PL   |   EN

Kraje UE płacą 9 miliardów Euro za rosyjskie paliwa kopalne podczas wojny z Ukrainą

Kraje UE płacą 9 miliardów Euro za rosyjskie paliwa kopalne podczas wojny z Ukrainą
źródło : pixabay.com
Kraje UE nadal importują z Rosji węgiel, ropę naftową i gaz kopalny o wartości około 600 mln EUR dziennie, wydając ponad 9 mld EUR na rosyjskie paliwa kopalne od czasu inwazji na Ukrainę 24 lutego, zgodnie z nowym narzędziem śledzącym uruchomionym przez Europe Beyond Coal.

Analiza ta, przedstawiona na żywo jako licznik internetowy, podkreśla obowiązek przywódców UE do dołożenia wszelkich starań, aby pilnie położyć kres rosji i wszelkiej zależności od paliw kopalnych w naszych społeczeństwach.

"Ponieważ szefowie państw UE rozważają nowe środki w celu zmniejszenia zależności od rosyjskich paliw kopalnych, kluczowe znaczenie ma zrozumienie skali zysków z paliw kopalnych, które Rosja nadal otrzymuje" - powiedziała Kathrin Gutmann, dyrektor kampanii Europe Beyond Coal. Węgiel, ropa i gaz napędzają tę wojnę na Ukrainie i straszliwe ofiary śmiertelne. Transformacja energetyczna w Europie jest w równym stopniu niezbędna dla pokoju, jak i dla bezpiecznego klimatu. Rządy muszą zobowiązać się do natychmiastowych i heroicznych wydatków na oszczędność energii i transformację systemów energetycznych w kierunku odnawialnych źródeł energii promujących pokój. Bezpieczna i pokojowa przyszłość dla wszystkich musi być priorytetem.

"Miliardy euro w płatnościach za paliwa kopalne podważają reakcję Europy na brutalny atak Rosji. UE wdrożyła obiecujące plany przyspieszenia czystej energii i efektywności energetycznej, aby w nadchodzących latach zmniejszyć zależność od importu z Rosji, ale obecnie brakuje środków, które powstrzymałyby przepływ gotówki. Przywódcy UE muszą pilnie nałożyć ograniczenia lub cła na ten import, który finansuje wojnę " - powiedział Lauri Myllyvirta, główny analityk w Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem.

"Dzisiaj uzależnienie Europy od paliw kopalnych stało się śmiertelne dla nas wszystkich – podważając globalny pokój, czyniąc nas zakładnikami szalonego dyktatora z bronią nuklearną, finansując jego machinę wojskową i wojny poza Rosją, a także faszystowską propagandę i brutalny ucisk w Rosji. Wszystko to na dodatek do eskalacji kryzysu klimatycznego" - powiedział Oleg Sawicki, ekspert ds. Polityki klimatycznej i energetycznej w Ukraińskiej Sieci Klimatycznej. "Wojna agresji Putina na Ukrainie i jego ludobójcze czyny, takie jak bombardowanie szpitala położniczego w Mariupolu i ataki na cywilne korytarze ewakuacyjne, stawiają przed europejskimi przywódcami natychmiastowy jasny wybór moralny: czy nadal będą nieodpowiedzialnymi obserwatorami lub "wyrażają zaniepokojenie", kontynuując umowy energetyczne z krwawym dyktatorem, czy też będą działać zdecydowanie i natychmiast. Proszę, zróbcie to dla dobra ludzkości. "

Licznik jest dostępny tutaj: https://beyond-coal.eu/russian-fossil-fuel-tracker/

Źródło: reuters.com

Tagi

Stworzone przez allblue.pl