PL   |   EN

Debata: ile zrównoważonego transportu z Funduszy Europejskich?

Debata: ile zrównoważonego transportu z Funduszy Europejskich?
Już 19 kwietnia o godzinie 11:00 odbędzie się debata online o tytule „ile zrównoważonego transportu z Funduszy Europejskich”. W jej trakcie porozmawiamy z zaproszonymi ekspertami między innymi o funduszach przeznaczonych na lata 2021-2027, które w najbliższym czasie zostaną rozdysponowane między sektory transportu gospodarczego. Jakiej części zostanie przeznaczony najwyższy procent funduszy? Jaki będzie miało to wpływ na wygląd sektora drogowego, kolejowego, miejskiego, czy żeglugowego? Jakie może mieć to przełożenie na sytuację klimatyczną? Na to i wiele innych pytań odpowiedzi udzielą nasi goście już we wtorek.

To właśnie z największego funduszu ogólnokrajowego FEnIKS, a także funduszu specjalnego przeznaczonego na Rozwój Polski Wschodniej pochodzić będą środki inwestycyjne na rzecz polskiego transportu. Wydatkowana będzie kwota z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności. Łącznie obydwa fundusze mają rozdysponować ponad 14,2 mld EUR. Środki dodatkowe w wysokości ok. 36 mld EURmsą pozyskiwane są dzięki Krajowemu Funduszowi Odbudowy. Powiększą one pulę 131 mld EUR zaplanowanych z tradycyjnych funduszach europejskich administrowanych przez instytucje krajowe i regionalne.

Jak rozdysponowane będą środki z Funduszy Europejskich? – prognozy

Transport gospodarczy nadal ma ogromny i niestety negatywny wpływ na rosnącą emisję gazów cieplarnianych – niewątpliwie potrzebuje on modernizacji. Według prognoz największy procent środków europejskich zostanie przyznany transportowi kolejowemu, a będzie to ok 6 mld EUR. Ta kwota ma pomóc w remontach i stawianiu nowych linii kolejowych. Należy pamiętać, że to właśnie kolej jest uznawana za najbardziej ekologiczny środek komunikacji. 

Wciąż jednak duża suma przypadnie na sektor transportu drogowego, do którego trafi ponad 5 mld EUR. Na transport miejski oraz rowerowy przypadnie  2,2 mld EUR. Najmiejsza część Funduszów Europejskich przeznaczonych zostanie na żeglugę. Jednak czy tak rozdysponowane środki są korzystne dla naszego środowiska?

Zapraszamy na debatę internetową

Każdego z państwa, których interesuje temat ochrony klimatu, kwestia podziału środków Funduszu Europejskiego i jego wpływ na środowisko – zapraszamy na spotkanie online. Debata „Ile zrównoważonego transportu z Funduszy Europejskich” odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 11:00 na portalu Chronmyklimat.pl oraz na naszym wydarzeniu na Facebooku. Zapraszamy do uczestnictwa, zadawania pytań i aktywnego udziału w relacji wydarzenia na żywo. Zachęcamy do zapisania się na wydarzenie.

Gośćmi debaty będą: 

●      Agata Rzędowska – dziennikarka, redaktorka książki „Rozmowy o elektromobilności”, współpracująca z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych

●      Jakub Majewski – prezes Fundacji ProKolej

●      Paweł Engel - dyrektor Departamentu Analiz Transportowych i Programowania Centrum Unijnych Projektów Transportowych

●      Piotr Malepszak - pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. kolejowych.

 

Wydarzenie jest współfinansowane z instrumentu finansowego LIFE komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu LIFE_UNIFY oraz z Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej (EUKI) niemieckiego Federalnego Ministerstwa Środowiska, Przyrody i Bezpieczeństwa Atomowego w ramach projektu TOWARDS CLIMATE-NEUTRAL EU: EFFICIENT ALLOCATION OF EU FUNDS.

Stworzone przez allblue.pl