PL   |   EN

Neutralność klimatyczna w 2040 r. to duże oszczędności dla Polski i całej UE

Neutralność klimatyczna w 2040 r. to duże oszczędności dla Polski i całej UE
źródło : CAN-Europe
Przyspieszenie rozwoju energetyki odnawialnej i osiągnięcia neutralności klimatycznej pozwoliłoby Polsce zaoszczędzić 49 mld euro do 2030 r. i uniknąć 2 792 przedwczesnych zgonów rocznie – wyliczyli eksperci CAN Europe.

Koalicja organizacji klimatycznych CAN Europe opublikowała Paris Agreement Compatible (PAC) 2.0 scenario – scenariusz energetyczny, który pokazuje, w jaki sposób Unia Europejska i jej poszczególne kraje członkowskie mogą osiągnąć neutralność klimatyczną już w 2040 r. Pozwoliłoby to nam osiągnąć cel porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do 1,5°C. Eksperci wyliczyli, że takie zwiększenie ambicji klimatycznych przyniosłoby duże oszczędności już w 2030 r. – aż trylion euro w skali UE i ok. 49 mld euro w Polsce. Dodatkowo w naszym kraju udałoby się uniknąć ok. 2 792 przedwczesnych zgonów rocznie.

Scenariusz PAC 2.0 szczegółowo opisuje, jak transformować energetykę, przemysł, budownictwo i transport, by osiągnąć neutralność klimatyczną w 2040 r., czyli 10 lat szybciej niż zakłada UE. Według autorów scenariusza warunkami realizacji takiego planu są: ograniczenie zapotrzebowania na energię i szybkie zwiększanie udziału źródeł odnawialnych w miksie energetycznym przy jednoczesnym wygaszaniu paliw kopalnych. 

Tylko dla Polski największe korzyści z ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5 st. C to minimum 1% PKB rocznie. To się po prostu opłaca – mówi dr Wojciech Szymalski z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Przyjęcie takiej trajektorii przyniosłoby znaczne korzyści w zakresie zdrowia, zatrudnienia, kosztów utrzymania, unikniętych strat socjalnych i bezpieczeństwa energetycznego. Jednoznaczny wniosek jest taki, że korzyści te znacznie przewyższają koszty, zapewniając wyraźne uzasadnienie ekonomiczne dla wszechstronnej transformacji, przekonując nawet najbardziej sceptycznych decydentów.

„System energetyczny oparty w 100% na energii odnawialnej jest nie tylko wykonalny, ale także opłacalny. Szybka dekarbonizacja wszystkich sektorów i wycofanie paliw kopalnych pozwoli na ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do 1,5°C i zapewni nam wszystkim bezpieczniejszą przyszłość — podkreśla Seda Orhan, dyrektorka programu energii odnawialnej w CAN Europe.


 Przeczytaj streszczenie scenariusza oraz Q&A dla mediów (materiały w języku angielskim).

Źródło: CAN Europe

Stworzone przez allblue.pl