PL   |   EN

Rekordowy czerwiec 2024

Rekordowy czerwiec 2024
źródło : pixabay.com
Z ostatnich doniesień programu Copernicus wynika, że czerwiec 2024 to 12 miesiąc z rzędu, w którym globalna temperatura osiągnęła 1,5°C powyżej poziomu przedindustrialnego.

Miesięczne globalne anomalie temperatury powietrza na powierzchni (°C) od stycznia 1940 do czerwca 2024 w odniesieniu do lat 1850-1900, przedstawione jako szereg czasowy dla wszystkich 12-miesięcznych okresów od lipca do czerwca następnego roku. 12 miesięcy od lipca 2023 do czerwca 2024 zostało oznaczone grubą czerwoną linią, natomiast pozostałe 12-miesięczne okresy zobrazowane zostały cienkimi liniami oraz odcieniami według dekady, od niebieskiego (lata 40.) do ceglanego czerwonego (lata 20. XXI wieku).

Źródło danych: ERA5. Prawa autorskie: Copernicus Climate Change Service / ECMWF 

Usługa Copernicus Climate Change Service (C3S) realizowana przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody na zlecenie Komisji Europejskiej z finansowaniem z UE, regularnie publikuje miesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych w globalnej temperaturze powietrza na powierzchni, temperaturze morza, pokrywie lodowej morza i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie przedstawione wyniki oparte są na reanalizach zbiorów danych ERA5, wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji meteorologicznych na całym świecie.

Najważniejsze informacje dotyczące temperatury powietrza przy powierzchni ziemi i temperatury powierzchni morza:

 • Czerwiec 2024 był globalnie cieplejszy niż jakikolwiek poprzedni czerwiec w historii pomiarów, ze średnią temperaturą powietrza na powierzchni ERA5 wynoszącą 16,66°C – o 0,67°C powyżej średniej dla czerwca z lat 1991-2020 i o 0,14°C powyżej poprzedniego rekordu z czerwca 2023.
 • To już trzynasty miesiąc z rzędu, który jest najcieplejszy w zapisie danych ERA5 dla danego miesiąca roku. Chociaż jest to nietypowe, podobna seria miesięcznych globalnych rekordów temperatur miała miejsce już wcześniej – w latach 2015/2016.
 • Według danych ERA5, temperatura w ostatnim miesiącu była o 1,50°C powyżej szacowanej średniej czerwcowej z lat 1850-1900, uznawanej za przedindustrialny okres odniesienia, co oznacza, że jest to dwunasty z kolei miesiąc, który osiągnął lub przekroczył próg 1,5°C.
 • Średnia globalna temperatura za ostatnie 12 miesięcy (lipiec 2023 – czerwiec 2024) jest najwyższa w historii pomiarów; wynosi 0,76°C powyżej średniej z lat 1991-2020 i 1,64°C powyżej średniej przedindustrialnej z lat 1850-1900.
 • Średnia temperatura w Europie w czerwcu 2024 była o 1,57°C powyżej średniej dla czerwca z lat 1991-2020, co czyni ten miesiąc drugim najcieplejszym czerwcem w historii Europy.
 • Temperatury w Europie przekroczyły średnią szczególnie w regionach południowo-wschodnich oraz Turcji. Pomiary bliskie lub poniżej średniej zostały odnotowane w zachodniej Europie, Islandii i północno-zachodniej Rosji.
 • Poza Europą temperatury najbardziej przekraczające średnią zostały odnotowane we wschodniej Kanadzie, zachodnich Stanach Zjednoczonych i Meksyku, Brazylii, północnej Syberii, na Bliskim Wschodzie, w północnej Afryce i zachodniej Antarktydzie.
 • Temperatury poniżej średniej odnotowano we wschodniej części równikowego Pacyfiku, co wskazuje na rozwijające się zjawisko La Niña. Pomimo to, temperatury powietrza nad oceanem pozostawały na niezwykle wysokim poziomie w wielu regionach.
 • Średnia temperatura powierzchni morza (SST) w czerwcu 2024 na obszarze o współrzędnych geograficznych 60°S–60°N wyniosła 20,85°C, co jest najwyższą wartością zarejestrowaną w tym miesiącu.
 • Czerwiec to już piętnasty miesiąc z rzędu, w którym SST jest najwyższa w zapisie danych ERA5 dla danego miesiąca roku. 

Według Carlo Buontempo, Dyrektora Copernicus Climate Change Service (C3S): „Czerwiec to trzynasty miesiąc z rzędu z rekordowymi globalnymi temperaturami i dwunasty z rzędu miesiąc przekraczający granicę 1,5°C w stosunku do okresu przedindustrialnego. To więcej niż tylko statystyczna ciekawostka. Te dane podkreślają dużą i nieustannie zachodzącą zmianę w naszym klimacie. Nawet jeśli ta konkretna seria ekstremów kiedyś się zakończy, będziemy doświadczać nowych rekordów w miarę dalszego ocieplania się klimatu. To nieuniknione, chyba że ograniczymy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery i oceanów.”

Anomalie i ekstremalne wartości temperatury powierzchni morza dla czerwca 2024. Kategorie kolorystyczne odnoszą się do percentyli rozkładu temperatur dla okresu odniesienia 1991–2020. Ekstremalne kategorie („Najchłodniejsze” i „Najcieplejsze”) odnoszą się do pomiarów z okresu1979–2024. Wartości są obliczane tylko dla oceanów bez pokrywy lodowej. Obszary pokryte lodem morskim i półkami lodowymi w czerwcu 2024 są oznaczone jasnoszarym kolorem.

Źródło danych: ERA5. Prawa autorskie: Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Najważniejsze informacje hydrologiczne:

 • Czerwiec 2024 był bardziej wilgotny niż przeciętnie na Islandii, w centralnej i w większości południowo-zachodniej Europy, z intensywnymi opadami prowadzącymi do powodzi w regionach Niemiec, Włoch, Francji i Szwajcarii.
 • Miesiąc ten był bardziej suchy niż przeciętnie w Irlandii, większości Wielkiej Brytanii, na Półwyspie Fennoskandzkim, południowych Włoszech i dużej części wschodniej Europy, szczególnie wokół Morza Czarnego.
 • Poza Europą, w czerwcu 2024, było bardziej wilgotno niż przeciętnie w części Ameryki Północnej, z serią burz, w tym nadzwyczajny huragan Beryl. Było też bardziej wilgotno niż przeciętnie w południowo-zachodniej i południowo-wschodniej Azji, południowej Afryce, regionach Australii i Ameryki Południowej.
 • Warunki bardziej suche niż przeciętnie zaobserwowano w Ameryce Północnej, kilku regionach Azji i większości Ameryki Południowej. Wystąpiły poważne pożary lasów w północno-wschodniej Rosji i centralnej Ameryce Południowej. 

Najważniejsze informacje dotyczące lodu morskiego:

 • Zasięg lodu morskiego w Arktyce był o 3% poniżej średniej, o wartości zbliżonej do pomiarów obserwowanych w większości lat od 2010 roku.
 • Zasięg lodu morskiego w Antarktyce był o 12% poniżej średniej, co stanowi drugi najniższy zasięg w czerwcu w zapisie danych satelitarnych – zaraz po najniższej wartości odnotowanej w czerwcu 2023 roku wynoszącej -16%.

źródło: climate.copernicus.eu

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl