PL   |   EN

Popularne

Jak przedsiębiorstwa mogą liczyć ślad węglowy?  zapraszamy na warsztaty!
18 listopad 2022

Jak przedsiębiorstwa mogą liczyć ślad węglowy? – zapraszamy na warsztaty!

Już 24 listopada odbędą się warsztaty, podczas których wspólnie przyjrzymy się badaniom przeprowadzonym przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju na temat obliczania emisji gazów cieplarnianych w polskich firmach. Podczas dyskusji zastanowimy się wspólnie w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą lepiej liczyć ślad węglowy. Zapraszamy do kolejnej, wspólnej rozmowy, która pomoże przybliżyć nas wszystkich do poszerzania wiedzy na temat ochrony klimatu.
Naprawa #BrokenFoodSystem
23 sierpień 2023

Naprawa #BrokenFoodSystem

Panel pierwszy European Vegan Summit, Broken food system. List of major sins, organizowany przez Green REV Institute oraz Future Food 4 Climate odbędzie się 19 września 2023 roku w przestrzeni wirtualnej. Prowadzona będzie dyskusja o #brokenfoodsystem.
Wojna  czas wrócić do paliw kopalnych?
04 marzec 2022

Wojna – czas wrócić do paliw kopalnych?

Drugi tydzień wojny przyniósł znaczący wzrost cen paliw na świecie. Wystrzeliły ceny węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Wszystkie te paliwa są eksportowane przez putinowską Rosję, która zaatakowała Ukrainę. Niektórzy się cieszą, bo to oznacza m.in., że znów opłacalne stało się wydobycie np. węgla w Polsce. Czy ta wojna usprawiedliwia powrót do paliw kopalnych?
Znicz
29 październik 2021

Znicz

W ten weekend pójdziemy masowo odwiedzić groby naszych bliskich. Na każdym grobie zabłyśnie znicz. Jeden, drugi, trzeci. Co roku w Polsce na grobach zmarłych stawiamy 300 milionów zniczy! Może już czas trochę przystopować?
Zaproszenie na Polski Kongres Klimatyczny
12 luty 2024

Zaproszenie na Polski Kongres Klimatyczny

W dniach 19-20 marca 2024 r. w Warszawie odbędzie się międzynarodowy kongres biznesowy integrujący sektor publiczny z prywatnym, w kontekście inwestycji związanych z transformacją energetyczno-klimatyczną.
Marjan Minnesma - prawo po stronie obywateli
21 lipiec 2022

Marjan Minnesma - prawo po stronie obywateli

W przełomowym zwycięstwie Marjan Minnesma wykorzystała wkład publiczny i unikalną strategię prawną, aby zapewnić pomyślne orzeczenie przeciwko rządowi holenderskiemu, wymagając od niego uchwalenia konkretnych środków zapobiegawczych przeciwko zmianom klimatu. Za to otrzymała w 2022 roku Goldman Environmental Price.
Jak wspólnie dokonać zmiany świadomości społecznej dotyczącej klimatu?
11 sierpień 2023

Jak wspólnie dokonać zmiany świadomości społecznej dotyczącej klimatu?

W obliczu narastającego kryzysu klimatycznego, zmiana świadomości społecznej staje się kluczowym czynnikiem w osiągnięciu skutecznych działań na rzecz ochrony naszej planety. Nurtujące pytanie brzmi: jak możemy wspólnie wpłynąć na zmianę postaw i nawyków, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym?
Ocena polityki klimatycznej Chorwacji
28 kwiecień 2022

Ocena polityki klimatycznej Chorwacji

Republika Chorwacji dąży do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych z sektorów nieobjętych systemem handlu uprawnieniami do emisji ETS o co najmniej 7% do roku 2030, w porównaniu z poziomem z roku 2005. W 2005 r. emisja gazów cieplarnianych z sektorów nieobjętych systemem handlu uprawnieniami do emisji wyniosła 17 404 kt CO2e.
Panorama funduszy europejskich 2021-2027 na ochronę środowiska w regionach
13 kwiecień 2022

Panorama funduszy europejskich 2021-2027 na ochronę środowiska w regionach

Dwa dni temu przedstawiliśmy planowany podział funduszy europejskich na ochronę środowiska na lata 2021-2027 w programach zarządzanych przez instytucje krajowe. Dziś przedstawiamy planowany podział tych środków, na gospodarkę wodną, odpadową, adaptację do zmian klimatu i ochronę przyrody, w funduszach zarządzanych na poziomie regionów.
Miejskie życie pająka 3
18 luty 2023

Miejskie życie pająka 3

"Domówki, ziemiórki, ja wszystkie Was muchówki, wypłaaa-pać chcę!" - tak zapewne podśpiewuje sobie mój pajęczy lokator w tym roku. Śpiewanie to nie jedyny jego talent. Na ścianie wisi inne jego dzieło. Czy Wasze dzieci wiedzą co to jest?
Z ARCHIWUM: Przyłączanie OZE do sieci - wywiad z dr inż. Zbigniewem Skibko
12 lipiec 2022

Z ARCHIWUM: Przyłączanie OZE do sieci - wywiad z dr inż. Zbigniewem Skibko

O technicznych i prawnych możliwościach przyłączania odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej rozmawiamy z dr inż. Zbigniewem Skibko pracownikiem naukowo-dydaktycznym z Katedry Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Wywiad przeprowadzono we wrześniu 2017 roku.
Odlot Orlenu
07 luty 2024

Odlot Orlenu

Zwolnienie Daniela Obajtka koncentruje nasz wzrok na głównej osobie spektaklu. Dla mnie ciekawsze są dekoracje. Bo dziś Orlen to nie to samo co PKN Orlen w 2018 roku. Czy to gorzej?
Niedziela dla rzek
26 wrzesień 2022

Niedziela dla rzek

W dniu wczorajszym - 25 września obchodziliśmy światowy dzień rzek. Prawie każdy kraj na całym świecie ma co najmniej jedną przepływającą przez niego rzekę. Prawdopodobnie istnieje również wiele innych ważnych dróg wodnych. Aby zapewnić, że te ważne zbiorniki wodne są chronione i doceniane tak, jak powinny, Światowy Dzień Rzek ma na celu przypomnienie ludziom o tym, jak ważne są dla nas wszystkie drogi wodne na całym świecie.
Ponad połowa firm na świecie przyspieszyła w czasie pandemii realizację celów środowiskowych
14 październik 2021

Ponad połowa firm na świecie przyspieszyła w czasie pandemii realizację celów środowiskowych

W wyniku pandemii przyspieszyła zielona transformacja w przedsiębiorstwach. Niemal 60 proc. firm na świecie ocenia, że realizacja ich celów środowiskowych nabrała tempa, co więcej, cele te są coraz ambitniejsze – wynika z raportu ING Banku Śląskiego i EY. Firmy, które ignorują odpowiedzialność środowiskową, mogą być narażone na odrzucenie przez konsumentów. Mogą mieć także problemy z pozyskaniem kapitału na rozwój czy ubezpieczeniem swojej działalności. Instytucje finansowe i inwestorzy coraz wyraźniej stawiają bowiem na zielone aktywa.
Ramy tworzenia nowego europejskiego BAUHAUSU
05 kwiecień 2022

Ramy tworzenia nowego europejskiego BAUHAUSU

Obieg zamknięty to ponowne wykorzystanie, to także rewitalizacja i przedłużenie okresu użytkowania. W przypadku budynków jest to w miarę proste, jeżeli nie zagraża to bezpieczeństwu. Ale aby zastosować obieg zamknięty należy inaczej podejść do projektowania i architektury. To jest norma stosowana w ramach nowego BAUHAUSU.
Wojny zamykają okno na działania klimatyczne
06 listopad 2023

Wojny zamykają okno na działania klimatyczne

Wojny szkodzą działaniom klimatycznym, ponieważ duże siły zbrojne emitują dużo, a wydatki na cele wojskowe odwracają pieniądze od walki ze zmianami klimatycznymi
Zeroemisyjna logistyka miejska  panel FPPE podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2024
26 kwiecień 2024

Zeroemisyjna logistyka miejska – panel FPPE podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2024

8 maja 2024 r. w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego będziemy rozmawiać o logistyce w miastach. Panel Zeroemisyjna logistyka miejska – przyszłość rynku dostaw w miastach, połączy środowiska administracji centralnej, akademickie i samorządowe. Wśród panelistek i panelistów znajdą się m.in. Krzysztof Bolesta, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska i dr hab. inż. Maja Kiba-Janiak, profesor w Katedrze Zarządzania Strategicznego i Logistyki na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Import
10 grudzień 2021

Import

Premier powiedział w telewizji, że wysoka inflacja (6,4%), czyli wzrost cen, został do Polski importowany. Poszedłem więc do sklepu. Kupiłem mleko, olej, a masła już nie. Wszystkie te produkty były polskie, a ich cena znacznie wyższa niż jeszcze na początku roku. Tańsze były za to np. banany i pomidory. To jak to jest z tą Polską inflacją?
Stworzone przez allblue.pl