PL   |   EN

„Elektryzujące Wspólnoty”. Premiera raportu o wspólnotach energetycznych w Polsce

Elektryzujące Wspólnoty. Premiera raportu o wspólnotach energetycznych w Polsce
Wspólnoty energetyczne stały się symbolem nowego europejskiego podejścia do wytwarzania energii – bardziej demokratycznego, obywatelskiego i sprawiedliwego. Są też doskonałym narzędziem do walki ze wzrostem cen energii, ubóstwem energetycznym i zmianami klimatu, przyczyniają się także do poprawy bezpieczeństwa energetycznego państwa – wskazuje najnowsze opracowanie, przygotowane wspólnie przez Polską Zieloną Sieć (PZS) oraz Beyond Fossil Fuels (BFF).

Raport “Elektryzujące wspólnoty: transformacja polskiego sektora elektroenergetycznego przez lokalne źródła odnawialne” podkreśla, że w dobie globalnego kryzysu paliw kopalnych z przełomu lat 2022-2023 spółdzielnie energetyczne pomogły obniżyć rachunki za prąd przy jednoczesnym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza. W UE działa dziś ponad 9 tysięcy wspólnot energetycznych różnej wielkości i o różnej formie. W Polsce zarejestrowanych jest zaledwie kilkadziesiąt spółdzielni i z różnych powodów tylko niektóre mogą już wytwarzać energię. Jak zwraca uwagę raport BFF i PZS, sytuacja w Polsce jest zagrożeniem dla klimatu: scentralizowany system elektroenergetyczny bazujący na wielkich jednostkach wytwórczych, wciąż głównie opartych na węglu, odpowiada za ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery.

Bariery rozwoju

Wśród największych barier w powoływaniu nowych spółdzielni raport wymienia centralizację polskiego systemu elektroenergetycznego oraz trudności z przyłączeniem spółdzielni energetycznych do sieci. Istotnymi przeszkodami są również niejednoznaczność, zmienność i nieprzewidywalność przepisów, trudności z pozyskaniem finansowania inwestycji, niedobór kadry technicznej czy wsparcia administracyjnego. Wreszcie wspólnoty mierzą się z negatywnym postrzeganiem działalności spółdzielczej, które zniechęca potencjalnych uczestników do zaangażowania się w przedsięwzięcie. Pomimo tych wyzwań pionierskie spółdzielnie przecierają szlaki, osiągają swoje cele, rozwijają się i z nadzieją patrzą w przyszłość, w której – ich zdaniem – odnawialne źródła energii będą podstawą transformacji energetycznej i budowy ekologicznej i bezpiecznej Polski.

Konferencja o energetyce obywatelskiej. Zapraszamy do rejestracji!

„Mamy Fundusze Europejskie na spółdzielnie energetyczne! Czas przyspieszyć!” – pod taką nazwą odbędzie się kolejna już konferencja organizowana przez Polską Zieloną Sieć na temat energetyki obywatelskiej. Spotkanie odbędzie się 19 czerwca 2024 r., w godz. 10.00 – 17.00, Varso Place 2,  ul. Chmielna 73 w Warszawie. Najważniejszym tematem będą źródła finansowania energetyki obywatelskiej. Wśród zaproszonych gości znajdą się zarówno spółdzielcy oraz politycy, których zamierzamy zapytać o realizację wyborczych obietnic.
 
Udział w konferencji jest bezpłatny, zainteresowanych zapraszamy do rejestracji >>>TUTAJ

Debata z udziałem polityków

Klimat dla energetyki obywatelskiej powoli się zmienia. Pionierzy przetarli pierwsze szlaki. Pojawia się też coraz więcej możliwości finansowania działalności m.in. z Funduszy Europejskich. Dostrzegają to politycy, a odnawialne źródła energii i spółdzielnie energetyczne, zyskują coraz większe znaczenie w programach politycznych. Dlatego jedynym z punktów programu naszej konferencji będzie debata z udziałem parlamentarzystów i wysokich urzędników państwowych, których chcemy zapytać o realizację wyborczych obietnic i plany na przyszłość. Na naszej konferencji będą przedstawiciele m.in. Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pionierzy energetyki obywatelskiej

Gośćmi konferencji będą też spółdzielcy, którzy mimo braku instytucjonalnego wsparcia i barier prawnych uparcie realizują wizje przyjaznego, oszczędnego i stabilnego państwa. Udział wezmą m.in. działacze z “Naszej Energii” z Mszany, “Sąsiedzi” z Pieniężna, “Biodar” z Ustronia Morskiego oraz “SES” ze Skawiny.

źródło: Polska Zielona Sieć 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl