Co jest tajemnicą bycia szczęśliwym na starość?
Czy szczęśliwym jesteśmy, czy się dopiero stajemy? Odpowiedź jest prosta – o naszą kondycję psychiczną, o nasze dobre samopoczucie musimy dbać przez całe życie! Higiena psychiczna to podstawa poprawnie funkcjonującego układu – miejsca pracy, rodziny, społeczeństwa. Wszelkie sytuacje stresowe i lękowe powinny być „rozbrajane” natychmiast. Jak „rozbrajać” takie sytuacje?
(1) Bądźmy otwarci na ludzi – pielęgnujmy kontakty międzyludzkie – czy to ze znajomymi, czy z bliskimi. Bliskość drugiego człowieka wyzwala w nas poczucie sprawczości oraz dyscyplinuje nas do zwiększonej aktywności społecznej.
(2) Nie bójmy się mówić u uczuciach – dyskutujmy z bliskimi/znajomymi o rzeczach, które nas smucą i cieszą. Wspólne przeżywanie emocji zwiększa naszą wrażliwość społeczną, pogląd na otoczenie.
(3) Bądźmy aktywni – wszelka forma aktywności fizycznej i intelektualnej utrzymuje nas dłużej niezależnymi. Niezależność to podstawa bycia szczęśliwym.
(4) Rozmawiajmy z profesjonalistami – jeśli czujesz, że Twoje smutki i lęki wpływają istotnie na Twoje dobre samopoczucie zgłoś się do lekarza lub terapeuty. Depresja dotyka ludzi w każdym wieku i obu płci. Objawia się różnie. Może zacząć się od przygniatającego poczucia przygnębienia. Może objawiać się bezsensownością lub brakiem apetytu. Może wiązać się z wycofaniem z aktywności społecznych. O depresji wstydzimy się mówić – bo przecież powinniśmy się cieszyć wnukami i zdrowiem, bo przecież zawsze byliśmy aktywni.
Badania wskazują, że wraz z wiekiem ryzyko depresji zwiększa się: w wieku od 60 do 69 lat objawy depresji zgłasza ok. 6,6% badanych, wśród 70-latków ten wskaźnik sięga 10%, zaś w przypadku najstarszych seniorów – na depresję może cierpieć nawet co piąta osoba!
Depresja jest zaburzeniem, które może dramatycznie obniżyć jakość życia – tymczasem da się z nią walczyć! NFZ refunduje konsultacje w poradniach zdrowia psychicznego. Dostępne są także bezpłatne infolinie wsparcia.
Dlatego jeśli czujesz długotrwałe przygnębienie (poczucie „beznadziei”, smutek bez konkretnej przyczyny) lub dostrzegasz te objawy u członka rodziny czy przyjaciela, pamiętaj, że depresja nie jest powodem do wstydu. Pomoc w przypadkach depresji lub epizodów depresyjnych zapewniają psychiatrzy i psychologowie – ich wsparcie jest w tych wypadkach kluczowe.
Bycie szczęśliwym – to cel życiowy każdego z nas, niezależnie od płci, wieku, miejsca zamieszkania. Pomagajmy sobie, bądźmy czujni na smutek drugiej osoby.
Informacje tę otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE