PL   |   EN
Surowe przepisy UE dotyczące emisji spalin z samochodów są konieczne,
27 styczeń 2022

Surowe przepisy UE dotyczące emisji spalin z samochodów są "konieczne",

Proponowany przez Unię Europejską pakiet ustaw energetycznych i klimatycznych otrzymał niespodziewane poparcie lidera Badenii-Wirtembergii, wpływowego niemieckiego państwa, które słynie na całym świecie z najnowocześniejszego przemysłu motoryzacyjnego.
2022: Wybór odcienia zieleni dla unijnego sektora transportu
10 styczeń 2022

2022: Wybór odcienia zieleni dla unijnego sektora transportu

Pakiet przepisów klimatycznych "Fit for 55" i zakłócenia w transporcie COVID ponownie zdominują debaty na temat polityki transportowej UE w 2022 r., ponieważ UE stara się pogłębić postępy w zakresie zielonych plików, jednocześnie zmagając się z wpływem odradzającego się wirusa na mobilność.
17 proc. nowych ciężarówek w 2030 r. będzie napędzanych wodorem
07 styczeń 2022

17 proc. nowych ciężarówek w 2030 r. będzie napędzanych wodorem

Wodór ma za sobą pracowity rok, zakończony podczas Europejskiego Tygodnia Wodoru w grudniu wznowieniem unijnego partnerstwa publiczno-prywatnego, a unijna komisarz ds. transportu Adina Vălean przedstawiła swoją wizję transportu opartego na wodorze w UE.
Komisja przedstawiła przepisy dotyczące zielonej mobilności w celu modernizacji sieci transportowej UE
03 styczeń 2022

Komisja przedstawiła przepisy dotyczące "zielonej mobilności" w celu modernizacji sieci transportowej UE

W grudniu, Komisja Europejska przedstawiła cztery inicjatywy mające na celu przygotowanie europejskiej sieci transportowej na niskoemisyjną przyszłość – zestaw propozycji okrzykniętych przez Greenpeace jako "przekraczające oczekiwania", jeśli chodzi o promowanie transportu kolejowego.
Pojazdy elektryczne mogą być magazynami energii.
24 grudzień 2021

Pojazdy elektryczne mogą być magazynami energii.

Akumulatory pojazdów elektrycznych mogą potencjalnie oddawać energię do sieci lub na potrzeby zasilania innych urządzeń. Dzięki specjalnym interfejsom stają się więc mobilnymi magazynami energii. Żeby z nich korzystać, potrzebne są m.in. inteligentne stacje transformatorowe (SPS). Rozwiązanie, które pomaga integrować SPS-y z pojazdami elektrycznymi i efektywnie zarządzać skumulowaną w nich energią, opracowali polscy inżynierowie z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Tele- i Radiotechnicznego.
Komisja przedstawia przepisy dotyczące zielonej mobilności
21 grudzień 2021

Komisja przedstawia przepisy dotyczące "zielonej mobilności"

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek (14 grudnia) cztery inicjatywy mające na celu przygotowanie europejskiej sieci transportowej na niskoemisyjną przyszłość – zestaw propozycji okrzykniętych przez Greenpeace jako "przekraczające oczekiwania", jeśli chodzi o promowanie transportu kolejowego.
Unijni decydenci mogą przyspieszyć przejście na pojazdy elektryczne
20 grudzień 2021

Unijni decydenci mogą przyspieszyć przejście na pojazdy elektryczne

Pomimo postępów nadal istnieją bariery dla upowszechnienia pojazdów elektrycznych (EV) w Europie Wschodniej i Południowej. Jednak właściwa polityka UE może przyspieszyć zmianę mobilności elektrycznej na całym kontynencie, przynosząc korzyści konsumentom i środowisku, twierdzą Monique Goyens i Julia Poliscanova.
Samochody napędzane e-paliwem emitują tyle samo zanieczyszczeń, co paliwa kopalne
16 grudzień 2021

Samochody napędzane e-paliwem emitują tyle samo zanieczyszczeń, co paliwa kopalne

Samochody napędzane paliwem syntetycznym wytwarzają podobne ilości szkodliwych zanieczyszczeń powietrza do paliw kopalnych, wynika z nowego badania zleconego przez organizację pozarządową Transport & Environment zajmującą się czystą mobilnością.
Mniej samochodów na drogach może zwiększyć świąteczną sprzedaż
09 grudzień 2021

Mniej samochodów na drogach może zwiększyć świąteczną sprzedaż

Podczas gdy Europejczycy stają w obliczu ryzyka kolejnych „covidowych” Świąt Bożego Narodzenia nowa analiza przeprowadzona przez Kampanię na rzecz Czystych Miast wykazuje, że mniejsza liczba samochodów na drogach może w rzeczywistości stanowić koło ratunkowe dla lokalnych gospodarek dotkniętych pandemią. Zebrane dane pokazują, że polityka miejska, która ogranicza ruch samochodowy i możliwość wjazdu dla najbardziej zanieczyszczających samochodów, zwiększa sprzedaż detaliczną na danym terenie.
Zielony Ład to historyczna szansa na naprawę zepsutego systemu transportowego
01 grudzień 2021

Zielony Ład to historyczna szansa na naprawę zepsutego systemu transportowego

Najnowocześniejsza technologia może wydawać się oferować rozwiązania w zakresie mobilności przyszłości, ale to, czego naprawdę potrzeba, to przebudowa naszego systemu transportowego, aby zapewnić, że jest on dostępny, niedrogi i zrównoważony, twierdzi Ciarán Cuffe.
Dyskusja pełna wodoru  wnioski z debaty on-line
30 listopad 2021

Dyskusja pełna wodoru – wnioski z debaty on-line

Pod koniec października odbyła się na portalu chronmyklimat.pl debata on-line pt.:” Zielony, purpurowy, szary - wodór w gospodarce neutralnej dla klimatu”. Spotkanie było okazją do konfrontacji opinii pomiędzy polskimi i niemieckimi planami wykorzystania wodoru, a także do międzysektorowej dyskusji o przyszłości tego paliwa.
Polska za zakazem sprzedaży samochodów spalinowych
22 listopad 2021

Polska za zakazem sprzedaży samochodów spalinowych

Podpisana przez Polskę na COP26 deklaracja na rzecz zakończenia sprzedaży samochodów spalinowych nie później niż do 2035 r. na wiodących rynkach i do roku 2040 w skali globalnej, powinna zapoczątkować merytoryczny dialog i publiczną dyskusję na ten temat w Polsce – ocenia Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. W ślad za deklaracją powinna pójść aktualizacja krajowych celów strategicznych w tym zakresie, a następnie wprowadzenie odpowiednich regulacji.
#Emobility  to się po prostu opłaca!
18 listopad 2021

#Emobility – to się po prostu opłaca!

Pojazdy elektryczne są przyjazne nie tylko środowisku, ale również portfelom właścicieli. Koszty uzupełniania energii są mniejsze niż w przypadku samochodów z konwencjonalnym napędem. Do tego dochodzą rzadsze i mniej kosztowne wydatki związane z serwisowaniem zeroemisyjnych e-pojazdów.
Elektryk nie musi być drogi
16 listopad 2021

„Elektryk” nie musi być drogi

Rosnąca oferta pojazdów elektrycznych sprawia, że wybór tego właściwego wcale nie musi być prosty. Zwłaszcza jeśli chodzi o pojemność baterii trakcyjnej. Eksperci zwracają uwagę, że nie zawsze duży akumulator jest najlepszym rozwiązaniem. Wszystko zależy od warunków eksploatacji e-samochodu.
Perspektywy elektryfikacji samochodów dostawczych i ciężarowych w Polsce
29 październik 2021

Perspektywy elektryfikacji samochodów dostawczych i ciężarowych w Polsce

Celem raportu „Napędzamy polską przyszłość - perspektywa elektryfikacji transportu ciężarowego w Polsce” jest próba udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące perspektywy elektryfikacji towarowego transportu drogowego.
Jak ukrócić import starych diesli?
25 październik 2021

Jak ukrócić import starych diesli?

Warszawski Alarm Smogowy złożył na ręce podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Adama Guibourge-Czetwertyńskiego analizę prawną pt. „Problem ograniczenia emisji spalin samochodowych w Polsce poprzez uregulowanie obrotu pojazdami używanymi, w szczególności z silnikiem Diesla”.
Okładka publikacji
21 październik 2021

Zależni od samochodu

Czy jesteśmy gotowi na zmiany w naszej mobilności? - próbują odpowiedzieć na to pytanie autorzy najnowszej publikacji Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Mazowiecki
Europejski Rok Kolei  czy spełni oczekiwania?
21 październik 2021

Europejski Rok Kolei – czy spełni oczekiwania?

Pociąg „Connecting Europe Express” dotarł bezpiecznie 6 października 2021 roku do Paryża, ale nie ożywił on kolei w Europie. Zainicjowany przez Komisję Europejską pociąg w celu uczczenia Europejskiego Roku Kolei (EYoR) 2021, dojechał na La Gare du Nord w Paryżu po miesiącu podróży po Europie. Ponieważ jego przyjazd do Paryża zapowiada koniec Roku Kolei 2021, nadszedł czas, aby ocenić, czy ten ROK 2021 utorował drogę do Europy dla kolei. Oceny dokonuje Koalicja Europa na Kolej.
Stworzone przez allblue.pl