Kryzys klimatyczny nie zostanie w pełni rozwiązany, jeśli rządy na wszystkich szczeblach nie będą aktywnie zaangażowane, miasta i gminy nie podejmą swoich działań, a całe społeczeństwo nie uzna pilnej potrzeby stawienia czoła temu ogromnemu wyzwaniu środowiskowemu dla dobra ludzkości i planety.
Europejskie władze lokalne sprawują delegowane kompetencje w licznych sektorach odpowiedzialnych za bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych i zużycie energii, takich jak transport, budynki, gazy fluorowane (systemy chłodnicze i klimatyzacyjne), przemysł, rolnictwo i odpady. Wiele miast i gmin w UE posiada już lokalne plany działań dotyczące klimatu i energii. Ich działania obejmują środki w sektorach takich jak energia (poprzez odnawialne źródła energii, wspólnoty energetyczne i efektywność energetyczną), mobilność (poprzez ograniczenia w ruchu drogowym, zmiany modalne w transporcie, pracę zdalną...), planowanie miejskie (poprzez rewitalizację miast i zazielenianie), budynki (poprzez renowacje energetyczne), zbiórkę odpadów i recykling, a także inne obszary.
Ten raport, opublikowany 5 grudnia przez konsorcjum Together for 1.5, podkreśla szeroką różnorodność lokalnych działań na rzecz klimatu i energii, które władze lokalne mogą realizować na swoich terenach, a także podobieństwa między sektorowymi środkami wdrażanymi w różnych państwach członkowskich w celu ograniczenia zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych. Umożliwia to powielanie lub dostosowywanie najlepszych praktyk w innych regionach UE, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony przyrody oraz wzmacnianiu aspektów społeczno-ekonomicznych.
Ten wspólny raport ma służyć jako narzędzie informacyjne i użyteczny zbiór przykładów skutecznych dobrych praktyk w zakresie działań klimatycznych i transformacji energetycznej na poziomie lokalnym. Na podstawie zebranych pozytywnych doświadczeń wdrożonych w siedmiu krajach UE (Belgia, Chorwacja, Estonia, Francja, Polska, Portugalia i Hiszpania), raport ten ma inspirować lokalne podmioty, które nie posiadają jeszcze planów działań na rzecz klimatu, oraz motywować je do rozpoczęcia prac nad własnymi lokalnymi planami działań poprzez powielanie środków realizowanych przez inne podmioty o podobnych charakterystykach, dotyczących transformacji energetycznej, łagodzenia zmian klimatycznych oraz adaptacji do nich.
Źródło: Together For 1.5