PL   |   EN

Zdrowa mobilność - nowa publikacja HEAL Polska

Zdrowa mobilność - nowa publikacja HEAL Polska
źródło : Heal Polska
W jakich miejscach żyje się dobrze? W wygodnych, dobrze skomunikowanych. Zielonych – takich, w których zieleń napotyka się mimochodem, ale ważne też, żeby była dostępna w pobliskim parku, w którym można uprawiać sport lub odpocząć.

Dobrze mieszka się  w  tętniących życiem okolicach umożliwiających kontakty towarzyskie, organizowanie wydarzeń społecznych i artystycznych. Ważne jest, aby miejsce zamieszkania było bezpieczne dla dzieci i przyjazne osobom starszym. Ponadto powinna to być również przestrzeń wolna od zanieczyszczeń powietrza czy hałasu. Coraz częściej też wskazuje się aktywną mobilność jako fundament zdrowych, zrównoważonych i nowoczesnych miast. Choć te odpowiedzi nasuwają się niemal intuicyjnie, to są poparte licznymi badaniami nad jakością życia w miastach.

Publikacja HEAL Polska „Zdrowa mobilność - Jak lepszy transport może poprawić zdrowie mieszkańców?” ma na celu zainspirowanie samorządowców do lokalnych działań w zakresie zwiększania aktywnej mobilności mieszkańców. Zebrano w niej najciekawsze rozwiązania z miast nie tylko europejskich, ale przede wszystkim polskich, umożliwiające bezpieczną i aktywną mobilność i zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń. Pokazują one, że coraz więcej miast staje się bardziej zrównoważonymi miejscami, a dobre metody na rzecz poprawy jakości powietrza i zdrowia mieszkańców są możliwe mimo braku działań centralnych.

Na aktywną mobilność składa się przede wszystkim możliwość wygodnej i bezpiecznej komunikacji pieszej, rowerowej i dostęp do sprawnego transportu publicznego. Zrównoważone środki komunikacyjne nie tylko poprawiają stan środowiska i wygląd miasta, ale przede wszystkim sprzyjają utrzymaniu i poprawie zdrowia mieszkańców. Ograniczenie ruchu samochodowego wiąże się z poprawą jakości powietrza, a działania promujące aktywną mobilność przyczyniają się do polepszenia stylu życia mieszkańców i ich stanu zdrowia.

Kiedy widzimy zakorkowane polskie miasta, popularność samochodów i alarmujące wskaźniki zanieczyszczeń powietrza, może się wydawać że zmiana jest niemożliwa i podwyższenie standardu życia w miastach jest zbyt skomplikowanym przedsięwzięciem. Jednak zrównoważone rozwiązania na poziomie ulicy, dzielnicy często nie wymagają zmian legislacyjnych, ani dużych nakładów finansowych, są przyjmowane z entuzjazmem przez mieszkańców, edukują o tym, jak w nowy sposób mogą być użytkowane ulice, stanowią wyróżniającą wizytówkę miasta czy dzielnicy i inspirują kolejnych włodarzy, mieszkańców do wprowadzania podobnych zmian u siebie.

Całośc publikacji do pobrania TUTAJ

Tagi

Stworzone przez allblue.pl