Wniosek ma na celu – jak czytamy na stronie Komisji Europejskiej – wsparcie państw członkowskich, szkół, uniwersytetów czy organizacji pozarządowych w zapewnianiu osobom uczącym się wiedzy i umiejętności związanych ze zmianami klimatu i ochroną środowiska. To zmiana rewolucyjna pod wieloma względami. Chodzi między innymi o:
zapewnianie osobom uczącym się, niezależnie od ich wieku, dostępu do edukacji ekologicznej
uznanie, że uczenie się na rzecz zrównoważenia środowiskowego zajmuje priorytetowe miejsce w programach kształcenia i szkolenia
uruchomienie krajowych i unijnych środków na rzecz inwestycji w zrównoważoną i zieloną infrastrukturę oraz szkolenia
Uwzględniono apele ekologów
Komisja Europejska uwzględniła w swoim apelu postulaty ekologów oraz organizacji pozarządowych w tym Polskiej Zielonej Sieci. Aktywiści pozarządowi brali udział w licznych naradach eksperckich oraz spotykali się na konsultacjach z unijnymi urzędnikami. Przyniosło to efekt.
Propozycja KE w znacznym stopniu pokrywa się z naszym stanowiskiem, które opublikowaliśmy w połowie września 2021 r. w dokumencie “Zielona transformacja musi być prospołeczna”.
Podkreślaliśmy w nim konieczność wsparcia kompleksowej edukacji klimatycznej na wszystkich poziomach: ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym, obejmującej różnorodne grupy społeczne oraz potrzebę szerokiej oferty szkoleniową w obszarze ochrony klimatu i środowiska dla urzędników i pracowników firm. Umożliwiłoby to zapewnienie odpowiedniego zaplecza intelektualnego i kadrowego dla dynamicznie rozwijającej się „zielonej” gospodarki, kształcenie specjalistów z nowych dziedzin oraz zrozumienie potrzeby głębokich zmian na rzeczy klimatu.
Cały artykuł dostępny tutaj: www.zielonasiec.pl