Prelekcja poprowadzona przez aktywistę zainaugurowała spotkanie sieciujące organizacje pozarządowe, które odbyło się 12 lutego w Katowicach. To kolejne wydarzenie organizowane przez Polską Zieloną Sieć w ramach projektu Regionalne Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 (ROPT 2.0). – Tym razem skoncentrowaliśmy się na temacie adaptacji miast do zmian klimatu. Wysoka frekwencja i duże zaangażowanie uczestników w warsztaty to dowód na to, że jest to palący problem – podkreślił Kamil Szewczyk z Polskiej Zielonej Sieci. Temat zyskał na znaczeniu również w związku z nową ustawą, która nakłada na miasta powyżej 20 tys. mieszkańców obowiązek przygotowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu.
Ważnym wątkiem w kontekście zmiany polityk miejskich jest współpraca na linii mieszkańcy – decydenci. Jak skutecznie prowadzić taki dialog i z jakich narzędzi warto skorzystać? O tym opowiadała uczestnikom Ewa Surowiec, aktywistka i menedżerka kultury z Bytomia. Prelegentka zaprezentowała także dobre przykłady, które mogą stanowić inspirację do działania w śląskich miastach. – Bardzo pozytywnie oceniam Gdańską Kartę dla Drzew. To dokument, który powstał w wyniku wieloletnich rozmów pomiędzy aktywistami, urzędnikami i radnymi. Wypracowana w tym procesie uchwała określa standardy ochrony drzew, prowadzenia inwestycji, a także zakłada powołanie w przyszłości ciała doradczego. To rzetelnie opracowane, systemowe rozwiązanie, które pokazuje, jak wiele możemy zyskać, kiedy będziemy otwarci na dialog i zaufamy sobie nawzajem – wyjaśniła Ewa Surowiec.
Wydarzenie było także okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami śląskich organizacji pozarządowych. Część integracyjną spotkania poprowadziła Agata Otrębska, ekspertka w zakresie rozwoju osobistego i współzałożycielka Śląskiego Ruchu Klimatycznego. Kolejne warsztaty edukacyjne w ramach projektu ROPT 2.0 odbędą się 12 marca w Katowicach. Tematem spotkania będzie Społeczny Fundusz Klimatyczny, a poprowadzą je eksperci z Instytutu Reform.
Źródło: Polska Zielona Sieć