"To lato było najgorętsze w historii - podobnie jak poprzednie. Będzie jeszcze goręcej. Wraz ze wzrostem temperatury, pożary, susze i burze zabijają tysiące ludzi i utrudniają życie wszystkim. Zmiany klimatu to nie tylko przyszłe zagrożenie - już teraz powodują wzrost kosztów żywności, energii i ubezpieczeń, a najgorsze dopiero przed nami.
Kto ponosi winę?
Bardziej niż ktokolwiek inny, jest to przemysł paliw kopalnych. Ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel odpowiadają za prawie 90% emisji dwutlenku węgla, który gotuje planetę i przyspiesza ekstremalne zjawiska pogodowe.
Big Oil wydał również miliardy na blokowanie działań na rzecz klimatu, których potrzebujemy, jednocześnie zgarniając nieprzyzwoite zyski, doskonale zdając sobie sprawę ze szkód powodowanych przez ich produkty. Tylko w 2022 r. przemysł naftowy i gazowy zarobił 4 biliony dolarów przed opodatkowaniem.
Przez dziesięciolecia wiele firm zajmujących się paliwami kopalnymi ignorowało własnych naukowców i finansowało kampanie zaprzeczania klimatowi, aby utrzymać swoje zyski, a teraz całe kraje stoją w obliczu wymazania z mapy. Firmy naftowe uwielbiają reklamować swoje zielone referencje, ale w rzeczywistości inwestują tylko niewielką ilość w zieloną energię.
Nadszedł czas, aby zanieczyszczający zapłacili
Firmy wydobywające paliwa kopalne są jednymi z najbogatszych na świecie. Mogą sobie pozwolić na zapłacenie za niektóre wyrządzone przez siebie szkody. COP29 jest naszą szansą, aby tak się stało i na dobre wycofać się z paliw kopalnych.
Dlaczego COP29.com?
Dużym zwycięstwem w ostatnich rozmowach klimatycznych było utworzenie funduszu strat i szkód, zaprojektowanego w celu pomocy najbardziej narażonym krajom rozwijającym się w odbudowie po katastrofach klimatycznych. Ale jest pewien haczyk: kraje bogate zadeklarowały jedynie 702 miliony dolarów - mniej niż 0,2% rocznych kosztów szkód klimatycznych w krajach rozwijających się.
Negocjatorzy na COP29 będą debatować nad nowym celem finansowania klimatu, który musi obejmować nowy cel dla funduszu strat i szkód - i musi on wynosić biliony. Firmy produkujące paliwa kopalne - te, które napędzają chaos klimatyczny - powinny być tymi, które za to zapłacą.
Dlatego przejęliśmy stronę COP29.com - aby dać głos milionom.
Wspólnie domagamy się, aby rządy zmusiły Big Oil do zapłaty, aby pomóc społecznościom odbudować się i chronić przed coraz bardziej dzikim klimatem."
Petycja: Act Now
Źródło: cop29.com