Organizacje pozarządowe złożyły skoordynowane skargi, które opierają się na dowodach wskazujących, że plany tych krajów naruszają prawo UE w zakresie nieosiągnięcia wiążących celów klimatycznych i energetycznych, ujawniania informacji na temat dotacji na paliwa kopalne oraz angażowania społeczeństwa w przygotowanie planu.
Skargi te pojawiają się w momencie, gdy tylko 14 krajów przedłożyło swoje ostateczne poprawione krajowe plany przeciwdziałania zmianie klimatu, cztery miesiące po upływie terminu 30 czerwca 2024 r., a Parlament Europejski przesłuchuje kandydatów na komisarzy na następny skład Komisji Europejskiej w celu ich zatwierdzenia. Organizacje pozarządowe twierdzą, że te opóźnione i nieodpowiednie plany zagrażają zarówno celom klimatycznym UE, jak i sprawiedliwej transformacji obiecanej obywatelom.
Skargi wskazują na powszechne naruszenia prawnie wiążących celów klimatycznych i energetycznych, ciągłe zapewnianie dotacji na paliwa kopalne oraz brak wczesnego i znaczącego udziału społeczeństwa w procesie przygotowywania KPEiK. Kwestie te nie są odizolowane od jednego kraju, ale są częścią szerszego, ogólnoeuropejskiego problemu.
„Te plany klimatyczne są pomostem między celami klimatycznymi UE a rzeczywistymi działaniami, które określą naszą zdolność do walki ze zmianami klimatu przy jednoczesnym zapewnieniu sprawiedliwości społecznej” - powiedziała Chiara Martinelli, dyrektor CAN Europe.
„Niepowodzenia w kilku krajach pokazują, że proces ten nie jest traktowany wystarczająco poważnie, a bez szybkiej interwencji ryzykujemy utratę naszych celów klimatycznych i energetycznych oraz pozostawienie wrażliwych społeczności w tyle”.
Komisja Europejska jest odpowiedzialna za pociąganie państw członkowskich do odpowiedzialności w przypadku naruszenia przez nie prawa UE. Organizacje pozarządowe wzywają Komisję do szybkiego działania, wszczynając w razie potrzeby kroki prawne.
„Każde prawo jest tylko tak silne, jak jego egzekwowanie” - dodał Martinelli. „Komisja musi teraz zintensyfikować działania i zapewnić, że kraje europejskie będą przestrzegać swoich zobowiązań. Komisja musi bronić praworządności”.
Skargi podkreślają potrzebę przejrzystości i legalności w procesie decyzyjnym, aby zapewnić, że polityka klimatyczna przyniesie korzyści wszystkim obywatelom. Organizacje pozarządowe twierdzą, że po wprowadzeniu prawa państwa członkowskie muszą go przestrzegać i nie mogą negocjować w sprawie jego nieprzestrzegania ani usprawiedliwiać się polityką krajową. Komisja ma 12 miesięcy na udzielenie odpowiedzi na te skargi.
W listach do desygnowanych komisarzy ds. klimatu i energii, Wopke Hoekstry i Dana Jørgensena, którzy w tym tygodniu są przesłuchiwani przez Parlament Europejski, przewodnicząca Komisji von der Leyen podkreśliła, że sukces tej Komisji będzie oceniany na podstawie jej zdolności do osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu. Wyraźnie poinstruowała ich, aby wykorzystali wszystkie dostępne narzędzia egzekwowania prawa, w tym postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, w celu zapewnienia, że państwa członkowskie wywiążą się ze swoich zobowiązań.
Więcej -> tutaj
Źródło: caneurope.org