PL   |   EN

Energia odnawialna ma "kolejny rekordowy rok wzrostu"

Energia odnawialna ma kolejny rekordowy rok wzrostu
źródło : pixabay.com
To kolejny rekordowy rok dla energii odnawialnej, pomimo pandemii COVID-19 i rosnących kosztów surowców na całym świecie, według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

Około 290 GW nowych mocy wytwórczych energii odnawialnej, głównie w postaci turbin wiatrowych i paneli słonecznych, zostało zainstalowanych na całym świecie w tym roku, bijąc poprzedni rekord w zeszłym roku. Przy obecnych tendencjach do 2026 r. moce wytwórcze energii odnawialnej przekroczą moce wytwórcze paliw kopalnych i energii jądrowej łącznie.

Nowa polityka klimatyczna i energetyczna w wielu krajach na całym świecie napędza wzrost, a wiele rządów określa wyższe ambicje w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych przed i na szczycie klimatycznym ONZ COP26 w Glasgow w zeszłym miesiącu.

Jednak ten poziom wzrostu jest nadal tylko o połowę wyższy niż wymagany do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do połowy stulecia.

Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA, powiedział: "Tegoroczne rekordowe dodatki do energii odnawialnej są kolejnym znakiem, że pojawia się nowa globalna gospodarka energetyczna. Wysokie ceny towarów i energii, które obserwujemy dzisiaj, stanowią nowe wyzwania dla przemysłu odnawialnego, ale podwyższone ceny paliw kopalnych sprawiają, że odnawialne źródła energii są jeszcze bardziej konkurencyjne. "

Według raportu IEA, opublikowanego w środę (1 grudnia), odnawialne źródła energii będą stanowić około 95% wzrostu globalnej mocy wytwórczej od teraz do końca 2026 r., A sama energia słoneczna zapewni około połowy wzrostu.

Ceny surowców wzrosły, gdy świat wyszedł z pandemii COVID, a zgodnie ze wzrostem cen energii na całym świecie. Te podwyżki cen zniwelowały część spadków kosztów w ostatnich latach w sektorze energii odnawialnej. Jeśli utrzymają się one w przyszłym roku, koszt energii wiatrowej powróci do poziomów ostatnio widzianych w 2015 r., A dwa do trzech lat spadków kosztów energii słonecznej zostaną wymazane.

Heymi Bahar, główny autor raportu, powiedział, że ceny surowców nie są jednak głównymi przeszkodami dla wzrostu. Wiatr i słońce nadal byłyby tańsze niż paliwa kopalne w większości obszarów, zauważył. Wydawanie pozwoleń było główną barierą dla nowych projektów energii wiatrowej na całym świecie, a środki polityczne były potrzebne do zwiększenia wykorzystania energii słonecznej dla konsumentów i przemysłu.

"Potrzebujemy zmiany biegów, aby osiągnąć zero netto" - powiedział. "Widzieliśmy już bardzo ważną zmianę biegów w ostatnich latach, ale teraz musimy wprowadzić kolejny bieg. Jest to możliwe, mamy narzędzia. Rządy muszą wykazać się większą ambicją, nie tylko w zakresie celów, ale także środków i planów politycznych.

Chiny zainstalowały w tym roku najwięcej nowych mocy energii odnawialnej i obecnie oczekuje się, że osiągną 1 200 GW mocy wiatrowej i słonecznej w 2026 r., Cztery lata wcześniej niż ich cel na 2030 r. Chiny są największym emitentem dwutlenku węgla na świecie, ale rząd był niechętny na COP26, aby zobowiązać się do wzmocnienia swoich celów redukcji emisji,na co liczyło wielu obserwatorów.

Chiny celują w szczyt emisji do 2030 r., co zdaniem wielu analityków jest o wiele za późno,  jeśli świat ma ograniczyć globalny wzrost temperatury do 1,5 ° C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, celu porozumienia paryskiego, który był przedmiotem rozmów COP.

Birol powiedział, że szybka ekspansja energii odnawialnej w Chinach sugeruje, że kraj może osiągnąć szczyt emisji "na długo przed 2030 r.".

Indie, trzeci co do wielkości emitent na świecie, również doświadczyły silnego wzrostu mocy energii odnawialnej w ubiegłym roku, ale ich cel – określony na COP26  – osiągnięcia zera netto do 2070 r. jest również uważany przez wielu za zbyt słaby.

Birol powiedział: "Wzrost odnawialnych źródeł energii w Indiach jest wyjątkowy, wspierając nowo ogłoszony cel rządu, jakim jest osiągnięcie 500 GW mocy odnawialnej do 2030 r. i podkreślając szerszy potencjał Indii w zakresie przyspieszenia przejścia na czystą energię".

Stworzone przez allblue.pl