Organizacje pozarządowe twierdzą, że ogólne ambicje klimatyczne UE pozostają niepokojąco odległe od limitu 1,5°C określonego w porozumieniu paryskim. Jest to również apel do decydentów UE o przyspieszenie działań na rzecz klimatu i wyjście poza nieadekwatny poziom ambicji pakietu legislacyjnego Fit for 55, umożliwiając w ten sposób znaczną redukcję emisji w perspektywie krótkoterminowej i osiągnięcie co najmniej 65% redukcji emisji brutto do 2030 roku.
W sprawie sądowej CAN Europe i GLAN argumentują, że ustalone alokacje są sprzeczne z prawem ochrony środowiska i zobowiązaniami międzynarodowymi. Obejmuje to porozumienie paryskie, Kartę praw podstawowych Unii Europejskiej i art. 191 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
„Europejski Trybunał Praw Człowieka jasno stwierdził w kwietniu, że państwa są zobowiązane do przyjęcia opartych na podstawach naukowych celów w zakresie emisji, zgodnych z ograniczeniem globalnego ocieplenia do 1,5°C. Przedstawiliśmy, w jaki sposób cele UE na 2030 r. nie zostały wyprowadzone z najlepszych dostępnych nauk o klimacie, czego Komisja nawet nie zakwestionowała w swojej obronie naszej sprawy. Zamiast tego starała się doprowadzić do oddalenia sprawy ze względów technicznych” - powiedział Gerry Liston, starszy prawnik w GLAN.
Organizacje pozarządowe wskazują na szereg wad prawnych w celu 2030 i towarzyszącej mu ocenie skutków, z której wynika, że roczne przydziały emisji są sprzeczne z prawem ochrony środowiska.
Rozprawa w Sądzie może odbyć się w drugiej połowie 2025 roku, a wyrok może zostać wydany na początku 2026 roku. Pożądanym rezultatem końcowym byłoby orzeczenie, które zmusiłoby Komisję do przeglądu i zwiększenia krajowych rocznych limitów emisji.
„Musimy wykorzystać wszystkie dostępne kanały, aby zmusić Komisję Europejską do dostosowania ambicji klimatycznych UE do jej sprawiedliwego udziału w realizacji celu 1,5°C, określonego w porozumieniu paryskim. UE musi przyspieszyć redukcję emisji i osiągnąć co najmniej 65% redukcję do 2030 r., jeśli chce być wiarygodnym podmiotem” - powiedział Sven Harmeling, szef ds. klimatu w CAN Europe.
Prezes Sądu UE nadał tej sprawie priorytet w stosunku do innych spraw, podkreślając jej pilność i znaczenie. Dzięki temu orzeczenie zostanie przyjęte szybciej niż zwykle.
Szczegółowa informacja prasowa dostępna jest TUTAJ.
Źródło: https://caneurope.org/ngos-legal-action-2030-climate-targets/