Najważniejszym wnioskiem jest to, że w zeszłym roku banki przeznaczyły 673 miliardy dolarów na firmy produkujące paliwa kopalne. 150 miliardów dolarów trafiło do 100 największych firm, które robią najwięcej dla rozwoju paliw kopalnych - ale po 2021 roku nie potrzebujemy już ani jednego projektu związanego z paliwami kopalnymi. Zrobili z tego deszcz gotówki nawet wtedy, gdy majorsy naftowe przyniosły rekordowe zyski - 4 biliony dolarów w samym 2022 roku - a niektóre z nich, jak Exxon Mobil i Shell PLC poprosiły o finansowanie w wysokości 0 dolarów. Właśnie tak. 0 dolarów.
Po raz pierwszy, odkąd raport zaczął analizować wszystkie paliwa kopalne w 2019 roku, kanadyjski bank zajął pierwsze miejsce pod względem finansowania paliw kopalnych w 2022 roku - RBC dał 42 miliardy dolarów, w tym na projekty szczelinowania i piaski bitumiczne. Kanadyjskie banki stają się bankami ostatniej szansy dla firm z branży paliw kopalnych potrzebujących gotówki.
Raport po raz pierwszy analizuje również finansowanie w biosferze Amazonii, a dokładna analiza luk bankowych pokazuje, że 96% finansowania odbywa się na poziomie korporacyjnym - więc większość polityk bankowych dotyczących ograniczenia finansowania projektów w rzeczywistości nie ogranicza przepływów finansowych do przemysłu paliw kopalnych.
Na przykład Bank of America i Citi przyjęły w 2020 r. polityki ograniczające ich finansowanie w Arktyce, ale od tego czasu wspólnie sfinansowały ConocoPhillips na 1,6 mld dolarów - a więc przez rozszerzenie sfinansowały projekt Willow.
Cała ta analiza i więcej czeka na Was w raporcie Banking on Climate Chaos! Raport został przygotowany przez Rainforest Action Network, Indigenous Environmental Network, BankTrack, Oil Change International, Reclaim Finance, Sierra Club i urgewald i poparty przez ponad 600 organizacji w ponad 75 krajach na całym świecie.