- Zmiana klimatu to nie palmy nad Bałtykiem, jak wydaje się niektórym polskim politykom, tylko coraz więcej tragicznych w skutkach zjawisk pogodowych takich jak obecna powódź. Dalszy brak adekwatnych działań polityków na rzecz klimatu oznacza zgodę na więcej ludzkich dramatów, więcej zniszczonych domów i zalanych miast. Polski rząd musi zacząć traktować ochronę klimatu jako zadanie priorytetowe i sposób na zagwarantowanie bezpieczeństwa naszego kraju. W pierwszym kroku rząd premiera Donalda Tuska powinien odblokować wiatraki na lądzie i wyznaczyć jak najszybsze daty odejścia od węgla i gazu — mówi Marek Józefiak, rzecznik i ekspert ds. polityki ekologicznej Greenpeace Polska.
Do tej pory powódź w Europie Środkowej spowodowała śmierć co najmniej 24 osób, z czego siedem osób zginęło w Polsce. Koszty walki ze skutkami obecnej powodzi w Polsce są liczone w dziesiątkach miliardów złotych. Analiza inicjatywy World Weather Attribution wskazuje, że o ile nie zatrzymamy zmiany klimatu, prawdopodobieństwo występowania podobnych, katastrofalnych opadów będzie znacznie rosnąć. Częstotliwość gwałtownych ulew wzrośnie aż o połowę, jeśli przekroczymy próg ocieplenia klimatu o 2 stopnie Celsjusza (obecnie jesteśmy na etapie ocieplenia klimatu o 1,3 stopnia).
Jednocześnie polski rząd nadal przeznacza miliardy złotych na paliwa kopalne, dotując kopalnie czy budując elektrownie na gaz. W tym i przyszłym roku rząd Donalda Tuska wyłoży na wsparcie z publicznej kasy dla kopalń węgla kamiennego 18 miliardów złotych. Polska jest jedynym krajem UE, który nie ma wyznaczonej daty odejścia od węgla w energetyce.
- Dopłacanie do nierentownych kopalń to nic innego jak dolewanie oliwy do ognia. Rząd jedną ręką będzie wypłacał miliardy na walkę ze skutkami powodzi, a drugą dorzuca miliardy do biznesu, który ten kataklizm napędza. Trudno o większy brak konsekwencji — mówi Mikołaj Gumulski, koordynator kampanii klimatycznych w Greenpeace.
Analizę opublikowaną 25 września przez inicjatywę World Weather Attribution przygotowała grupa 24 badaczy z uczelni wyższych i stacji meteorologicznych z ośmiu krajów Europy, w tym prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Eksperci porównywali dane meteorologiczne z modelami klimatycznymi, opierając się na metodologii przyjętej w recenzowanych pracach naukowych.
Analiza Climate change and high exposure increased costs and disruption to lives and livelihoods from flooding associated with exceptionally heavy rainfall in Central Europe jest dostępna na stronie World Weather Attribution: https://www.worldweatherattribution.org/
Źródło: Fundacja Greenpeace Polska