PL   |   EN

Przewiduje się, że jeśli emisje nie spadną, to do 2050r. do dziesięciu miast Globalnego Południa przybędzie osiem milionów migrantów klimatycznych.

Przewiduje się, że jeśli emisje nie spadną, to do 2050r. do dziesięciu miast Globalnego Południa przybędzie osiem milionów migrantów klimatycznych.
źródło : pixabay.com
Nowe badanie wykazało, że dziesięć miast na trzech kontynentach, od Bogoty (Kolumbia) i Ammanu (Jordania) po Freetown (Sierra Leone) i Karaczi (Pakistan), powinno przygotować się na znaczną migrację klimatyczną w nadchodzących latach. Badania pokazują, że skala migracji klimatycznej zostanie znacznie zmniejszona, jeśli cele porozumienia paryskiego zostaną osiągnięte. Wyniki badań podkreślają potrzebę przyznania miastom odpowiednich uprawnień i zasobów w celu przeciwdziałania migracji klimatycznej, aby uniknąć zakłóceń gospodarczych i społecznych.

Informacja prasowa C40 CITIES, 18.09.2024

Nowe badania przeprowadzone przez C40 Cities i Mayors Migration Council określiły skalę i wpływ migracji klimatycznej do miast w Afryce, Ameryce Południowej i południowej Azji w ciągu następnego ćwierćwiecza.

Wyniki badań pokazują, że do 2050 r. nawet 8 milionów ludzi może przenieść się do dziesięciu miast wskazanych w raporcie tylko w wyniku kryzysu klimatycznego, co zaostrzy istniejące trendy migracji do miast.  

W ramach pierwszej tego typu analizy zbadano przewidywany wpływ załamania klimatu na migrację wewnętrzną w dziesięciu miastach na trzech kontynentach: Bogota, Kurytyba, São Paulo, Rio de Janeiro, Salvador, Amman, Karaczi, Dhaki, Akra i Freetown. Pomimo ogromnych różnic geograficznych i demograficznych, wszystkie dziesięć miast będzie musiało przygotować się na znaczną wewnętrzną migrację klimatyczną w ciągu najbliższych 25 lat.

"Nie tylko miasta Globalnego Południa powinny przewodzić w tej kwestii - niezbędna jest globalna współpraca." - Współprzewodnicząca C40 Cities, członkini Rady Liderów MMC i burmistrz Freetown, Yvonne Aki Sawyerr

Podczas gdy przewiduje się, że wszystkie miasta objęte badaniem przyjmą migrantów klimatycznych, ich intensywność będzie się różnić w zależności od przewidywanego wzrostu globalnego ocieplenia. W scenariuszu, w którym świat nie osiągnie celów porozumienia paryskiego z 2015 r., polegających na utrzymaniu globalnego ocieplenia poniżej 1,5 °C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej:

Do Karaczi może przybyć aż 2,3 miliona krajowych migrantów klimatycznych do 2050 roku.

Miasta takie jak Bogota, Rio de Janeiro i Karaczi mogą odnotować trzykrotny wzrost liczby migrantów klimatycznych w porównaniu ze scenariuszami, w których cele porozumienia paryskiego zostaną osiągnięte.

Oczekuje się, że do wielu miast, w tym Freetown i Amman - jako głównych ośrodków gospodarczych kraju -  przybędzie co najmniej połowa wszystkich osób przemieszczających się z powodu załamania klimatu w kraju.

Badania te po raz pierwszy przeanalizowały rodzaj skutków klimatycznych, które sprowadzą migrantów do miast. Obejmują one zmniejszone plony, wzrost poziomu mórz i ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powodzie i pożary. Naukowcy odkryli, że w każdym kraju głównymi czynnikami napędzającymi migrację klimatyczną do miast są liczne, nakładające się na siebie czynniki klimatyczne, które zagrażają gospodarstwom domowym i źródłom utrzymania.

800 milionów miejsc pracy jest zagrożonych na całym świecie z powodu skutków kryzysu klimatycznego i nieplanowanej transformacji ekologicznej. Na całym świecie migranci odgrywają również istotną i niedocenianą rolę w miastach i sektorach, które mają kluczowe znaczenie dla zielonej transformacji, w tym w budownictwie, gospodarce odpadami i transporcie, ale stoją w obliczu wyzwań związanych z dostępem do godnych miejsc pracy. Tymczasem żaden kraj nie dysponuje krajową siłą roboczą gotową do wspierania wysiłków na rzecz zielonej transformacji (IOE).

Dodatkowe badania, które zostaną opublikowane jeszcze w tym miesiącu przez C40 Cities, Emerson Collective's Climate Migration Council (CMC) i Mayors Migration Council w nowym skrócie politycznym, pokazują, że migranci przyniosą niezbędne umiejętności do tych 10 miast, takie jak uprawa roli czy rzemiosło, które są kluczowe dla adaptacji, rozwiązań opartych na przyrodzie i nowych miejskich biogospodarkach, które wiele z badanych miast już rozwija w ramach swoich planów działań na rzecz klimatu. Podkreślono w nim ponad 30 przykładów działań prowadzonych przez miasta w celu stymulowania tworzenia dobrych zielonych miejsc pracy dla wszystkich - w tym migrantów i uchodźców - przy jednoczesnym rozwijaniu ekologicznej, zróżnicowanej i integracyjnej siły roboczej.   

Vittoria Zanuso, dyrektorka Mayors Migration Council, powiedziała: „Niezależnie od tego, czy wspieramy zielone mikroprzedsiębiorstwa we Freetown, czy integrujemy migrujących pracowników zajmujących się odpadami w spółdzielni w Akrze, liderzy miast pokazują, jak w praktyce wyglądają działania na rzecz klimatu sprzyjające włączeniu społecznemu. Przywództwo miast może zmienić migrację klimatyczną z kryzysu w szansę”.

Wyniki te wyraźnie pokazują, że miasta odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu nową migracją klimatyczną w sposób korzystny dla społeczności i gospodarek miejskich oraz w przekształcaniu globalnych wyzwań w krytyczne możliwości gospodarcze, środowiskowe i społeczne, ale potrzebują do tego odpowiedniego wsparcia.

Współprzewodnicząca C40 Cities, członkini Rady Liderów MMC i burmistrz Freetown, Yvonne Aki Sawyerr, powiedziała: „Jako burmistrz Freetown oraz pełniąc funkcje współprzewodniczącej C40 Cities i członkini Rady Liderów MMC, jestem zaangażowana w zwrócenie uwagi na krytyczną kwestię migracji klimatycznej. W latach 2016-2021 43 miliony dzieci zostało przesiedlonych z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych na całym świecie, co podkreśla pilną potrzebę zajęcia się migracją klimatyczną, zwłaszcza na obszarze Globalnego Południa. Jednak dostępne jest tylko 8% z 5 bilionów USD wymaganych rocznie na działania na rzecz klimatu w miastach. To nie tylko miasta Globalnego Południa powinny przewodzić tym działaniom - niezbędna jest globalna współpraca. Dlatego w ramach mojej roli będę nadal współpracować z miastami na całym świecie, aby opowiadać się za zwiększonymi inwestycjami i wsparciem w celu ochrony społeczności Freetown i wielu społeczności w krajach rozwijających się, na które niekorzystnie wpływają zmiany klimatu”.

źródło: C40 CITIES

 

Stworzone przez allblue.pl