PL   |   EN

Gdzie jest unijna legislacja dla zrównoważonych systemów żywnościowych?

Gdzie jest unijna legislacja dla zrównoważonych systemów żywnościowych?
źródło : pixabay.com
25 października organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz osoby ze środowiska naukowego zaapelowały do Przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen o przedstawienie unijnej legislacji dla zrównoważonych systemów żywnościowych (FSFS) jeszcze w tej kadencji. List został zainicjowany przez European Food Policy Coalition.

Wśród priorytetów podkreślonych w przemówieniu Przewodniczącej KE podczas orędzia o stanie Unii, które miało miejsce 13 września, brakowało uwzględnienia unijnej legislacji dotyczącej zrównoważonych systemów żywnościowych. FSFS miał być zaprezentowany już we wrześniu tego roku, a brak uwzględnienia tej unijnej legislacji w planach działania Komisji Europejskiej na 2024 rok stanowi naruszenie złożonych obietnic.

W liście zaznaczono, że aby poradzić sobie z dzisiejszymi wyzwaniami, kryzysem klimatycznym, utratą bioróżnorodności niezbędne jest przejście na zrównoważone systemy żywnościowe.B udowanie dialogu powinno być nieodłącznym elementem transformacji systemu żywnościowego, a nie punktem blokującym wypracowywanie najważniejszych legislacji. Wskazane  zostały także priorytety: 

  • zapewnienie holistycznego podejścia w dialogu o systemach żywnościowych, a nie skupienie się tylko na rolnictwie;
  • zapewnienie inkluzywności i równości w dialogu dla Zrównoważonych Systemów Żywnościowych;
  • powołanie przez Komisję Europejską zespołu, który składałby się z osób reprezentujących różne Dyrekcje Generalne. Zespół ten nadzorował planowanie, koordynację i realizację dialogu strategicznego.

List został podpisany przez 103 organizacje społeczeństwa obywatelskiego w tym Green REV Institute oraz partnerów koalicji Future Food 4 Climate i 24 osób reprezentujących środowisko naukowe. Z Polski obok REV list został podpisany przez: Fundacja CultureLab, Fundacja Psubraty, Fundacja Niech Żyją!, Stowarzyszenie BoMiasto, Fundacja Noga w Łapę. Razem idziemy przez świat, Wegańska Inicjatywa Obywatelska, Fundacja NO.BA, Podróże z Pazurem, Akcja Demokracja, Instytut Spraw Publicznych oraz prof. Piotra Skubałę.

Morgan Janowicz, Koordynatorka ds. Partnerstwa: “Jesteśmy świadkami niewywiązywania się z obietnic złożonych obywatelkom i obywatelom Unii Europejskiej. W obliczu dzisiejszych i przyszłych wyzwań niemożliwe jest pominięcie unijnej legislacji zrównoważonych systemów żywnościowych. Nie mamy już na to ani czasu, ani przestrzeni.”

 

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl