Informacja prasowa C40 CITIES, 18.09.2024
Nowe badania przeprowadzone przez C40 Cities i Mayors Migration Council określiły skalę i wpływ migracji klimatycznej do miast w Afryce, Ameryce Południowej i południowej Azji w ciągu następnego ćwierćwiecza.
Wyniki badań pokazują, że do 2050 r. nawet 8 milionów ludzi może przenieść się do dziesięciu miast wskazanych w raporcie tylko w wyniku kryzysu klimatycznego, co zaostrzy istniejące trendy migracji do miast.
W ramach pierwszej tego typu analizy zbadano przewidywany wpływ załamania klimatu na migrację wewnętrzną w dziesięciu miastach na trzech kontynentach: Bogota, Kurytyba, São Paulo, Rio de Janeiro, Salvador, Amman, Karaczi, Dhaki, Akra i Freetown. Pomimo ogromnych różnic geograficznych i demograficznych, wszystkie dziesięć miast będzie musiało przygotować się na znaczną wewnętrzną migrację klimatyczną w ciągu najbliższych 25 lat.
"Nie tylko miasta Globalnego Południa powinny przewodzić w tej kwestii - niezbędna jest globalna współpraca." - Współprzewodnicząca C40 Cities, członkini Rady Liderów MMC i burmistrz Freetown, Yvonne Aki Sawyerr
Podczas gdy przewiduje się, że wszystkie miasta objęte badaniem przyjmą migrantów klimatycznych, ich intensywność będzie się różnić w zależności od przewidywanego wzrostu globalnego ocieplenia. W scenariuszu, w którym świat nie osiągnie celów porozumienia paryskiego z 2015 r., polegających na utrzymaniu globalnego ocieplenia poniżej 1,5 °C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej:
Do Karaczi może przybyć aż 2,3 miliona krajowych migrantów klimatycznych do 2050 roku.
Miasta takie jak Bogota, Rio de Janeiro i Karaczi mogą odnotować trzykrotny wzrost liczby migrantów klimatycznych w porównaniu ze scenariuszami, w których cele porozumienia paryskiego zostaną osiągnięte.
Oczekuje się, że do wielu miast, w tym Freetown i Amman - jako głównych ośrodków gospodarczych kraju - przybędzie co najmniej połowa wszystkich osób przemieszczających się z powodu załamania klimatu w kraju.
Badania te po raz pierwszy przeanalizowały rodzaj skutków klimatycznych, które sprowadzą migrantów do miast. Obejmują one zmniejszone plony, wzrost poziomu mórz i ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powodzie i pożary. Naukowcy odkryli, że w każdym kraju głównymi czynnikami napędzającymi migrację klimatyczną do miast są liczne, nakładające się na siebie czynniki klimatyczne, które zagrażają gospodarstwom domowym i źródłom utrzymania.
800 milionów miejsc pracy jest zagrożonych na całym świecie z powodu skutków kryzysu klimatycznego i nieplanowanej transformacji ekologicznej. Na całym świecie migranci odgrywają również istotną i niedocenianą rolę w miastach i sektorach, które mają kluczowe znaczenie dla zielonej transformacji, w tym w budownictwie, gospodarce odpadami i transporcie, ale stoją w obliczu wyzwań związanych z dostępem do godnych miejsc pracy. Tymczasem żaden kraj nie dysponuje krajową siłą roboczą gotową do wspierania wysiłków na rzecz zielonej transformacji (IOE).
Dodatkowe badania, które zostaną opublikowane jeszcze w tym miesiącu przez C40 Cities, Emerson Collective's Climate Migration Council (CMC) i Mayors Migration Council w nowym skrócie politycznym, pokazują, że migranci przyniosą niezbędne umiejętności do tych 10 miast, takie jak uprawa roli czy rzemiosło, które są kluczowe dla adaptacji, rozwiązań opartych na przyrodzie i nowych miejskich biogospodarkach, które wiele z badanych miast już rozwija w ramach swoich planów działań na rzecz klimatu. Podkreślono w nim ponad 30 przykładów działań prowadzonych przez miasta w celu stymulowania tworzenia dobrych zielonych miejsc pracy dla wszystkich - w tym migrantów i uchodźców - przy jednoczesnym rozwijaniu ekologicznej, zróżnicowanej i integracyjnej siły roboczej.
Vittoria Zanuso, dyrektorka Mayors Migration Council, powiedziała: „Niezależnie od tego, czy wspieramy zielone mikroprzedsiębiorstwa we Freetown, czy integrujemy migrujących pracowników zajmujących się odpadami w spółdzielni w Akrze, liderzy miast pokazują, jak w praktyce wyglądają działania na rzecz klimatu sprzyjające włączeniu społecznemu. Przywództwo miast może zmienić migrację klimatyczną z kryzysu w szansę”.
Wyniki te wyraźnie pokazują, że miasta odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu nową migracją klimatyczną w sposób korzystny dla społeczności i gospodarek miejskich oraz w przekształcaniu globalnych wyzwań w krytyczne możliwości gospodarcze, środowiskowe i społeczne, ale potrzebują do tego odpowiedniego wsparcia.
Współprzewodnicząca C40 Cities, członkini Rady Liderów MMC i burmistrz Freetown, Yvonne Aki Sawyerr, powiedziała: „Jako burmistrz Freetown oraz pełniąc funkcje współprzewodniczącej C40 Cities i członkini Rady Liderów MMC, jestem zaangażowana w zwrócenie uwagi na krytyczną kwestię migracji klimatycznej. W latach 2016-2021 43 miliony dzieci zostało przesiedlonych z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych na całym świecie, co podkreśla pilną potrzebę zajęcia się migracją klimatyczną, zwłaszcza na obszarze Globalnego Południa. Jednak dostępne jest tylko 8% z 5 bilionów USD wymaganych rocznie na działania na rzecz klimatu w miastach. To nie tylko miasta Globalnego Południa powinny przewodzić tym działaniom - niezbędna jest globalna współpraca. Dlatego w ramach mojej roli będę nadal współpracować z miastami na całym świecie, aby opowiadać się za zwiększonymi inwestycjami i wsparciem w celu ochrony społeczności Freetown i wielu społeczności w krajach rozwijających się, na które niekorzystnie wpływają zmiany klimatu”.
źródło: C40 CITIES