PL   |   EN

Nalleli Cobo - młoda aktywistka w walce z przemysłem rafineryjnym w Los Angeles

Nalleli Cobo - młoda aktywistka w walce z przemysłem rafineryjnym w Los Angeles
źródło : The Goldman Environmental Prize
Nalleli Cobo jest kolejną laureatką nagrody Goldman Prize. Tej młodej aktywistce udało doprowadzić w 2020 roku, w wieku zaledwie 19 lat, do zamknięcia toksycznej rafinerii, której działalność przemysłowa odcisnęła swoje piętno na zdrowiu jej oraz wielu mieszkańców miejskich terenów graniczących z rafinerią.

Nalleli udało się nie tylko zamknąć trującą rafinerię, ale jej działalność na rzecz zamykania rafinerii działających w pobliżu osiedli miejskich, doprowadziła do powstania ruchu politycznego, który zyskał swojego stałego przedstawiciela w radzie miejskiej w LA.

Los Angeles pod koniec XIX wielu liczyło około 50 tysięcy mieszkańców, gdy w latach 90 XIX wieku na terenach znajdujących się wokół niewielkiego miasta odkryto tereny bogate w złoża ropy naftowej. W tamtych czasach nie istniały jeszcze prawa dokładnie regulujące wydobycie ropy, działała zasada: kto pierwszy ten lepszy, a prawa do ziemi i jej zasobów przyznawano tym, którzy jako pierwsi zaczęli eksploatować dany obszar. Odwierty studni i platformy wiertnicze powoli zmieniały krajobraz miasta, do tego stopnia, że w latach 30 XX wieku Los Angeles Times pisał, że wszechobecne platformy tworzą swoisty „las”. W związku z dynamicznym rozwojem przemysłu naftowego do LA napływała ludność i to małe 50 tysięczne miasto w Kaliforni pod koniec lat 30 XX wieku liczyło już ponad 1,2 miliona mieszkańców, a stan Kalifornia produkował 1/4 światowego zapotrzbowania na ropę.

 

Do dnia dzisiejszego te tereny są jednym z największych pól naftowych w USA. W mieście liczącym obecnie ponad 4 miliony mieszkańców nadal działają tysiące szybów naftowych, które często znajdują się na terenach, gdzie mieszkają najubożsi. Do tej pory widać pierwsze braki regulacji prawnych z poczatków lat wydobycia ropy na tych terenach. Glównie to odczuwają mieszkańcy pobliskich terenów, ponieważ około 3/4 działających platform znajduje się w bliskiej odległości od osiedli miekaniowych, szkół oraz innych miejsc użyteczności publicznej. Ponad 0,5 miliona mieszkańców mieszka w odległości mniejszej niż ćwierć mili od działających platform. Głównie dotyczy to uboższej społeczności latynoskiej czy też afroamerykańskiej, która żyjąc na zatrutym przez działaność wydobywczą obszarze cierpi na choroby związane z górymi drogami oddechowymi i niezwykle często wśród tych mieszkńców występują przypadki astmy.

Nalleli Cobo wychowała się w pobliżu jednej z takich platform wiertniczych w południowym Los Angeles. Reguralne wdychanie toksycznych wyziewów z rafinerii podowowały u Nalleli i jej sąsiadów notoryczne bóle głowy, krawanienia z nosa, czy kołatania serca. Nalleli już jako 9 latka uczestniczyła razem z matką w protestach przeciwko zanieczyszczeniu powietrza w ich sąsiedztwie. Wkrótce potem Nalleli nie tylko brała udział w wiecach, ale też występowała na nich jako mówca i to taki który był słuchany przez innych. To dzięki tym umiejetnościom oratorskim stała się rzecznikiem walki z rafinerami na terenie LA.

Obecnie Nalleli Cobo jest współzałożycielką People not Pozos oraz South Central Youth Leadership Coalition. Jest również członkiem STAND-LA, koalicji grup społecznych dążących do zakończenia wydobycia ropy naftowej w miastach oraz ochrony zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców Los Angeles.


W 2011 roku Nalleli wraz ze swoją matką zaczęły rozdawać mieszkańcom okolic rafinerii ulotki o niebezpieczeństwach zdrowotnych związanych z wydobyciem ropy i dokumentowały szerzące się w społeczności choroby spowodowane zanieczyszczeniem ropą. Aktywistka zmobilizowała swoich sąsiadów do zgłaszania urzędnikom nieprzyjemnych zapachów chemicznych i zachęcała innych do dzielenia się własnymi historiami na zebraniach rady miejskiej. Jej działąnia zaowocowały powstaniem People not Pozos, którego została rzecznikiem – mimo że była najmłodszym członkiem grupy. Jako głos społeczności przeciwko zanieczyszczeniu, zaczęła przemawiać publicznie na imprezach społecznościowych i wiecach, występowała na spotkaniach rządowych oraz zdobyła wsparcie wielu urzędników oraz zainteresowanie mediów.


Wkrótce potem w 2013 roku Nalleli złożyła skargę do Okręgu Zarządzania Jakością Powietrza Południowego Wybrzeża, a Physicians for Social Responsibility-LA, organizacja partnerska, wspierająca skargę, zatrudniła toksykologa, który potwierdził, że powietrze w pobliżu miejsca występowania ropy jest zanieczyszczone. W rezultacie przedsiębiorstwo wydobywające ropę na tamtym obszarze dobrowolnie zawiesiło działalność.


W 2015 roku, po współzałożeniu South Central Youth Leadership Coalition, Nalleli postanowiła pracować nad stopniową likwidacją zakładów naftowych w całym mieście. Grupa pozwała miasto Los Angeles za nierówność środowiskową – w szczególności za nieproporcjonalne zezwolenia na odwierty ropy na obszarach zamieszkanych przez latynosów i afroamerykanów. Wygrana w procesie pomógła utorować drogę do zmian w przepisach dotyczących wydobycia ropy naftowej w dużych miastach.
W marcu 2020 r. niestrudzone działania Nalleli zakończyły się definitywnym zamknięciem rafineri znajdujuącj się po drugiej stronie ulicy od domu gdzie spędziła dzieciństwo. Ponadto, dzięki niej właściciele wspomnianej rafinerii stoją w obliczu ponad 24 zarzutów karnych za naruszenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa. Co więcej, dzięki Nalleli odbyło się głosowanie w Radzie Miejskiej za zakazem wydobycia ropy w mieście w 2020 r., a we wrześniu 2021 r. Rada Nadzorcza Hrabstwa Los Angeles jednogłośnie głosowała za zakazem nowych szybów naftowych.

źródło: https://www.goldmanprize.org/recipient/nalleli-cobo/#recipient-bio

Stworzone przez allblue.pl