski ciąg dalszy
25 marzec 2023

Prywatyzacji Polski ciąg dalszy

Prywatyzacja ma swoje wzloty i upadki. W latach 90. XX wieku była symbolem modernizacji. Niedawno stała się synonimem wyprzedaży polskich dóbr narodowych, więc rzucono hasło ponownej nacjonalizacji, aby jej zapobiec. Aż okazało się, że sprywatyzowano całą Polskę. Nawet przyrodę.
Energia do działania
18 marzec 2023

Energia do działania

Tej zimy było co najmniej kilka sytuacji, w których nadchodząca wiosna dała nam więcej energii. A to mocno wiało, a to zaświeciło słońce i nasza sieć energetyczna wypełniła się zieloną energią. Tymczasem w sprawie Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu nadal cisza. Bo od czego by go zacząć?
Nie czyń poważnych szkód
11 marzec 2023

Nie czyń poważnych szkód

„Nie czyń poważnej szkody” – mówi Wam to coś? Albo „przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko” – kojarzycie? Na pierwszy rzut oka, to pojęcia bardzo nieprecyzyjne i górnolotne, jednak zostały wprowadzone do wymagającego precyzji języka prawniczego. W praktyce kryje się za nimi potężny i dość precyzyjny aparat służących ochronie środowiska. Problem tylko w tym, że można go łatwo rozmontować.
Czwarta linia metra w Warszawie
04 marzec 2023

Czwarta linia metra w Warszawie

Jeszcze niedawno tytuł taki jak ten był prowokacją. Dziś już wiadomo, że Warszawa na poważnie rozważa budowę więcej niż trzech linii metra. Do przedstawionego nieco ponad dwa tygodnie temu planu mam następującą uwagę. Czemu tak późno? I może nie tylko taką...
10, 500 czy 700?
25 luty 2023

10, 500 czy 700?

Przez polski parlament przechodzi w burzliwej atmosferze ustawa, która ma znieść zasadę 10H wobec elektrowni wiatrowych. Jej uchwalenie będzie oznaczało uwolnienie znacznej części kraju spod moratorium budowy wiatraków, jaką jest zasada 10H. O to, jaka to będzie część kraju, toczy się dyskusja związana z odległości wiatraków 500 lub 700 metrów od budynków mieszkalnych. Czy to oznacza, że wiatraki nie będą miały innych ograniczeń?
Miejskie życie pająka 3
18 luty 2023

Miejskie życie pająka 3

"Domówki, ziemiórki, ja wszystkie Was muchówki, wypłaaa-pać chcę!" - tak zapewne podśpiewuje sobie mój pajęczy lokator w tym roku. Śpiewanie to nie jedyny jego talent. Na ścianie wisi inne jego dzieło. Czy Wasze dzieci wiedzą co to jest?
Po co nam pasażerowie?
10 luty 2023

Po co nam pasażerowie?

Od ponad miesiąca nie milkną echa podwyżki cen biletów w PKP Intercity. Co prawda podwyżki cen biletów kolejowych wdrożyły też inne spółki kolejowe w Polsce mniej więcej w tym samym czasie, to jednak PKP Intercity przykuło najwięcej uwagi. Nie bez powodu – wszak to monopolista. I co z tym zrobimy?
Polska - z ruin na zgliszcza?
04 luty 2023

Polska - z ruin na zgliszcza?

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, wspólnie z innymi organizacjami pozarządowymi, już od dłuższego czasu śledzi przygotowanie i wydatkowanie funduszy europejskich w Polsce. Teraz tylko my będziemy mieli swoich przedstawicieli w aż 4 komitetach* odpowiadających za śledzenie postępów w wydatkowaniu środków. A postępy będą szybkie…Może za szybkie?
Dziel i rządź ad 2023
28 styczeń 2023

Dziel i rządź ad 2023

Wydawało się, że podział na PiS i PO jest jedynym, który udało się skutecznie zrealizować, aby politycy mogli nami bez przeszkód rządzić. Prawda jest jednak bardziej dramatyczna i nie wiem czy uda się z wprowadzonych podziałów sprawnie wyjść. A trzeba, bo na horyzoncie czekają prawdziwe problemy do rozwiązania, a między nimi zmiana klimatu.
Miejskie Plany Adaptacji  jak je dobrze zrobić?
21 styczeń 2023

Miejskie Plany Adaptacji – jak je dobrze zrobić?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska od ponad 2 lat przygotowuje specjalną ustawę w celu wzmocnienia klimatycznego wymiaru polityki miejskiej. Będzie z niej wynikać m.in. obowiązek przygotowywania Miejskich Planów Adaptacji dla miast o liczbie mieszkańców co najmniej 20 000. Czy można liczyć na coś więcej?
Planemia po Polsku
14 styczeń 2023

Planemia po Polsku

Planemia, czyli anemia planowania, albo całkowity brak znaczenia planów i strategii w sterowaniu rozwojem polskich samorządów czy państwa. Tak określić można wnioski z ewaluacji interwencji w zakresie mobilności miejskiej przedstawione w najnowszej książce Michała Wolańskiego*. Według mnie planemia nie dotyczy jedynie mobilności, ale także ochrony środowiska.
Stworzone przez allblue.pl