W tym kontekście konsorcjum LIFE Unify publikowało „Planowanie działań na rzecz klimatu na poziomie lokalnym. Wnioski wyciągnięte z opracowywania i wdrażania planów SECAP z projektu LIFE Unify ”.
Niniejsza informacja podsumowuje doświadczenia zdobyte przez partnerów LIFE Unify pracujących na poziomie lokalnym nad planami działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP). Zawiera podsumowanie głównych ustaleń i trendów zidentyfikowanych w pięciu państwach członkowskich UE — Czechach, Francji, Polsce, Słowenii i Hiszpanii — w okresie dwóch lat (2019-2021).
Podejścia i metody pracy różnią się wśród zaangażowanych partnerów, podobnie jak lokalne realia – pod względem umiejętności, obowiązków, zasobów i przeszkód. Niemniej jednak niniejszy dokument sugeruje pewne sposoby przyspieszenia lokalnych działań na rzecz klimatu, w tym:
- Zwiększenie wsparcia instytucjonalnego dla gmin , zwłaszcza z poziomu krajowego
- Większe zaangażowanie wszystkich partii politycznych oraz zwiększony udział społeczeństwa
- Adekwatne i spójne finansowanie poprzez ustanowione instrumenty finansowe, szczególnie istotne dla małych jednostek miejskich
Aby dowiedzieć się więcej, pobierz raport tutaj.
Artykuł powstał w ramach projektu „LIFE_UNIFY – łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych” dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.