PL   |   EN

Wojna kosztuje - drożeją paliwa - pomyślmy o oszczędzaniu

Wojna kosztuje - drożeją paliwa - pomyślmy o oszczędzaniu
źródło : pixabay.com
Wraz z burzliwym końcem lutego nadszedł czas na wzrost cen paliw. Podczas gdy benzyna jest już po 8 zł za litr, gaz ziemny zdrożał kilkuset-krotnie, a węgiel kilkukrotnie zaczynamy się zastanawiać jak oszczędzać energię, która zużywamy w domu czy w podróży.

W najbliższym czasie przybliżymy Wam sposoby, jak możemy przyoszczędzić energię w naszym codziennym życiu, nie narażając na to własnego komfortu.

Oszczędzanie ciepła

Póki jeszcze zima i mróz nie odpuściły trzeba pomyśleć o oszczędzaniu energii na ogrzewanie domu. Wielu z nas dotyka szybki wzrost cen gazu ziemnego, niektórzy palą węglem inni obawiają się, że za chwilę wzrośnie cena ogrzewania sieciowego. Wszystkich nas łączy możliwość oszczędzania energii w tych warunkach, w jakich wybudowane nasze domy. Jak to robić?

Mierz temperaturę

Po pierwsze, zacznij od pomiaru temperatury powietrza w twoim mieszkaniu – kup termometr albo kilka do kilku pomieszczeń. To niewielka inwestycja, a jak się przekonasz może przynieść oszczędność na rachunkach za energię.

Mając termometr możesz sprawdzić czy w twoim mieszkaniu jest optymalna temperatura pomieszczeń. Poniższe temperatury powinny charakteryzować różne miejsca w twoim domu:

Łazienka – 22-24 st. C

Pokój dzienny, gabinet lub pokój dziecięcy – 20-22 st. C

Kuchnia lub sypialnia – 18-20 st. C

Korytarz, warsztat czy pokój do ćwiczeń – 16-18 st. C

Pomieszczenia gospodarcze, np. spiżarnia, pralnia – 12-15 st. C

Garaż, magazyn – 4-8 st. C

Ubierz się - na cebulkę

Jeśli zmierzone temperatury są wyższe, oznacza to, że prawdopodobnie bez szkody dla komfortu swojego życia możesz je obniżyć przykręcając ogrzewanie. Oszczędzisz w ten sposób energię. Jeśli stwierdzisz, że w tych temperaturach jest ci zbyt chłodno, to prawdopodobnie zbyt długo siedziałeś bez ruchu i uczucie chłodu minie, gdy chwilę się przejdziesz lub coś zjesz. W trakcie dłuższej pracy lub rozrywki w bezruchu zawsze warto pomyśleć o przykryciu się dodatkowym kocem lub założeniu cieplejszej odzieży. Dom, w którym oszczędza się energię na pewno nie pozwala na chodzenie po nim zimą w podkoszulku i bokserkach. 

Grzej tylko gdy tego potrzebujesz

Jeśli jakieś pomieszczenie w twoim domu służy wielu funkcjom, np. salon jest jednocześnie sypialnią, to na pewno powinieneś rozważyć wyłączanie w nim ogrzewania w nocy i włączanie go dopiero w porze wstawania. A jeśli w mieszkaniu nie ma nikogo przez większość dnia także pamiętaj o wyłączeniu ogrzewania na ten czas. Ciepło potrzebne jest tylko wtedy, gdy przebywasz w mieszkaniu. Mimo iż zalecana jest stosunkowo wysoka temperatura do ogrzewania łazienki, możesz rozważyć zaniechanie jej ogrzewania, zwłaszcza jeśli jedyną czynnością jaką w niej wykonujesz jest kąpiel. Ciepła woda wykorzystana w trakcie kąpieli zwykle wystarczy do ogrzania łazienki na ten czas, kiedy w niej przebywasz. Jeśli dodatkowo możesz tę wodę zatrzymać, np. w brodziku czy w wannie, ogrzeje ona łazienkę przez dłuższy czas. 

Pozbądź się wilgoci

W mieszkaniu ważny jest także pomiar wilgotności. Optymalna wilgotność powietrza jest niższa niż 60%. Taka wilgotność pozwala także oszczędzać energię, ponieważ suche powietrza zużywa mniej energii cieplnej niż powietrze mokre. Z tego powodu, jeśli twoje mieszkanie nie jest aktywnie wentylowane, trzeba co pewien czas otworzyć w nim okno – najlepiej podczas suchej pogody za oknem. Przy czym czas wietrzenia pomieszczenia nie powinien przekraczać 2 minut. W tym czasie z mieszkania ulotni się wilgoć, ale nie zadomowi niska temperatura. 

Przytul się

Jeśli domowników jest więcej często chcą oni przebywać w osobnych pokojach i wtedy wszystkie trzeba ogrzewać. Aby ograniczyć zużycie energii warto pomyśleć o dłuższych okresach wspólnego przebywania w jednym pomieszczeniu, aby w pozostałych można było ograniczyć ogrzewanie. Ktoś kiedyś wymyślił salon nie po to, aby w nim jedna osoba czytała książkę, ale by prowadzić w nim wspólne rozmowy, grać i bawić się. Jeśli więc podczas oszczędzania energii doskwiera Ci chłód, zaproś domowników do jednego pokoju a na pewno będzie Wam cieplej. 

Za mało?

Dalej idące pomysły na oszczędzanie energii w swoim domu możesz zaczerpnąć z naszych publikacji:

Energooszczędny dom i mieszkanie - https://docplayer.pl/1998933-Z-energetyka-energooszczedny-dom-i-mieszkanie-przyjazna-srodowisku-za-pan-brat-instytut-na-rzecz-ekorozwoju.html 

Energooszczędne 4 kąty: http://old.chronmyklimat.pl/projekty/energooszczedne-4-katy/poradnik 

Eko-lokator: http://old.chronmyklimat.pl/projekty/eko-lokator/el-poradnik/efektywnosc-energetyczna-i-odnawialne-zrodla-energii-w-budynku-wielorodzinnym 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl