PL   |   EN

Włączając się i przeciążając: jak centra danych mogą wyczerpać zasoby energetyczne Europy i zagrozić działaniom na rzecz klimatu

Włączając się i przeciążając: jak centra danych mogą wyczerpać zasoby energetyczne Europy i zagrozić działaniom na rzecz klimatu
źródło : unsplash
Sztuczna inteligencja (AI) przeżywa obecnie rozkwit, a jej nienasycone zapotrzebowanie na energię wywiera bezprecedensową presję na europejskie zasoby energetyczne i sieci. Centra danych, będące podstawą technologii AI i przetwarzania w chmurze, wymagają ogromnych i stałych dostaw energii elektrycznej. Rosnące zapotrzebowanie na energię ze strony centrów danych zbliża infrastrukturę energetyczną w niektórych częściach Europy do granic wytrzymałości, co może mieć poważne konsekwencje dla planów dekarbonizacji w regionie.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) szacuje, że globalne zużycie energii przez centra danych może się podwoić, osiągając ponad 1 000 TWh do 2026 roku – co odpowiada rocznemu zużyciu energii przez Japonię. W UE zapotrzebowanie energetyczne centrów danych ma wzrosnąć z 100 TWh w 2022 roku (około 4% całkowitego zużycia energii elektrycznej w UE) do 150 TWh w 2026 roku. Prognozy McKinseya wskazują, że do 2030 roku centra danych mogą odpowiadać za nawet 25% nowego netto zapotrzebowania na energię w Europie, a technologie AI, takie jak generatywna sztuczna inteligencja, będą głównym motorem tego wzrostu.

W przededniu szczytu IEA kluczowe pytania, które należy postawić, brzmią: jak zostanie zaspokojone ogromne zapotrzebowanie energetyczne centrów danych i jaki wpływ będzie to miało na transformację energetyczną? Czy firmy zobowiążą się do transparentności, eliminacji paliw kopalnych i odejścia od kompensacji w odnawialnych źródłach energii?

Pierre Terras, lider programu kampanii korporacyjnej w Beyond Fossil Fuels, stwierdził:
„Jeśli sztuczna inteligencja oznacza większe emisje CO2, giganci technologiczni muszą poprawić swoje superkomputery i przeliczyć wszystko od nowa. Kryzys klimatyczny jest tu i teraz, a nauka jest jasna – nie możemy sobie pozwolić na więcej paliw kopalnych. Odpowiedzią branży technologicznej na energetyczny głód AI nie może być greenwashing przez kompensacje ani opowieści o energetyce jądrowej.”

Więcej na ten temat w artykule.

Temat porusza również najnowsza analiza Forum Energii:

Cyfryzacja gospodarki, a także coraz liczniejszych aspektów naszego codziennego życia wymusza rozwój infrastruktury informatycznej, w tym budowę wielkoskalowych serwerowni – centrów przetwarzania danych. Aby mogły działać, zużywają one duże ilości energii elektrycznej, która praktycznie w całości przekształca się w ciepło (tak samo jak ładowarka czy domowy router nagrzewają się podczas pracy). W tej chwili ciepło wytwarzane w centrach danych ulatuje wprost do atmosfery – to duża strata. Ten strumień energii można przechwycić i przekształcić w ciepło ogrzewające nasze mieszkania. Integracja sektora ciepłowniczego oraz centrów przetwarzania danych jest korzystna biznesowo dla obu stron. Skorzysta na tym również środowisko, a gospodarstwa domowe otrzymają tańsze, czyste ciepło.

Źródło: Forum Energii, Beyond Fossil Fuels

Stworzone przez allblue.pl