Głębokie zmiany gospodarcze muszą odbywać się w warunkach sprzyjających włączeniu do tego procesu wielu grup społecznych, a zwłaszcza pracowników schyłkowych branż oraz społeczności w regionach, dla których transformacja będzie oznaczać całkowite przedefiniowanie lokalnej gospodarki.
Globalne inicjatywy i porozumienia, takie jak porozumienie paryskie, wspierają międzynarodową współpracę w zakresie działań na rzecz klimatu, ale obecnie nie ma jeszcze wystarczającej wymiany wiedzy, technologii lub zasobów finansowych, aby wspierać sprawiedliwą transformację na całym świecie. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem?
O tym będzie mowa podczas międzynarodowej konferencji organizowanej przez Forum Energii i INETTT 12 września 2024 r. w Warszawie.
Konferencja ma na celu zaprezentowanie różnorodności wyzwań i rozwiązań, które można wykorzystać do skutecznego i sprawiedliwego prowadzenia transformacji od paliw kopalnych w stronę wykorzystania czystych technologii w gospodarce. Swoimi doświadczeniami oraz punktami widzenia podzielą się przedstawiciele państw z czterech kontynentów, w tym reprezentacji rządów w Europie (Polska), Azji (Indonezja), obu Amerykach (Brazylia) i Afryce (RPA). Wśród poruszanych wątków znajdą się m.in. takie aspekty jak finansowanie transformacji, miejsca pracy i przekwalifikowanie pracowników, gospodarcza dyplomacja oraz zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego.
Konferencja organizowana jest przy okazji dorocznego spotkania Międzynarodowej Sieci Think Tanków Transformacji Energetycznej (INETTT) w Warszawie.
Więcej informacji (agenda spotkania, rejestracja) na stronie Forum Energii.
źródło: Forum Energii