PL   |   EN

Julien Vincent - australijski węgiel pozostaje bez pieniędzy

Julien Vincent - australijski węgiel pozostaje bez pieniędzy
źródło : The Goldman Environmental Prize
Julien Vincent poprowadził udaną, oddolną kampanię na rzecz rezygnacji z węgla w Australii, która jest głównym eksporterem węgla. W jej wyniku cztery największe banki w kraju zobowiązały się do zaprzestania finansowania projektów węglowych do 2030 roku. Otrzymał za to The Goldman Environmental Prize w 2022 roku.

Dzięki aktywizmowi Juliena, główne australijskie firmy ubezpieczeniowe zgodziły się również zaprzestać gwarantowania nowych projektów węglowych. Jego organizacja doprowadziła do stworzenia trudnego krajobrazu finansowego dla australijskiego przemysłu węglowego, co jest znaczącym krokiem w kierunku redukcji paliw kopalnych, które przyspieszają zmiany klimatyczne.

Zmiany klimatyczne po drugiej stronie Ziemi

W Australii skutki zmian klimatycznych w ostatnich latach są głębokie. Częstsze i intensywniejsze zjawiska pogodowe - w tym fale upałów, susze i pożary - spowodowały spustoszenie zarówno w dzikiej przyrodzie, jak i na obszarach miejskich. Tylko w latach 2019 i 2020 megapożary spaliły ponad 24 miliony hektarów (59 milionów akrów), w tym znaczną część australijskich lasów umiarkowanych, i zabiły lub przesiedliły ponad trzy miliardy zwierząt. Pożary uwolniły również około 800 milionów ton dwutlenku węgla, przekraczając średnie roczne emisje dla całego kontynentu.

Tymczasem Wielka Rafa Koralowa - obszar oceanu o powierzchni 135 000 mil kwadratowych, na którym żyje ponad 450 gatunków koralowców - jest poważnie zagrożona wzrostem temperatury oceanu i poziomu kwasowości spowodowanych zmianami klimatu. W 2020 roku rafa doświadczyła najbardziej rozległego jak dotąd zjawiska bielenia - rozciągającego się na 1400 mil - trzeciego masowego bielenia w ciągu zaledwie pięciu lat.

Choć przyczyny zmian klimatu są wielorakie i globalne, węgiel jest ich największym sprawcą - i potężnym przemysłem w Australii. Kraj ten jest drugim największym na świecie eksporterem węgla pod względem ilości i największym pod względem wartości. Posiada trzecie co do wielkości rezerwy węgla na świecie i odpowiada za 29% światowego eksportu węgla. Newcastle w Nowej Południowej Walii jest największym na świecie portem eksportowym węgla.

Tradycyjnie, australijski przemysł węglowy jest zależny od czterech głównych banków kraju - Commonwealth, Westpac, ANZ i NAB - jako wiarygodnych kredytodawców dla swoich operacji; instytucje te kontrolują 80% całkowitego rynku kredytowego w Australii.

Branża jest entuzjastycznie wspierana przez obecny rząd. W 2017 roku ówczesny poseł Scott Morrison (późniejszy premier) w blasku fleszy trzymał w parlamencie bryłę węgla i krzyczał "To jest węgiel-nie bój się!".

Wybawiciel znajduje swój znak

Julien Vincent, lat 41, jest zapalonym bojownikiem o środowisko w Australii i w szerszym regionie. Już jako dziecko był zafascynowany pogodą i środowiskiem naturalnym, a w college'u studiował klimatologię. Po stażu w Oxfam i Greenpeace, w 2013 roku założył Market Forces, aby walczyć ze zmianami klimatu poprzez ukierunkowanie dźwigni finansowych, które umożliwiają wydobycie, rafinację i eksport węgla i innych paliw kopalnych.

