PL   |   EN
KONFERENCJA ENERGIA DLA NIEZALEŻNOŚCI 2050
25 maj 2022

KONFERENCJA ENERGIA DLA NIEZALEŻNOŚCI 2050

W dniach 13-14 czerwca br. Instytut na rzecz Ekorozwoju, wraz z Partnerami zaprasza do udziału w konferencji Energia dla niezależności 2030, która odbędzie się w Warszawie.
 Kogo spytać, na co Polska wyda 50 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego?
24 maj 2022

Kogo spytać, na co Polska wyda 50 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego?

Unia Europejska postanowiła przeznaczyć 2% uprawnień z całego systemu handlu emisjami EU-ETS, by je spieniężyć na rzecz wsparcia uboższych państw w transformacji energetycznej. Od 2021 r. pieniądze te trafiają m.in. do Polski. Instytucja, której powierzono zarządzanie tym procesem w Polsce – NFOŚiGW – rozdysponowuje środki bez adekwatnej kontroli społecznej i informacji.
REPowerYou
21 maj 2022

REPowerYou

W ostatnią środę (18.05.2022) Komisja Europejska pokazała nowe założenia planu odejścia od importu paliw kopalnych z Rosji, tzw: REPowerEU. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, są to działania przyspieszające główne kierunki transformacji energetycznej kierowanej potrzebą realizacji polityki klimatycznej. Spełniają się także nasze postulaty.
Tak zwani ekolodzy
14 maj 2022

Tak zwani ekolodzy

Pewien dziennik pisze, że tak zwani ekolodzy chcą zwiększenia ambicji klimatycznych, a ich postulaty stoją w sprzeczności z postulatami naukowców. Inna gazeta donosi, że organizacja ekologiczna blokuje od kilku lat przygotowanie linii kolejowej do lotniska Modlin. Pewien minister chciałby, aby organizacje pozarządowe obowiązkowo informowały o źródłach pochodzenia swoich środków finansowych. Ktoś inny zaleca, aby organizacje były lepiej zarządzane, bo są pożytecznymi idiotami dla wrogich nam sił. Oj, nazbierało nam się grzechów
Fundusze europejskie 2021-2027 na sprawiedliwą transformację
12 maj 2022

Fundusze europejskie 2021-2027 na sprawiedliwą transformację

W okresie budżetowym 2021-2027 Unia Europejska stworzyła specjalny fundusz mający na celu wspieranie transformacji energetycznej obszarów, które dziś swoją gospodarkę opierają na wydobyciu węgla. To Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Sprawdziliśmy, ile w zaplanowanych z tego funduszu środków trafi na inwestycje ekologiczne w Polsce.
Rosyjskie embargo na ropę naftową nie spowoduje problemów z dostawami na Węgrzech, ale co najwyżej spadną zyski MOL
10 maj 2022

Rosyjskie embargo na ropę naftową nie spowoduje problemów z dostawami na Węgrzech, ale co najwyżej spadną zyski MOL

Węgierski rząd zapewnił, że nie poprze unijnego embarga na rosyjską ropę, ponieważ „zrujnowałoby to węgierską gospodarkę”. Kilka dni temu jeden z czołowych i najbardziej wiarygodnych węgierskich ekspertów od gazu i ropy opublikował artykuł, w którym stwierdza, że ​​Węgry mogłyby obejść się bez rosyjskiej ropy nawet w krótkiej perspektywie.
Jak zielona polityka klimatyczna może stać się koszmarem Putina?
28 kwiecień 2022

Jak zielona polityka klimatyczna może stać się koszmarem Putina?

Zobowiązanie państw członkowskich G7 oraz UE do zmniejszenia popytu na ropę w ciągu najbliższych dwóch dekad zachęciłoby światowych producentów do zalania rynku tanią ropą i ograniczenia finansowania reżimu Władimira Putina, piszą Robert Jeszke i Jan Witajewski-Baltvilks.
68% amerykańskich dyrektorów przyznaje, że ich firmy są winne greenwashingu
25 kwiecień 2022

68% amerykańskich dyrektorów przyznaje, że ich firmy są winne greenwashingu

Dwie trzecie kadry kierowniczej na całym świecie zakwestionowało autentyczność wysiłków ich firmy na rzecz zrównoważonego rozwoju.
O łataniu dziur
23 kwiecień 2022

O łataniu dziur

Od kilku tygodni na portalu chronmyklimat.pl prezentujemy Wam przeglądy projektowanych wydatków z funduszy europejskich na cele związane z ochroną środowiska (lub nie). Warto przypomnieć, że środki te otrzymujemy dlatego, że pod względem rozwoju jesteśmy na niższym poziomie niż większość krajów Unii Europejskiej. Dzięki nim mamy te zapóźnienia nadrobić. Problem w tym, że jednocześnie powstają nowe zaległości.
Wysokie ceny - oszczedzaj wodę
15 kwiecień 2022

Wysokie ceny - oszczedzaj wodę

Podczas gdy benzyna jest już po 7 zł za litr, gaz ziemny zdrożał kilkusetkrotnie, a węgiel kilkukrotnie zaczynamy się zastanawiać jak oszczędzać. Dlatego na portalu chronmyklimat.pl publikujemy cykl artykułów pod hasłem #WojennyPost. W tym cyklu przybliżymy Wam najważniejsze zasady oszczędzania. Po energii i paliwach warto oszczędzać także wodę.
Najważniejsze cechy mocy odnawialnych
12 kwiecień 2022

Najważniejsze cechy mocy odnawialnych

Na koniec 2021 r. globalne odnawialne źródła energii moc wytwórcza wyniosła 3 064 GW. Uwzględniono energię wodną największy udział w globalnej sumie, o mocy 1 230 GW.
Czyste środowisko za fundusze europejskie 2021-2027
10 kwiecień 2022

Czyste środowisko za fundusze europejskie 2021-2027

Fundusze europejskie na lata 2021-2027 w jeszcze większym stopniu niż wcześniej mają być przeznaczone na transformację ekologiczną krajowych gospodarek. Dlatego planowane są w nich środki na gospodarkę wodną oraz gospodarkę odpadami, którą w nowych funduszach traktuje się szerzej, jako gospodarkę cyrkularną. Nowością są także fundusze związane z ochroną przyrody oraz adaptacją do zmian klimatu. Ile i na co będą oferować środki zaplanowane w Polsce przez instytucje krajowe?
Czy fundusze europejskie dla regionów wesprą zieloną energię?
06 kwiecień 2022

Czy fundusze europejskie dla regionów wesprą zieloną energię?

Efektywność energetyczna oraz odnawialne źródła energii będą wspierane w funduszach europejskich rozdzielanych przez władze regionalne. Są to również środki na inwestycje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a o ich podziale decydują Urzędy Marszałkowskie. W większości regionów zakończyła się już fala konsultacji społecznych i programy zostały skierowane do uzgodnienia z Komisją Europejską. Dla wszystkich województw przedstawiono projekty funduszy, w których zawarto dokładne alokacje środków na poszczególne branże. Na cały sektor zielonej energii w regionach przypadnie co najmniej 3,4 mld EUR, z tego 2,2 mld na efektywność energetyczną i 1,2 mld EUR na odnawialne źródła energii.
Zielona transformacja w ramach nowego europejskiego BAUHAUSU
06 kwiecień 2022

Zielona transformacja w ramach nowego europejskiego BAUHAUSU

Włączając się do tworzenia nowego europejskiego BAUHAUS należy tworzyć poczucie wspólnoty i prezentowanie innowacji w praktyce w konkretnych miejscach i w jak największej ich liczbie, na poziomie domów, dzielnic, obszarów miejskich i wiejskich, fizycznych i wirtualnych przestrzeni spotkań. Jako element wzbudzania uwagi i chęci do zaangażowania i naśladowania inicjatywy mające charakter oddolny w postaci pilotażowych projektów demonstracyjnych powinny być właśnie elementem tworzenia poczucia wspólnoty.
Ramy tworzenia nowego europejskiego BAUHAUSU
05 kwiecień 2022

Ramy tworzenia nowego europejskiego BAUHAUSU

Obieg zamknięty to ponowne wykorzystanie, to także rewitalizacja i przedłużenie okresu użytkowania. W przypadku budynków jest to w miarę proste, jeżeli nie zagraża to bezpieczeństwu. Ale aby zastosować obieg zamknięty należy inaczej podejść do projektowania i architektury. To jest norma stosowana w ramach nowego BAUHAUSU.
Fit for 55 to za mało,  organizacje i środowisko naukowe apelują do  Komisji Europejskiej, Rady UE i MEP
05 kwiecień 2022

Fit for 55 to za mało, organizacje i środowisko naukowe apelują do Komisji Europejskiej, Rady UE i MEP

„W 2021 roku Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55 którego narzędzia mają doprowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. Dzisiaj już wiemy, że w obliczu wojny, która napędzana jest paliwami kopalnymi oraz w obliczu kolejnych informacji naukowych Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski muszą podjąć wszelkie działania polityczne i legislacyjne, żeby przyśpieszyć i wdrożyć działania ograniczające emisje nie w 55 % a w 65 % procentach do 2030 r.”
Jak wpływać na nasze otoczenie?  Włącz się do tworzenia nowego europejskiego BAUHAUSU
04 kwiecień 2022

Jak wpływać na nasze otoczenie? Włącz się do tworzenia nowego europejskiego BAUHAUSU

Zielona transformacja jest jednym z podstawowych celów unijnych. Potrzebne są pomysły, wizje, przykłady i podejmowanie wyzwań.
Czy fundusze europejskie pomogą zazielenić energię w naszych domach?
04 kwiecień 2022

Czy fundusze europejskie pomogą zazielenić energię w naszych domach?

Wraz z wojną za naszą wschodnią granicą wzrost cen paliw prawdopodobnie na dłużej zawitał do Polski. Dzięki polityce dywersyfikacji dostaw paliw prawdopodobnie nie za braknie, ale będą droższe, bo nie będziemy sprowadzać najtańszych w naszych warunkach geograficznych paliw z Rosji. Rozwiązaniem problemu wzrostu kosztów mogłoby być zwiększenie oszczędzania energii w naszych domach i zwiększone wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Czy najbliższe rozdanie funduszy unijnych zapewni nam takie możliwości?
Stworzone przez allblue.pl