Raport opisuje jak Polska Zielona Sieć i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zaangażowały się w proces programowania i przyczyniły się do zielonej zmiany w wartych 76,5 mld euro funduszach strukturalnych. Publikacja ocenia realizację zasady partnerstwa i polskie plany w kluczowych obszarach, od efektywności energetycznej, przez OZE, GOZ, bioróżnorodność, adaptację do zmian klimatu, edukację klimatyczną, po sprawiedliwą transformację.
We wstępie do raportu autorzy piszą:
"W tym raporcie opisujemy proces programowania w kontekście zgodności z zasadą partnerstwa. Wskazujemy lekcje, które dobrze odrobione pomogą w przyszłości zapewnić w nim udział społeczeństwa na najwyższym poziomie. Opisujemy
też, jak zmieniły się programy. Za wielki sukces uważamy ograniczenie inwestycji w paliwa kopalne, przycięcie środków na przeskalowane drogi, czy zwiększenie środków na ochronę bioróżnorodności. Nadal jednak musimy walczyć z groźnymi dla klimatu rozwiązaniami, wciąż obecnymi w programach. Współpraca Polskiej Zielonej Sieci i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego pozwoliła nie tylko „odmłodzić” i uatrakcyjnić konsultacje społeczne oraz wysłuchania publiczne, ale też wywrzeć realny wpływ na kształt programów. Wciąż nie są idealne, ale mają szansę stać się realną dźwignią zielonej transformacji w Polsce."
Projekt został zrealizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.