Walka z węglem, jedna instytucja na raz

Poprzez Market Forces (MF) Julien skupił się na węglu jako głównym sprawcy zmian klimatycznych w Australii. Opracował strategię rygorystycznych badań i analiz połączonych z akcjami bezpośrednimi i zaangażowaniem instytucji finansowych finansujących węgiel. Podejście MF było wielowarstwowe: Julien i jego koledzy osobiście spotykali się z dyrektorami finansowymi i jasno przedstawiali swoje żądania dotyczące rezygnacji z węgla, prezentując drobiazgowe dane na temat ryzyka i kosztów inwestycji w węgiel. W tym samym czasie, Julien zachęcał zaniepokojonych pracowników poprzez reklamy na Facebooku i LinkedIn; zamieszczał całostronicowe reklamy w gazetach i na billboardach w pobliżu instytucji finansowych; współpracował z grupami obrońców, takimi jak 350.org, Greenpeace i SEED, aby protestować w siedzibach banków.

W rozmowach z kadrą kierowniczą Julien łączył argumenty pieniężne (inwestycje w węgiel staną się niewykorzystanymi aktywami) z osobistymi apelami (pomyślcie o przyszłości dla swoich wnuków). Celując w politykę węglową instytucji, budował relacje z akcjonariuszami, angażując ich do zakończenia inwestycji węglowych podczas corocznych spotkań akcjonariuszy.

W 2016 r., we współpracy z 350.org, Julien i MF zorganizowali w całej Australii "dni dezinwestycji", podczas których grupy klientów banków odwiedzały lokalne oddziały banków pro-węglowych, masowo zamykały swoje konta, wycinały karty bankowe i zamieszczały filmy ze swoich działań w mediach społecznościowych. Akcje te stały się corocznymi wydarzeniami w październiku, aby utrzymać presję na banki, aby pozbyły się węgla. Jednocześnie Julien zwracał uwagę na hipokryzję publicznych deklaracji banków, które popierały paryskie porozumienie klimatyczne, mimo że nadal inwestowały w węgiel. Stopniowo kampania MF rozszerzyła się o dezinwestycję wśród kredytodawców hipotecznych, funduszy emerytalnych oraz firm ubezpieczeniowych, które ubezpieczają i/lub inwestują w węgiel.

Po trwałej presji, ukierunkowanych protestach i bezpośrednim zaangażowaniu w przewodnictwo, praca zaczęła się opłacać. W marcu 2019 r., QBE Insurance Group ogłosiła, że przestanie ubezpieczać nowe projekty węglowe i zakończy swoją ekspozycję na węgiel do 2030 r., W lipcu 2019 r., Suncorp zobowiązał się, że nie będzie już ubezpieczać nowych projektów węglowych i wyjdzie z wszelkich istniejących projektów do 2025 r. Dzięki temu zobowiązaniu, nie ma obecnie australijskich ubezpieczycieli chętnych do ubezpieczania nowych projektów węglowych. W sierpniu 2019 roku Commonwealth Bank zobowiązał się do zakończenia swoich inwestycji węglowych do 2030 roku. W maju 2020 roku Westpac podjął to samo zobowiązanie, a następnie ANZ w październiku 2020 roku i NAB w listopadzie 2021 roku.

Julien i jego koledzy zmienili krajobraz inwestycji w węgiel w Australii - cztery główne banki i trzech ubezpieczycieli zakończyło nowe inwestycje w węgiel, tworząc suszę kapitału dla nowych projektów.

Połączenie przez Juliena rygorystycznych badań i kampanii nacisku publicznego wycelowało w największy czynnik napędzający zmiany klimatyczne: węgiel. Poprzez odcięcie finansowania dla węgla od głównych banków i pokrycia od ubezpieczycieli, jego aktywizm doprowadził australijski przemysł węglowy do szału.

Dziś Julien i MF kontynuują swoją pracę, obecnie zwracając się do największych japońskich firm w związku z ich ciągłym uzależnieniem od paliw kopalnych, z których większość jest importowana z Australii. W tym zakresie Julien współpracuje z laureatką Nagrody Goldmana Kimiko Hirata (Japonia, 2021) i Kiko Network.

Tagi

Stworzone przez allblue.pl