Wśród priorytetów podkreślonych w przemówieniu Przewodniczącej KE podczas orędzia o stanie Unii, które miało miejsce 13 września, brakowało uwzględnienia unijnej legislacji dotyczącej zrównoważonych systemów żywnościowych. FSFS miał być zaprezentowany już we wrześniu tego roku, a brak uwzględnienia tej unijnej legislacji w planach działania Komisji Europejskiej na 2024 rok stanowi naruszenie złożonych obietnic.
W liście zaznaczono, że aby poradzić sobie z dzisiejszymi wyzwaniami, kryzysem klimatycznym, utratą bioróżnorodności niezbędne jest przejście na zrównoważone systemy żywnościowe.B udowanie dialogu powinno być nieodłącznym elementem transformacji systemu żywnościowego, a nie punktem blokującym wypracowywanie najważniejszych legislacji. Wskazane zostały także priorytety:
- zapewnienie holistycznego podejścia w dialogu o systemach żywnościowych, a nie skupienie się tylko na rolnictwie;
- zapewnienie inkluzywności i równości w dialogu dla Zrównoważonych Systemów Żywnościowych;
- powołanie przez Komisję Europejską zespołu, który składałby się z osób reprezentujących różne Dyrekcje Generalne. Zespół ten nadzorował planowanie, koordynację i realizację dialogu strategicznego.
List został podpisany przez 103 organizacje społeczeństwa obywatelskiego w tym Green REV Institute oraz partnerów koalicji Future Food 4 Climate i 24 osób reprezentujących środowisko naukowe. Z Polski obok REV list został podpisany przez: Fundacja CultureLab, Fundacja Psubraty, Fundacja Niech Żyją!, Stowarzyszenie BoMiasto, Fundacja Noga w Łapę. Razem idziemy przez świat, Wegańska Inicjatywa Obywatelska, Fundacja NO.BA, Podróże z Pazurem, Akcja Demokracja, Instytut Spraw Publicznych oraz prof. Piotra Skubałę.
Morgan Janowicz, Koordynatorka ds. Partnerstwa: “Jesteśmy świadkami niewywiązywania się z obietnic złożonych obywatelkom i obywatelom Unii Europejskiej. W obliczu dzisiejszych i przyszłych wyzwań niemożliwe jest pominięcie unijnej legislacji zrównoważonych systemów żywnościowych. Nie mamy już na to ani czasu, ani przestrzeni.”