PL   |   EN

NGO apelują o wprowadzenie systemu kaucyjnego

NGO apelują o wprowadzenie systemu kaucyjnego
źródło : pixabay.com
Rodzice dla klimatu byli inicjatorami i autorami Listu Otwartego do Prezesa Rady Ministrów – Donalda Tuska. List podpisały 34 organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska, klimatu, prawami zwierząt i ludzi.

W piątek, 21 czerwca br. list został oficjalnie złożony do Kancelarii Premiera.

Apel jest reakcją na bardzo silne działania kilku branż – na początku tego procesu: branży napojów i producentów opakowań, a teraz samorządów, z sektorem odpadowym. Podmioty te wykazują bardzo mocną aktywność na wielu polach – próbują wpłynąć na polityków, w których mają niekiedy bardzo czynnych sprzymierzeńców, rozmawiają z mediami, wystosowują apele, pojawiają się na konferencjach dotyczących ochrony środowiska. Ich celem jest odsunięcie ustawy w czasie i nie wdrożenie jej od 1 stycznia 2025 roku. Niektórzy naciskają na jeszcze dłuższy okres wejścia w życie Systemu Kaucyjnego, np. 2029 roku.

Jako, że byliśmy, jako ruch społeczny świadkami tego, bardzo szkodliwego społecznie procesu, postanowiliśmy zareagować - tłumaczą Rodzice dla Klimatu. 

Efektem naszego działania jest List Otwarty, który poparła imponująca liczba organizacji pozarządowych: 34.

Apelujemy do Premiera przede wszystkim, aby Ustawa nie została po raz kolejny, czyli o 5 rok przesunięta. Jesteśmy zobowiązani do wdrożenia w życie Systemu Kaucyjnego przez Dyrektywę Unijną. Tak długie zwlekanie nie tworzy wizerunku wiarygodnego Państwa, ale też szkodzi przyrodzie i ludziom.

W liście podkreślamy, że rozmowy na temat Zamknięcia Obiegu dla butelek PET, aluminiowych puszek i szklanych butelek sprowadzają się wyłącznie do opisywania i szacowania strat, jakie poniesie (w tym momencie) branża odpadowa. Samorządy stanęły po stronie tego biznesu, zupełnie nie biorąc pod uwagę kosztów środowiskowych i zdrowia swoich mieszkańców. Nie może być tak, że sprawa tak istotna społecznie jest moderowana i zależna od kilku podmiotów na rynku.

Wiemy, że plastik i mikroplastik znajdziemy wszędzie. Nie uchroniliśmy wody, gleby i powietrza przed tego typu zanieczyszczeniem. Jesteśmy odpowiedzialni za odpady, które wytwarzamy, a wdrożenie Systemu Kaucyjnego jest pierwszym, małym krokiem ku dużej zmianie, jaką jest ogólnopolska dyskusja o Gospodarce Obiegu Zamkniętego.

Pełna treść listu dostępna w załączniku PDF: list-otwarty-system-kaucyjny.pdf

źródło: Rodzice dla Klimatu

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl