Konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały w sprawie przyjęcia Planu działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP) dla Gminy Miejskiej Kraków
Do 7 marca trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały w sprawie przyjęcia Planu działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP) dla Gminy Miejskiej Kraków, wraz z Prognozą Oddziaływania na Środowisko.
W ramach konsultacji zbierane są formularze konsultacyjne – wypełniony formularz należy dostarczyć do 7 marca:na adres poczty elektronicznej secap@um.krakow.pl
Plan Działań na rzecz Zrównoważonej Energii i Klimatu (SECAP) to kluczowy dokument planistyczny, który określa działania Krakowa w zakresie ochrony klimatu oraz zrównoważonego rozwoju energetycznego. Dokument ten stanowi odpowiedź na rosnące wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi oraz koniecznością transformacji energetycznej.
SECAP to kompleksowy plan działań, który umożliwi miastu Kraków zmniejszenie emisji CO2, dostosowanie się do zmian klimatu oraz zapewnienie mieszkańcom bezpiecznego i zdrowego środowiska. Dokument wskazuje nie tylko konkretne działania i inwestycje, ale także angażuje szerokie grono interesariuszy w realizację strategii na rzecz neutralności klimatycznej miasta.
Energetyczno-klimatyczny okrągły stół
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA oraz Zielony Instytut serdecznie zapraszają na okrągły stół energetyczno-klimatyczne: “Rola obywatelskich i odnawialnych społeczności energetycznych w obszarze zielonej transformacji energetycznej Polski”, który odbędą się w lutym w Krakowie.
Podczas okrągłego stołu, w którym wezmą udział samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego oraz parlamentarzyści, wspólnie będziemy dyskutować nad kluczowymi aspektami transformacji energetycznej i klimatycznej w Unii Europejskiej. Poruszymy m.in. następujące zagadnienia:
- Aktualny stan energetyki obywatelskiej w Polsce.
- Unijne cele związane z podnoszeniem efektywności energetycznej, zwiększeniem udziału OZE i ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., a także demokratyzacją energetyki w UE, ze szczególnym uwzględnieniem obywatelskich i odnawialnych społeczności energetycznych.
- Realizacja unijnej zasady „po pierwsze efektywność energetyczna”.
- Łączenie efektywności energetycznej z rozwojem własnych źródeł OZE, magazynowaniem energii, komunalnymi sieciami elektroenergetycznymi oraz innymi usługami energetycznymi w ramach tworzenia lokalnych rynków energii (zgodnie z dyrektywą 2019/944 w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej w UE).
- Tworzenie i realizacja praktycznych działań we współpracy z obywatelami/ obywatelkami w ramach obywatelskich społeczności energetycznych (ang. citizen energy community CEC) oraz odnawialnych społeczności energetycznych (ang. renewable energy communities, REC).
Formuła okrągłego stołu zapewni równe szanse do wymiany poglądów i umożliwi aktywne zaangażowanie różnych grup interesariuszy w dyskusję na temat procesu uspołeczniania i zazieleniania energetyki dolnośląskiej.
Data: 27 lutego 2025 r.
Godzina: 11:00 – 14:00
Miejsce: Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej
ul. Wielopole 17a
31- 072 Kraków
Źródła: FEWE, Eko-Unia