Zainteresowanie wyborami
Zainteresowanie wyborami, świadomość tego, kiedy się odbędą, a także prawdopodobieństwo głosowania wzrosły od czasu ostatniego badania jesienią 2023 r., kiedy to mierzono je po raz ostatni. Wzrosty są jeszcze bardziej uderzające w porównaniu z badaniem przeprowadzonym wiosną 2019 r. (trzy miesiące przed poprzednimi wyborami europejskimi). Wyniki sugerują również, że obywatele UE są niezwykle świadomi znaczenia wyborów w obecnym kontekście geopolitycznym, a ponad osiem na dziesięć osób (81%) zgadza się, że sprawia on, iż głosowanie staje się jeszcze ważniejsze.
Tematy kampanii
Obywatele europejscy chcieliby, aby walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym (33%), a także wspieranie zdrowia publicznego (32%) stanowiły główne kwestie omawiane podczas kampanii wyborczej. Wsparcie dla gospodarki i tworzenie nowych miejsc pracy, a także obrona i bezpieczeństwo UE znalazły się na trzecim miejscu (31%). Znaczenie, jakie obywatele przywiązują do obrony i bezpieczeństwa UE, wzrosło w trakcie obecnej kadencji parlamentarnej, szczególnie w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.
UE na świecie
Patrząc w przyszłość, obywatele UE uważają obronność i bezpieczeństwo (37%) za priorytety w umacnianiu pozycji UE na świecie, a kwestie energetyczne i bezpieczeństwo żywnościowe/rolnictwo za kolejne ważne kwestie w hierarchii (obie na poziomie 30%). Podczas gdy czterech na dziesięciu obywateli twierdzi, że znaczenie UE zwiększyło się w ostatnich latach, 35% uważa, że pozostało ono takie samo, zaś 22%, że zmalało.
Wpływ UE
Prawie trzy czwarte obywateli (73%) twierdzi, że działania UE mają wpływ na ich codzienne życie, w tym jedna piąta (20%) uznaje, że wpływ ten jest "bardzo duży". Ponadto zdecydowana większość Europejczyków zgadza się, że członkostwo w UE jest dla ich kraju korzystne (71%). Wyniki te są stabilne w porównaniu z jesienią 2023 r. i nadal utrzymują się na wysokim poziomie w całej UE.
źródło: europa.eu