PL   |   EN

Nowy raport "Banking On Climate Chaos" jest już dostępny!

Nowy raport Banking On Climate Chaos jest już dostępny!
źródło : pixabay.com
Banki nie publikują swoich danych finansowych obok swoich zobowiązań klimatycznych. Wiemy, że ich zobowiązania nie są dla banków miernikiem postępu klimatycznego. Jest nim gotówka. Najnowszy raport Banking on Climate Chaos zawiera wszystkie liczby, których banki nie chcą znać, przeanalizowane i rozbite na części

Najważniejszym wnioskiem jest to, że w zeszłym roku banki przeznaczyły 673 miliardy dolarów na firmy produkujące paliwa kopalne. 150 miliardów dolarów trafiło do 100 największych firm, które robią najwięcej dla rozwoju paliw kopalnych - ale po 2021 roku nie potrzebujemy już ani jednego projektu związanego z paliwami kopalnymi. Zrobili z tego deszcz gotówki nawet wtedy, gdy majorsy naftowe przyniosły rekordowe zyski - 4 biliony dolarów w samym 2022 roku - a niektóre z nich, jak Exxon Mobil i Shell PLC poprosiły o finansowanie w wysokości 0 dolarów. Właśnie tak. 0 dolarów.

Po raz pierwszy, odkąd raport zaczął analizować wszystkie paliwa kopalne w 2019 roku, kanadyjski bank zajął pierwsze miejsce pod względem finansowania paliw kopalnych w 2022 roku - RBC dał 42 miliardy dolarów, w tym na projekty szczelinowania i piaski bitumiczne. Kanadyjskie banki stają się bankami ostatniej szansy dla firm z branży paliw kopalnych potrzebujących gotówki.

Raport po raz pierwszy analizuje również finansowanie w biosferze Amazonii, a dokładna analiza luk bankowych pokazuje, że 96% finansowania odbywa się na poziomie korporacyjnym - więc większość polityk bankowych dotyczących ograniczenia finansowania projektów w rzeczywistości nie ogranicza przepływów finansowych do przemysłu paliw kopalnych.

Na przykład Bank of America i Citi przyjęły w 2020 r. polityki ograniczające ich finansowanie w Arktyce, ale od tego czasu wspólnie sfinansowały ConocoPhillips na 1,6 mld dolarów - a więc przez rozszerzenie sfinansowały projekt Willow.

Cała ta analiza i więcej czeka na Was w raporcie Banking on Climate Chaos! Raport został przygotowany przez Rainforest Action Network, Indigenous Environmental Network, BankTrack, Oil Change International, Reclaim Finance, Sierra Club i urgewald i poparty przez ponad 600 organizacji w ponad 75 krajach na całym świecie.

 

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl