Opublikowane w czerwcu br. wyniki sondażu Peoples’ Climate Vote 2024 to druga edycja badania przeprowadzonego przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) i Uniwersytet Oksfordzki. Sondaż uznawany jest za największe niezależne badanie opinii publicznej na temat zmiany klimatu - w tegorocznej edycji o poglądy zostali zapytani mieszkańcy 77 krajów, statystycznie reprezentujący 87% światowej populacji.
Jak postrzegamy zmianę klimatu?
Wyniki badania potwierdzają, że ludzie na całym świecie doświadczają skutków zmiany klimatu w coraz bardziej dotkliwy sposób i są tym coraz bardziej zaniepokojeni. W przeprowadzonym badaniu 56 procent respondentów stwierdziło, że regularnie myśli o zmianach klimatycznych – codziennie lub co najmniej co tydzień. Ponad połowa badanych (53 procent) uznała, że kwestie związane z klimatem obecnie niepokoją ich bardziej niż rok wcześniej. Najprawdopodobniej wiąże się to z rosnącą liczbą skutków zmiany klimatu, o których ludzie słyszą lub których sami doświadczyli. Ponad dwie na pięć osób (43 procent) uważa, że w tym roku ekstremalne zjawiska pogodowe były gorsze niż w zeszłym.
Co zaskakujące, prawie dwie trzecie (63 procent) ankietowanych wyraziło przekonanie, że zaczyna brać pod uwagę wpływ zmiany klimatu przy podejmowaniu decyzji dotyczących tego, gdzie mieszkać lub pracować oraz co kupić. Jedna trzecia osób (33 procent) stwierdziła, że zmiana klimatu w dużym stopniu wpływa na ich ważne decyzje życiowe.
Czego oczekujemy od światowych przywódców?
Celem badania było także określenie jak według ludzi przywódcy powinni reagować na kryzys klimatyczny. Wyniki Peoples’ Climate Vote 2024 sugerują, że aż 80 procent ludzi na świecie (cztery na pięć osób) chce, by ich kraje podejmowały zdecydowane działania na rzecz klimatu. Ludzie pragną również globalnej jedności w reagowaniu na kryzys klimatyczny - jeszcze więcej ankietowanych (86 procent) wyraziło opinię, że kraje powinny odłożyć na bok różnice geopolityczne i współpracować w tej sprawie.
Wynika badani wyraźnie wskazują, że ludzie na całym świecie oczekują od krajowych przywódców wzmocnienia działań w zakresie ochrony klimatu – taką wolę wyraziło aż 89% respondentów. Jednocześnie tylko 39% ankietowanych było zdania, że duże firmy dobrze radzą sobie z przeciwdziałaniem zmianie klimatu.
Wyniki sondażu wskazują także na silne poparcie dla odnawialnych źródeł energii – 72 procent respondentów opowiedziało się za szybkim przejściem od paliw kopalnych na rzecz OZE. Nawet mieszkańcy krajów należących do największych na świecie producentów paliw kopalnych opowiedzieli się w większości za szybkim odejściem od węgla, ropy i gazu. Co nie mniej ważne, cztery na pięć osób (79 procent) wyraziło poparcie dla sprawiedliwości klimatycznej, zgadzając się, że bogate kraje powinny zwiększyć pomoc udzielaną biedniejszym krajom w celu przeciwdziałania skutkom zmiany klimatu.
Raport z badania Peoples’ Climate Vote 2024 do pobrania na stronie peoplesclimate.vote.
źródło: climatepromise.undp.org