Aktualności

Ojciec Tadeusz Rydzyk ogłasza sukces toruńskiej geotermii (13461)

2011-11-02

Drukuj

torun.sxcO. Tadeusz Rydzyk ogłosił niedawno sukces instalacji geotermalnej w Toruniu. Próbny rozruch 24 października br. zakończył się powodzeniem, woda popłynęła. Redemptorysta nie omieszkał przy okazji wytknąć premierowi Tuskowi zablokowania funduszy na ten cel, które wcześniej przyznało mu Prawo i Sprawiedliwość. Z tego powodu Komisja Europejska udzieliła ostatnio polskiemu rządowi nagany.

Projekt inwestycji opisała w "Raporcie o oddziaływaniu na środowisko dla zadania pn. Świątynia i Termy Toruńskie przy Drodze Starotoruńskiej wraz z infrastrukturą" firma Epro z Torunia, na zlecenie fundacji Lux Veritatis ojca Rydzyka. Instalacja powstała na terenie zakonu Redemptorystów w Toruniu przy Porcie Drzewnym nad Wisłą, w pobliżu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Prace budowlane prowadzi spółka Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło, należąca do koncernu PGNiG. Inwestycję sfinansowała fundacja Lux Veritatis.

Całość składa się z dwóch odwiertów, połączonych podziemną rurą. Pierwszy odwiert, o głębokości 2,3 tys. m, kosztował 27,3 mln zł – to z niego wypływa gorąca woda, która po odzysku ciepła ma być zatłaczana do drugiego otworu eksploatacyjnego.

Prace hydrologiczne przy odwiercie zakończyły się 2 października br. Główny wykonawca, spółka PNiGJ określiła parametry odwiertu na 3 stopień wydajności: przepływ osiągający 320 m3 na godzinę oraz temperatura wody na powierzchni 61 st. C. Po wykonaniu dokumentacji hydrologicznej inwestor będzie musiał złożyć wniosek o zatwierdzenie i wydanie koncesji na eksploatację źródła.

Tadeusz Rydzyk chce wykorzystać energię instalacji do ogrzania Centrum Polonia in Tertio Millenio, z uczelnią i dużym kościołem. Według planów do instalacji ma zostać podpięty także projektowany aquapark wraz z hotelem i spa. Cały kompleks ma przyjmować ok. 1,4 tys. osób na dobę, posiadać będzie 25 basenów i niecek, służących do rekreacji oraz celów leczniczych i rehabilitacji. Część wytworzonego ciepła zostanie wprowadzona do sieci miejskiej.

„Dzięki tej wodzie mogłaby być ogrzana spokojnie jedna czwarta czy jedna piąta Torunia, nawet w zimie, a latem byłaby to gorąca woda dla całego miasta: 200 tys. mieszkańców (...). Można zrobić różne piękne baseny termalne, gorące źródła dla zdrowia, na różne choroby z różnymi minerałami" – mówił o. Rydzyk podczas inauguracji.

Redemptoryści wskazują również na inny pozytywny aspekt inwestycji – wiele nowych miejsc pracy, w tym 40 w obiektach rekreacyjnych.

Odwierty są już gotowe, do wykonania jeszcze została cała instalacja napowierzchniowa. Autorzy raportu przewidują, że jej budowa potrwa ok. 3 lat. Najpierw jednak musi zostać zakończona procedura oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Konsultacje społeczne w jej ramach trwały do 29 sierpnia br. Inwestor czeka obecnie na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Dopiero po jej uzyskaniu fundacja Lux Veritatis będzie mogła złożyć wniosek w ratuszu o pozwolenie na budowę. Procedura potrwa co najmniej do grudnia. Obecnie o. Rydzyk zbiera datki m.in. wśród słuchaczy „Radia Maryja". Koszt całej inwestycji nie został podany.

Tadeusz Rydzyk w wystąpieniu podczas próbnego rozruchu instalacji wspomniał o trudnościach w realizacji inwestycji, jakie napotkał ze strony rządu Donalda Tuska. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości fundacja Lux Veritatis otrzymała na ten cel 27,3 mln zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kiedy Tusk doszedł do władzy, cofnął przyznane środki, pomimo już znacznych nakładów fundacji. Komisja Europejska nie pochwaliła działań Platformy Obywatelskiej wobec inwestycji geotermalnej. „Decyzje z mocą wsteczną i nagłe zmiany dotyczące dofinansowania energii ze źródeł odnawialnych są destruktywne" – stwierdził Guenther Oettinger, komisarz unijny do spraw energii. Pomimo przeszkód, instalacja ruszyła.

***

W Polsce potencjał geotermii szacowany jest na poziomie 1512 PJ/rok. Jego pełne wykorzystanie pozwoliłoby, zdaniem Polskiej Geotermalnej Asocjacji, na zaspokojenie ok. 30 proc. krajowego zapotrzebowania na ciepło. Według PGA na terenie kraju jest ok. 6600 km2 wód geotermalnych, których temperatura osiąga 27-125 st. C. Energię z wód geotermalnych może z powodzeniem generować m.in. Warszawa, Poznań, Szczecin, Łódź czy Toruń.

Geotermia w Polsce może być wykorzystana nie tylko w balneoterapii i rekreacji, lecz także w ciepłownictwie, do celów grzewczych i przemysłowych. Jest to znacznie tańsza i czystsza energia niż ta pochodząca ze spalania paliw kopalnych i jako energia odnawialna przyczyniać się będzie do redukcji emisji CO2 do atmosfery.

 

OB, ChrońmyKlimat.pl

na podstawie: www.torun.gazeta.pl, www.naszdziennik.pl, mg.qov.pl, fot. www.sxc.hu

Redakcja ChronmyKlimat.pl zezwala na przedruk tego artykułu, pod warunkiem podania źródła tekstu i zamieszczenia linku do portalu lub podlinkowanego logotypu.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej