ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Licznik przedpłatowy ― motywator do oszczędzania (17254)

2014-05-15

Drukuj
galeria

Amerykańskie badania dowodzą, że system przedpłatowej sprzedaży energii sprawdza się nie tylko w przypadku tzw. odbiorców wrażliwych, którzy mają problem z regulowaniem należności wobec zakładów energetycznych. To także skuteczny motywator dla wszystkich, którzy chcą bardziej świadomie i oszczędnie korzystać z energii.

Zasada działania przedpłatowych układów pomiarowo-rozliczeniowych, zwanych licznikami przedpłatowymi, najczęściej bywa porównywana do funkcjonowania telefonów komórkowych na kartę. W przypadku liczników przedpłatowych pobieranie energii, podobnie jak wykonywanie rozmów w przypadku telefonów na kartę, umożliwiane jest dopiero po wcześniejszym doładowaniu „konta”, czyli uiszczeniu należności z góry za określoną porcję energii. W Polsce konsumenci korzystający z liczników typu pre-paid mogą dokonać zakupu energii m.in. poprzez Biura Obsługi Klienta danego dystrybutora, przez Internet lub w określonych punktach handlowych.

Chociaż liczniki przedpłatowe zyskują na popularności, to jednak nadal nie można mówić o powszechności stosowania tej formy płatności za energię.

― W Polsce na sieci elektroenergetycznej pracuje około 500 tysięcy liczników przedpłatowych, podczas gdy wszystkich gospodarstw domowych podłączonych do sieci dystrybucyjnej w Polsce jest 16,5 miliona ― wyjaśniał w rozmowie z portalem Chrońmy Klimat w kwietniu br. Krzysztof Pilarski, specjalista pracujący w grupie Apator.

Wydatki pod kontrolą

Jeszcze do niedawna liczniki przedpłatowe traktowane były przede wszystkim jako narzędzie windykacyjne względem osób, które zalegają z opłatami na rzecz przedsiębiorstw energetycznych. Obecnie coraz częściej wśród zalet tego systemu wymienia się wzrost świadomości konsumentów i większą kontrolę nad sposobem korzystania z energii.

Zależność pomiędzy stosowaniem przedpłatowych systemów sprzedaży energii, a ograniczaniem wielkości jej zużycia, od kilku lat bada amerykańska firma doradcza DEFG (Distributed Energy Financial Group). Z najnowszej analizy przeprowadzonej jesienią 2013 roku wynika, że klienci, którzy zdecydowali się na liczniki przedpłatowe, ograniczyli zużycie energii o 5,5-14%. W ramach badania przeanalizowano dane prawie 1400 klientów korzystających z liczników przedpłatowych na północno-zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

― Wyniki badania pokazują, że klienci zmieniają swoje nawyki po tym, jak dobrowolnie decydują się zmienić licznik na przedpłatowy. W bardziej aktywny sposób szukają sposobów na ograniczenie zużycia energii i obniżenie rachunków ― tłumaczy Darren Brady, wiceprezes DEFG. ― Usługa przedpłatowa nie tylko ułatwia regulowanie opłat za energię, ale także zapewnia natychmiastowy dostęp do informacji na temat codziennych kosztów zużywanej energii. Wpływa na to, jak ludzie myślą o energii i jak z niej korzystają.

Zdaniem autorów to właśnie dostęp do bieżących informacji o zużyciu energii i świadomość wiążących się z tym kosztów motywuje konsumentów do oszczędzania. Analizie danych dotyczących zużycia energii towarzyszyła ankieta konsumencka, która wykazała, że 75% respondentów po przejściu na licznik przedpłatowy podjęło działania w celu obniżenia rachunków. Celem ankiety było także poznanie sposobów na ograniczenie zużycie energii, jakie stosują konsumenci, odkąd przestawili się na nowy rodzaj liczników.

― Ogólnie rzecz biorąc badanie pokazuje, że liczniki przedpłatowe zwiększają u użytkowników świadomość korzystania z energii i zachęcają do podejmowania zarówno podstawowych działań (wyłączanie światła czy obniżanie temperatury), jak i poważniejszych inwestycji (wymiana oświetlenia, ocieplenie budynku czy zastosowanie energooszczędnych systemów ogrzewania i wentylacji) ― twierdzi wiceprezes DEFG.

 

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej