PL   |   EN

Strona projektu, wróć na

chronmyklimat.pl

O projekcie

Termin realizacji: 1.10.2024-30.06.2025

Źródło finansowania: projekt sfinansowany przez Unię Europejską w ramach REPowerEU G.1.1.4 KRAJOWEGO PLANU ODBUDOWY I ZWIĘKSZANIA ODPORNOŚCI: wsparcie dla instytucji wdrażających reformy i inwestycje – fundusze europejskie

Lider: Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju

Partnerzy: UNEP-GRID Warszawa, Fundacja Stocznia

Celem projektu pn„Przeprowadzenie działań szkoleniowo-doradczych oraz analitycznych w obszarze budowania zdolności administracyjnych w zakresie zielonej i energetycznej transformacji na rzecz administracji lokalnej”

jest wsparcie gmin w przygotowaniu danych i procesów na rzecz utworzenia obszarów przyspieszonego rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.

W ramach projektu planujemy wykonanie następujących zadań wpisujących się w działania określone w ogłoszeniu konkursowym:


1. Zadanie (Działania badawczo-analityczne) – Okrągłe stoły o odnawialnych źródłach energii
Celem okrągłych stołów jest przezwyciężenie barier w kontaktach pomiędzy instytucjami gminnymi oraz powiatowymi i pozostałymi uczestnikami procesu inwestycyjnego w zakresie lokalizacji odnawialnych źródeł energii. Pracownicy gmin i powiatów zostaną wyposażeni w dodatkową wiedzę dotyczącą tego, jak można poprawić procesy wydawania pozwoleń dla odnawialnych źródeł energii i wypracują z zaangażowanymi organizacjami wspólne wnioski i rozwiązania. Odbędą się co najmniej 3 cykle spotkań, które pozwolą zaangażować co najmniej 30 osób.

2. Zadanie (Działania szkoleniowo – doradcze) – E-szkolenia i szkolenia specjalistyczne
Realizacja dla urzędników samorządowych e-learningów (szkoleń on-line) oraz szkoleń stacjonarnych z zakresu prawa związanego z lokalizacją dużych instalacji odnawialnych źródeł energii oraz innych zagadnień związanych z transformacją energetyczną. Szkolenia obejmą 6 modułów tematycznych, po ok. 4 e-lekcje każdy, z którymi zapozna się co najmniej 100 osób w trakcie pierwszego cyklu szkoleniowego w 2025 roku. Następnie, biorąc pod uwagę wyniki e-szkoleń, zrealizowane zostaną 4 szkolenia stacjonarne, które będą rozwijać w sposób specjalistyczny zagadnienia związane z transformacją energetyczną omówione w e-lekcjach na miarę potrzeb zaangażowanych samorządów lokalnych. Dzięki e-szkoleniom i szkoleniom stacjonarnym pracownicy gmin i powiatów zostaną wyposażeni w wiedzę ogólną i specjalistyczną pozwalającą im sprawniej obsługiwać inwestycje w odnawialne źródła energii oraz poznać dokładnie aktualne przepisy prawne z tego zakresu.

3. Zadanie (Działania – budowanie zdolności IT) – Analizy przestrzenne i techniczne dla gmin
Realizacja na rzecz samorządów lokalnych analiz przestrzennych i technicznych, które wskażą na terenie gminy obszary najbardziej dogodne do lokalizacji OZE. W wyniku realizacji zadania gminy otrzymają gotowe mapy i raporty na temat możliwości wyznaczenia na ich terenie obszarów przyspieszonego rozwoju OZE. Celem zadania jest wsparcie wybranych jednostek samorządu terytorialnego (JST) w zakresie transformacji energetycznej poprzez pilotażowe wyznaczenie terenów pod inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) w 15 gminach.

4. Zadanie (Działania – wizyty studyjne) – Wizyty studyjne w krajach UE i EOG
Realizacja dla urzędników samorządowych wyjazdów studyjnych do krajów Unii Europejskiej – planowane kraje to Belgia, Dania, Francja i Norwegia, a rezerwowo Austria i Szwajcaria. Planowany jest udział co najmniej 40. pracowników administracji lokalnej w czterech pięciodniowych wyjazdach studyjnych. Wyjazdy będą okazją do zapoznania się z problematyką lokalizacji OZE w innych krajach i możliwością do wymiany doświadczeń z krajami, gdzie aktywnie inwestuje się w odnawialne źródła energii.

 

 

Stworzone przez allblue.pl