PL   |   EN

Globalne ocieplenie oceanów pobiło w maju nowy rekord,

Globalne ocieplenie oceanów pobiło w maju nowy rekord,
źródło : pixabay.com
Globalne oceany były w zeszłym miesiącu cieplejsze niż w jakimkolwiek innym maju w zapisach sięgających XIX wieku, podała jednostka monitorowania klimatu Unii Europejskiej.

Według Copernicus Climate Change Service (C3S) temperatura mórz na głębokości około 10 metrów była o ćwierć stopnia Celsjusza wyższa niż w oceanach wolnych od lodu w maju w latach 1991-2020.

Przez cały rok, długoterminowe trendy dodały 0,6 ° C do wód powierzchniowych oceanu w ciągu 40 lat, powiedziała zastępca dyrektora C3S, Samantha Burgess, zauważając, że w kwietniu odnotowano również nowy rekord ciepła.

Temperatury nad oceanem mogą jeszcze wzrosnąć w nadchodzących miesiącach, „ponieważ obserwujemy, że sygnał El Nino nadal pojawia się na równikowym Pacyfiku”, powiedziała w oświadczeniu, odnosząc się do okresowej, naturalnej zmiany wiatrów oceanicznych, która zwiększa globalne ocieplenie.

Tymczasem nad wodą i nad lądem temperatura powierzchni Ziemi w zeszłym miesiącu była drugą najgorętszą w maju, według C3S.

Odkrycie Copernicus opiera się na modelach generowanych komputerowo, które opierają się na miliardach pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Oceany, które pokrywają 70% powierzchni Ziemi, utrzymują planetę zdatną do życia, ponieważ globalne ocieplenie spowodowane działalnością człowieka – głównie spalaniem paliw kopalnych – przyspieszyło.

Powierzchnia planety jest średnio o 1,2 stopnia cieplejsza niż poziom przedindustrialny, czyli poziom, który już wywołał niszczycielski wpływ na klimat.

Poza kontrolą

Oceany pochłaniają jedną czwartą CO2, który wyrzucamy do atmosfery, oraz 90% nadmiaru ciepła generowanego przez zmiany klimatyczne.

Ale za straszną cenę.

Powszechne morskie fale upałów dziesiątkują rafy koralowe i zależne od nich ekosystemy, w tym ponad pół miliarda ludzi.

Przyspieszona dezintegracja od spodu gigantycznych pokryw lodowych może podnieść oceany o kilkanaście metrów, a zakwaszenie oceanów zakłóca cykle życia i łańcuchy pokarmowe od tropików po bieguny.

Ponadto oceany – wraz z lasami i glebą, które pochłaniają jeszcze większy procent gazów cieplarnianych wytwarzanych przez człowieka – wykazują oznaki zmęczenia walką, a ich zdolność pochłaniania CO2 może się zmniejszyć.

Kopernik poinformował również, że temperatury w kilku częściach świata były wyższe niż normalnie, w tym w Kanadzie, gdzie pożary w ciągu ostatnich kilku tygodni zdziesiątkowały do ​​tej pory ponad trzy miliony hektarów (8 milionów akrów).

W całym kraju od Pacyfiku po Atlantyk płonie 413 pożarów, w tym 249 uznanych za „wymykające się spod kontroli”.

Na początku tego miesiąca Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) stwierdziła, że ​​istnieje 60% szans na powstanie El Nino przed końcem lipca i 80% zmiany do końca listopada.

Większość najcieplejszych lat w historii miała miejsce podczas El Ninos, a naukowcy obawiają się, że tego lata i następnego lata mogą wystąpić rekordowe temperatury na lądzie i morzu.

Tymczasem na Antarktydzie zasięg lodu morskiego osiągnął miesięczny rekordowo niski poziom po raz trzeci w tym roku, a dane satelitarne pokazują, że w maju był o 17% poniżej średniej.

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl