PL   |   EN

Czy Polska będzie chronić klimat bez funduszy unijnych? – Debata online

Czy Polska będzie chronić klimat bez funduszy unijnych?  Debata online
O ochronie klimatu zawsze warto rozmawiać. Już 20 grudnia 2022 roku czeka nas kolejna inspirująca debata pt. „Czy Polska będzie chronić klimat bez funduszy EU?” Podczas spotkania wraz z zaproszonymi gośćmi poruszymy tematy niezwykle ważne dla rozwoju sektora ochrony klimatu w Polsce, w tym pieniężnych środków unijnych, które w tym momencie są zablokowane. Jak Polska rozwiąże kwestię braku dofinansowania ochrony klimatu? Jakie działania mogą podjąć polskie władze, w momencie braku funduszy EU? Na to i wiele innych pytań odpowiemy wspólnie już we wtorek o godzinie 11:00.

Brak funduszy EU = brak działań na rzecz ochrony klimatu?

135 mld Euro – to kwota, którą Unia Europejska przeznaczyła do wydatkowania w ramach funduszy europejskich w Polsce. To także kwota, która może przejść nam koło nosa jeśli Polska nie spełni warunków umowy.  W ostatnim czasie wiele mówi się o praworządności w Polsce. Uregulowanie tej kwestii to jeden z niepodważalnych wymogów Unii Europejskiej. “Rozporządzenie w sprawie warunkowości”, które obowiązuje od 2021 roku, sprawia, iż środki na mocy rozporządzenia w sprawie warunkowości mogą zostać zaproponowane, jeżeli zdaniem Komisji naruszone zostaną zasady państwa prawnego, co ma na celu ochronę budżetu. Co ważne naruszenie musi wpływać, a przynajmniej stwarzać poważne ryzyko wpływu na należyte zarządzanie finansami w ramach budżetu Unii lub na ochronę interesów finansowych UE.

Na myśl o braku funduszy Europejskich na rzecz ochrony klimatu nasuwa się wiele zatrważających pytań. Niewiadomą pozostaje to, w jaki sposób polskie władze zdecydują się wesprzeć środowisko. Obserwując aktualną sytuację gospodarczą w Polsce, stawiamy sobie pytanie, czy ochrona klimatu, stanie się w końcu priorytetem, czy kolejny raz zostanie zrzucona na dalszy plan. Na lata 2021-2027 fundusze na inwestycje klimatyczne przewidziane były na poziom co najmniej 30% tradycyjnych funduszy i 37% funduszy z instrumentu odbudowy i odporności. Jeśli jednak Polska nie spełni odpowiednich wymogów, wizja nowych inwestycji mających na celu poprawę stanu środowiska może odejść w niepamięć. Samo korzystanie z finansowania UE to nie wszystko – udostępnienie pieniędzy jest opatrzone wymaganiami nie tylko klasyfikującymi do przyznania środków, ale także po ich otrzymaniu. Takie normy sprawiają, że dbałość o ochronę klimatu jest większa niż w przypadku wewnętrznych zasad Państwa. Czy władze Polski postawią sobie wysokie cele bez zewnętrznych regulacji? Dlaczego kryzys praworządności ma mieć wpływ na przyszłość klimatu i społeczeństwa i jakie może mieć to realne skutki w przyszłości? To tylko kilka z pytań, na których odpowiedzi możemy spodziewać się podczas wtorkowej dyskusji. 

Zapraszamy na debatę internetową 

Na naszą najbliższą debatę zapraszamy wszystkich, dla których temat ochrony klimatu nie jest obojętny. Poruszymy temat, który naszym zdaniem jest niezwykle aktualny i kluczowy w kontekście krajowej walki na rzecz dbania o planetę. Debata „Czy Polska będzie chronić klimat bez funduszy EU?” odbędzie się 20 grudnia o godzinie 11:00 na portalu Chronmyklimat.pl oraz na naszym wydarzeniu na Facebooku. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa, zadawania pytań i śledzenia relacji spotkania na żywo. Serdecznie zachęcamy do zapisania się na wydarzenie, aby niczego nie przegapić. Całość spotkania poprowadzi dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju a jego i Państwa gośćmi będą: 

  • Maciej Grabowski – Przedstawiciel Instytutu Odpowiedzialnych Finansów,
  • Krzysztof Mrozek – Przedstawiciel Polskiej Zielonej Sieci,
  • Marta Babicz – Przedstawicielka NFOŚiGW, Zastępczyni Dyrektora Wydziału Beneficjenta Indywidualnego,
  • Zofia Wetmańska – Przedstawicielka Instytutu Reform.

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu Towards Climate-Neutral EU: efficient allocation of EU funds, finansowanego ze środków Programu Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej (EUKI) niemieckiego Federalnego Ministerstwa Środowiska.

 

Stworzone przez allblue.pl