PL   |   EN

Debata Online – Transformacja w oczach pokoleń

Debata Online  Transformacja w oczach pokoleń
Polska bez węgla to wizja przyszłości oczekiwana przez środowiska ekologiczne i nie tylko. Sprawiedliwa Transformacja Regionów Węglowych to szansa na stopniowe ograniczanie zużycia paliw kopalnych. Aby poznać temat bliżej, zapraszamy na debatę „Transformacja w oczach pokoleń”. Jak będzie wyglądała przyszłość bez węgla? Jak osiągnąć cele stojące przed transformacją? – na to i wiele innych pytań odpowiemy wspólnie już 7 lutego 2023 o godzinie 13:00.

Czym jest Sprawiedliwa Transformacja?

Sprawiedliwa Transformacja to proces odchodzenia od wydobycia i zużycia węgla. Co ważne, uwzględnienia on potrzeby oraz obawy społeczności zamieszkujących regiony węglowe. Chodzi o region lubelski, śląski, dolnośląski, bełchatowski oraz koniński (wielkopolska-wschodnia). Dla tych obszarów Unia Europejska przewidziała specjalne rozwiązania oraz fundusze, którą mają być wsparciem w transformacji. Zmiany te wiążą się często z wysokimi kosztami na rzecz ochrony klimatu, ale także nowymi problemami społeczności, która potencjalnie może ucierpieć np. finansowo z tego tytułu. Fundusze na rzecz Sprawiedliwej Transformacji pomagają w dywersyfikacji gospodarczej wspomnianych obszarów, a także przekwalifikowaniu i aktywnej integracji pracowników oraz osób poszukujących pracy z tych obszarów. Każdy z regionów miał za zadanie przygotowanie planu, obrazującego, w jaki sposób i jak szybko będzie zmieniało się na rzecz ochrony klimatu. 

Transformacja węglowa – ekologiczna szansa czy kontrowersja?

Temat Transformacji Regionów Węglowych postrzegany jest jako kontrowersyjny, szczególnie dla rodzin zamieszkujących te tereny – często praca związana z kopalnią to rodzinna tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mówi się o tym, jak wiele ludzi ma stracić miejsce pracy. Dla młodych jednak może być to nowa perspektywa przyszłości zawodowej oraz wyższej jakości życia. Warto więc skonfrontować pokolenia oraz zachęcić do dyskusji, na temat ogromnych korzyści płynących z wprowadzania Sprawiedliwej Transformacji. Jakie szanse kryją się za transformacją? Komu najbardziej na niej zależy, a kto wolały jej uniknąć? Jakie kroki nas do niej przybliżą i kiedy to nastąpi? Porozmawiamy już we wtorek.

Zapraszamy na debatę internetową

Transformacja węglowa to temat, który wywołuje wiele emocji. Z tego powodu i my chętnie poruszymy ten problem wraz z zaproszonymi ekspertami. Na spotkanie online zapraszamy więc każdego, kogo interesuje nasza zielona przyszłość. 

Debata odbędzie się 7 lutego o godzinie 13:00 na naszej stronie internetowej, a także na profilu Chrońmy Klimat oraz Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Zapraszamy do uczestnictwa i aktywnego udziału w relacji wydarzenia na żywo. Zachęcamy do zapisania się na wydarzenie, aby niczego nie przegapić.

Uczestnikami debaty będą: 

  • Zbigniew Bajcar – Prezes Naczelnej Organizacji Technicznej w Koninie
  • Piotr Czerniejewski – założyciel Konińskiego Stowarzyszenia Młodzi Lokalsi
  • Marta Zwolińska – członkini Ruchu Rodzice dla Klimatu, edukatorka klimatyczna, autorka podcastu Po co to eko

Spotkanie organizowane jest przez Instytut na Rzecz Ekorozwoju, a poprowadzi je Wojciech Szymalski z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju. Zapraszamy!

 

Debata odbędzie się w ramach projektu SPARK. 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl