PL   |   EN

Strona projektu, wróć na

chronmyklimat.pl

Senior(ka) czyta!

Senior(ka) czyta!
źródło : pixabay.com
Więc... wydaje Ci się, że już wiesz wszystko o czytaniu? „Czytanie zmienia mózg”. „Czytanie niesamowicie stymuluje mózg do pracy”. Te twierdzenia, poparte badaniami naukowymi, zachęcają do sięgnięcia po książkę w każdym wieku. Dla seniora lub seniorki czytanie może dać wyjątkową radość – daleko wykraczającą poza gimnastykę mózgu!

Czytanie wnukom 

Tak, tak… dzieci interesują się teraz grami komputerowymi i internetem… A gdyby pokazać im inny sposób rozrywki? Otworzyć przed nimi światy, które pamiętamy z dzieciństwa – jeszcze raz przeżyć przygody w zaczarowanej krainie Narni czy pośmiać się z psot dzieci z Bullerbyn? A może wspólna lektura pozwoli także na poznanie niesamowitych nowych historii, przeżywanych (prawie) na równi z dziećmi: przygód Harry’ego Pottera, a może Felixa, Neta i Niki?

Wreszcie – wspólna lektura może być okazją do ćwiczenia czytania przez młodszych czytelników!

Pretekst dla spaceru

Czasem by wyjść z domu i trochę rozprostować kości, potrzebujemy dobrego powodu i motywacji. Może w pobliżu znajduje się dzielnicowa biblioteka? A może miła rodzinna księgarenka? Spacer, który ma konkretny cel, przestaje być „tylko” przyjemnym ćwiczeniem fizycznym.

A czasem może warto wziąć książkę z półki i przespacerować się do pobliskiej kawiarni. Lektura przy ciastku i filiżance herbaty może być znakomitym sposobem na spędzenie przedpołudnia.

Nowi ludzie, nowe znajomości

Czytanie wydaje się z reguły raczej samotną aktywnością… Tymczasem książki mogą też stanowić drogę do nawiązywania nowych – silniejszych i luźniejszych – relacji. Ludzie, którzy czytają podobne książki mają spore szanse na dobre porozumienie także na innych płaszczyznach, warto więc wykorzystać czytanie jako pretekst do aktywności towarzyskiej. Czasem będzie to wyjście na spotkanie autorskie, a czasem dyskusja z koleżanką o najnowszym thrillerze – czemu nie?

Rozwijanie pasji

Kto powiedział, że pasji nie można rozwijać w każdym wieku? Mnogość książek na absolutnie każdy temat, dostępnych – zwłaszcza w księgarniach lub sklepach internetowych – może oszołomić. Niezależnie od tego, czy Twoja pasja to kuchnia włoska, historia XIX-wiecznych Chin czy współczesne trendy motoryzacji – na pewno znajdziesz coś dla siebie. A może odkryjesz nowe zainteresowania? Zdecydujesz, że chcesz zgłębić temat architektury Warszawy, albo postanowić, że wreszcie zrozumiesz, co sprawia, że samoloty latają? Możesz wybrać, co tylko będziesz chciał(a) – masz czas!


Informacje tę otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl