„Europejska zasada partnerstwa jest filarem polityki spójności” – mówi Krzysztof Mrozek z Polskiej Zielonej Sieci. „W komitetach monitorujących fundusze unijne nie tylko przeciwdziałamy złym inwestycjom, ale również przedstawiamy własne, oddolne i proekologiczne propozycje, takie jak nasze obywatelskie kryteria dla społeczności energetycznych. Dzięki nim możliwe będzie odblokowanie finansowania dla tych form wytwarzania energii w Polsce” – dodaje.
„Proces partycypacji organizacji społecznych nie był dotąd w pełni demokratyczny. W obecnej perspektywie budżetowej na lata 2021–2027 pokazaliśmy instytucjom odpowiedzialnym za wdrażanie programów, jak istotny jest głos partnerów. Dzięki temu zyskaliśmy znacznie więcej miejsc w komitetach monitorujących, demokratyzując proces ich wyboru” – wskazuje Maciej Kunysz, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
Polecamy film przygotowany przez Polską Zieloną Sieć i CEE Bankwatch Network, w którym dowiecie się, jak zasada partnerstwa wspiera zieloną transformację energetyczną Europy.
Film dostępny podlinkiem: tutaj
Źródło: Polska Zielona Sieć