PL   |   EN

35 wspólnych projektów dotyczących czystego wodoru UE

35 wspólnych projektów dotyczących czystego wodoru UE
źródło : pixabay.com
Komisja Europejska ogłosiła, że 35 projektów dotyczących czystego wodoru z 13 państw członkowskich uzyskało zgodę na 5,2 mld euro wsparcia publicznego.

Projekty, w których uczestniczy 29 różnych przedsiębiorstw, w tym kilku MŚP i nowo powstałych przedsiębiorstw, mają wygenerować dodatkowe 7 mld euro w postaci inwestycji prywatnych.

Projekty te stanowią drugą grupę ważnych projektów będących przedmiotem wspólnego projektu pn. "IPCEI Hy2Use". Projekty te obejmują szeroką część łańcucha wartości wodoru poprzez wspieranie budowy infrastruktury związanej z wodorem, w szczególności wielkoskalowych elektrolizerów i infrastruktury transportowej, służącej do produkcji, przechowywania i transportu odnawialnego, niskoemisyjnego wodoru. A także rozwój innowacyjnych i bardziej zrównoważonych technologii w zakresie integracji wodoru z procesami przemysłowymi w wielu sektorach, zwłaszcza tych, które są trudniejsze do dekarbonizacji, takich jak: stal, cement i szkło.

Kraje UE, w których zlokalizowane są projekty to Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Słowacja, Hiszpania i Szwecja. Dwa inne projekty zlokalizowane w Norwegii są obecnie oceniane przez Urząd Nadzoru EFTA.

Pierwsza grupa IPCEI została zatwierdzona w połowie lipca i koncentrowała się na rozwoju i produkcji wodoru, technologii wodorowych, takich jak elektrolizery; ogniwa paliwowe; technologie ogniw paliwowych; technologie przechowywania/transportu/dystrybucji wodoru; oraz technologie wykorzystania wodoru. Wsparcie państwa dla tych dwóch grup IPCEI wynosi łącznie 10,6 mld EUR i oczekuje się, że przyczyni się to do dodatkowych inwestycji prywatnych w wysokości 15,8 mld euro.

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl