PL   |   EN

Ekoporadnik dla osób planujących budowę domu

Ekoporadnik dla osób planujących budowę domu
Specjaliści z fundacji Instytut na Rzecz Ekorozwoju przygotowali poradnik dla osób, które planują budowę domu. Rozwiązania w nim zawarte są odpowiedzią na potrzeby ankietowanych budujących nowe domy, przedstawione w sondażu społecznym na ten temat z roku 2022.

Budynki odpowiadają za ok. 38% emisji gazów cieplarnianych pochodzących z działalności człowieka. Właśnie dlatego to, jak ogrzewamy/chłodzimy dom oraz skąd czerpiemy energię ma tak duże znaczenie dla ochrony klimatu.

Opracowanie jest pierwszym z cyklu ekoporadników przygotowanych w  ramach LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA, skierowanych do różnych grup społecznych i zawodowych. W prosty, lecz wyczerpujący sposób wyjaśnia kwestie stosowania rozwiązań przyjaznych dla klimatu w podejmowanych inwestycjach i wykonywanej pracy. Nierzadko są to również rozwiązania pozwalające na duże, choć rozłożone w czasie oszczędności.

Z pomocą „Ekoporadnika dla osób planujących budowę domu” można się  zapoznać z poszczególnymi etapami takiego prowadzenia tej inwestycji, aby efekt końcowy dał poczucie życie w zgodzie z klimatem i środowiskiem, ale również z własnymi potrzebami.

Autorzy przedstawiają m.in. przykłady rozwiązań projektowych stosowanych w domach o wysokim standardzie energetycznym, przypominając przy tym polskie minimalne wymagania prawne w zakresie zużycia energii przez budynek w ciągu roku. W kolejnych rozdziałach przeanalizowane zostały przykłady rozliczeń produkcji energii odnawialnej dla domu jednorodzinnego z różnych źródeł i w kolejnych miesiącach roku. Eksperci omówili zastosowanie nie tylko tak powszechnie znanych źródeł produkcji i odzysku energii i ciepła, jak fotowoltaika, kolektory słoneczne czy pompa ciepła. Przybliżyli również działanie małej siłowni wiatrowej, rekuperatorów i systemów hybrydowych. W poradniku przedstawiono system sterowania zużyciem energii, znalazł się tam także rozdział o tym, na co zwrócić uwagę podczas kupowania sprzętów AGD.

 

Nie mogło zabraknąć części poświęconej gospodarowaniu wodą, której niedobór w środowisku jest jednym z kluczowych skutków zmiany klimatu. Omówiono zarówno możliwości gromadzenia i wykorzystania wód opadowych, jak i tzw. wody szarej, czyli wykorzystywanej ponownie.

Jeden z ostatnich rozdziałów został poświęcony przydomowej zieleni – roli drzew i np. łąk kwietnych w adaptacji do zmiany klimatu i komforcie mieszkańców.

Zaletą Ekoporadnika jest także lista dotacji, możliwych do uzyskania podczas budowy i doposażania domu jednorodzinnego przyjaznego dla klimatu i środowiska.

Cały poradnik można pobrać ze strony projektu EKOMAŁOPOLSKA [LINK]

Ekoporadnik dla inwestorów budujących dom opracowano w ramach działania E2 projektu zintegrowanego LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/LIFE 19 IPC/PL/000005), finansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiejoraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tagi

Stworzone przez allblue.pl