PL   |   EN

Ciepłownia miejska zasilana energią słoneczną - Łotwa

Ciepłownia miejska zasilana energią słoneczną - Łotwa
W 2018 roku na Łotwie rozpoczęła się przebudowa starej elektrociepłowni miejskiej w nowoczesną ciepłownię zasilaną odnawialnymi źródłami energii. Prace zakończono w 2020 roku.

SALASPILS SILTUMS to największa ciepłwonia w Europie Wschodniej zasilana energią słoneczną. Ten projket to wielokrotnie nagradzane osiągnięcie inżynieryjne z 1720 panelami słoneczymi połączonymi z kotłem na biomasę o mocy 3 MW.
Głównym celem była przebudowa i przekształcenie konwencjonalnej ciepłowni miejskiej w nowoczesną ciepłownię opartą na energii odnawialnej. Powszechny problem wahań poziomu energii słonecznej w ciągu roku został rozwiązany dzięki zbiornikowi akumulacyjnemu o pojemności 8000 m3, który magazynuje energię za pomocą glikolowej wymiany ciepła. Dotychczasowe systemy ciepłwnicze zostały zintegrowane i będą służyć jako zapasowe źródło ciepła podczas prac konserwacyjnych, zapewniając stały dopływ ciepła. Nowo zainstalowane systemy obejmują kocioł na biomasę o mocy 3 MW, który zapewnia dodatkowe ogrzewanie w okresie zimowym. Ten ambitny i udany projekt zdobył uznanie w całym kraju, a za swoje osiągnięcia inżynieryjne zakład w Salaspils Siltums zdobył prestiżową nagrodę budowlaną „Grand Prix” na Łotwie.

 

Opis pochodzi z bazy danych dobrych przykładów finansowania inwestycji w ochronę klimatu z funduszy europejskich projektu "Towards Climate-neutral EU: efficient allocation of EU funds" dofinansowanego przez Program Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej (EUKI) niemieckiego Federalnego Ministerstwa Środowiska

Tagi

Stworzone przez allblue.pl