PL   |   EN

Strona projektu, wróć na

chronmyklimat.pl

Hobby dla seniora – nudzie mówimy STOP (1/7)

Hobby dla seniora  nudzie mówimy STOP (1/7)
źródło : pixabay.com
Nuda, samotność, codzienność... tak nie musi być! Wraz z przejściem na emeryturę zdobywasz więcej wolnego czasu do zagospodarowania. Skorzystaj z naszych pomysłów hobbystycznych, aby doświadczyć aktywnej, towarzyskiej i radosnej emerytury.

Hobby – czy to jest dla mnie ważne? 

Nuda i samotność są częstymi „skutkami ubocznymi” starzenia się. Długo oczekiwana emerytura i poczucie wolności początkowo okazują się wymagać przyzwyczajenia. Wreszcie, regularna codzienna rutyna zostaje wyeliminowana z życia i powstaje nowa elastyczność czasowa. Ale to, co brzmi kusząco, może stać się wyzwaniem. Śniadanie, spacer z psem, zakupy... ulubiony serial, gazeta... obiad, spacer z psem... książka, tak czytanie książki... Początki bywają trudne. Ważnym będzie wprowadzenie struktury i planowania do życia codziennego. Bez spotkań, bez presji, bez stresu – projekt opiera się wyłącznie na Tobie, Twoich preferencjach i celach.

Czy jest jakaś aktywność, którą zawsze chciałeś realizować? Albo hobby, z którego zrezygnowałeś w tym czasie z powodu braku czasu lub innych priorytetów? Teraz jest idealny czas, aby odkurzyć stare hobby lub odkrywać nowe pasje. Hobby to nie tylko miła rozrywka, ale także pomoc w realizacji siebie i szczęśliwsze, bardziej spełnione podejście do życia. Ponadto tak zaplanowane zajęcia utrzymują sprawność ciała i umysłu, co z kolei przyczynia się do dłuższej i bardziej niezależnej seniorskości.

Czy jestem za stary(a), aby nauczyć się nowego hobby?

Szanowni – ogłaszamy, że powiedzenie "Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał" jest od dzisiaj nieważne. Koniec. Ludzie mogą uczyć się do późnej starości. W końcu seniorzy są dziś znacznie sprawniejsi niż kiedyś – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Coraz więcej osób starszych bierze również udział w kursach komputerowych i kursach językowych, aby przygotować się do codziennego życia, a także do wyjazdu ze znajomymi w daleką podróż. Tacy emeryci wiedzą, że nigdy nie jesteś za stary, aby nauczyć się czegoś nowego. Pamiętaj: człowiek nie traci na starość zdolności do uczenia się, czas wolny na emeryturze jest idealny do nauki nowego hobby lub pasjonującej od dawna umiejętności. Ważne założenie dla powodzenia projektu – zabawa z aktywnością są na pierwszym planie.


Informacje tę otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE 

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl